Forum

server paylasim sor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server paylasim sorunu

21 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
733 Görüntüleme
(@halityuruk)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaslar bir  sorunum var yardimci olursaniz sevinirim  2003 server iş yerine kurdum d sürücüsünü paylasima verdim fakat biz bu servere bağlanamiyoruz şifre istiyor 2 gündür kafam allak bullak oldu xp deki gibi şifresiz nasil bağlanabilirim  yardimlarinizi beklyorum simdiden teşşekkür ederim saygilarimla

Gönderildi : 17/11/2008 15:39

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Domain ortamında mı çalışıyorsunuz?Eğer oyleseyse olusturduğunuz paylaşım üzerinde gerekli izinleriniz mevcut mu?Tabi ki güvenlik gereği paylaşıma girişinizde bir username ve password bilgisi girmeniz gerekicektir.Ancak sürekli olarak girmek istemiyorsanız bu paylaşımı Xp işletim sistemine map network drive yapabilir veya girdiğiniz password bilgisini kaydedebilirsiniz.

Gönderildi : 17/11/2008 15:42

(@Anonim)

Merhaba ;

Yapınız  hakkında detaylı bilgi verırmısınız ortamınızda domain mevcut mu paylaşım ve guvenlık ızınlerını  neye  gore  verdınız wndows firewall ne  durumda ayrı kullandıgınız anti-virus un firewall eklentısı vb  varmı baglanamıyorum derken paylasımları mı  goremıyorsunuz veya ne tür  bir hata alıyorsunuz ?

ve  ayrıca aşagıdaki linkte kaynaklara erişim ve  guvenlık ayarları ıle ılgılı guzel bir makale  mevcut makaleyı ınceledıkten sonra yaptıklarınızı kontrol edebılırsınız sorun devam ederse tartışabiliriz.

Teşekkürler.

arkadaslar bir  sorunum var yardimci olursaniz sevinirim  2003 server iş yerine kurdum d sürücüsünü paylasima verdim fakat biz bu servere bağlanamiyoruz şifre istiyor 2 gündür kafam allak bullak oldu xp deki gibi şifresiz nasil bağlanabilirim  yardimlarinizi beklyorum simdiden teşşekkür ederim saygilarimla

Gönderildi : 17/11/2008 15:47

(@halityuruk)
Active Member
Konu başlatıcı

hocam biz sever kurmamizin sebebi biz pc teknik servisiz gelen müsterilerin bilgisayarina program oyun vs server üzerinden aliyoruz biz bunu xp de yapiyorduk makine kasılıyordu server yükledik daha pratik olsun diye fakat server hiç kullanadigimizdan dolayi bilmiyorum serveri hiç sormasin istiyorum agdaki herkez  rahatca paylasimdan yararlansin istiyorum günde 20 30 makina baglaniyor bunlara tek tek şifre girmek biraz sıkıcı olur pratik olmasi icin şifre yi kaldirmak istiyorum

Gönderildi : 17/11/2008 15:49

(@Anonim)

Merhaba ;

Link i aktarmayı unutmusum linki incelersenız kafanızdakı soru işaretleri ortadan kalkacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/08/10/dosya-kanyaklar-na-eri-im.aspx

Teşekkürler.

hocam biz sever kurmamizin sebebi biz pc teknik servisiz gelen müsterilerin bilgisayarina program oyun vs server üzerinden aliyoruz biz bunu xp de yapiyorduk makine kasılıyordu server yükledik daha pratik olsun diye fakat server hiç kullanadigimizdan dolayi bilmiyorum serveri hiç sormasin istiyorum agdaki herkez  rahatca paylasimdan yararlansin istiyorum günde 20 30 makina baglaniyor bunlara tek tek şifre girmek biraz sıkıcı olur pratik olmasi icin şifre yi kaldirmak istiyorum

Gönderildi : 17/11/2008 16:51

(@halityuruk)
Active Member
Konu başlatıcı

yeni araniza katilmama raxmen evden biri gibi oldum 😀 gösterdiginiz  samimiyetten dolayi herkeze tsk ederim sağolun iyi calişmalar

Gönderildi : 17/11/2008 17:55

(@Anonim)

Geri dönüş için teşekkürler...

Gönderildi : 17/11/2008 21:48

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Merhaba ayrı bir başlık açmamak için buraya yazıyorum benimde paylaşımlar ile ilgili bir sorunum var sorun şöyle daha doğrusu yapmak istediğim basit ama uygulayamıyorum bir grub var ve x kullanıcısı bu gruba dahil grubun adı muhasebe,muhasebe grubu data isimli paylaşım üzerinde full yetkiye sahip ben x kullanıcısının sadece read yetkisinie sahip olmasını istiyorum burada x kullanıcısının erişim izinlerini nasıl düzenlemem gerek deny verileceğini biliyorum ama uygulamada bir hata yapıyorum kısaca özetlerseniz sevinirim.

Gönderildi : 22/11/2008 05:04

(@Anonim)

Merhaba ayrı bir başlık açmamak için buraya yazıyorum benimde paylaşımlar ile ilgili bir sorunum var sorun şöyle daha doğrusu yapmak istediğim basit ama uygulayamıyorum bir grub var ve x kullanıcısı bu gruba dahil grubun adı muhasebe,muhasebe grubu data isimli paylaşım üzerinde full yetkiye sahip ben x kullanıcısının sadece read yetkisinie sahip olmasını istiyorum burada x kullanıcısının erişim izinlerini nasıl düzenlemem gerek deny verileceğini biliyorum ama uygulamada bir hata yapıyorum kısaca özetlerseniz sevinirim.

Muhasebe grubunun içinde başka üye var mı?Eğer sadece x kullanısı varsa diğer bütün izinler kaldır sadece read'e allow ver.Deny her zmaan baskındır.Verdiğin read deny diğer allow izinlerini de etkiler.

Gönderildi : 22/11/2008 13:23

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

hocam,muhasebe grubunda başka kullanıcılar var ve grup full yetkiye sahip sadece x kullanıcısının read hakkına sahip olmasını istiyorum.

Gönderildi : 22/11/2008 18:00

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

hocalarım bir yardım edin lütfen

Gönderildi : 23/11/2008 04:01

(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Sorunun için 2 çözüm yolu var. bunlardan birincisi ya x kullanıcısı grubtan dışarı alacaksın ki bu diğer paylaşımlarda veya kaynaklarda grup bazlı paylaşım hakkı verdiğin için oralarda sorun çıkacaktır. eğer böyle bir durum yoksa gruptan x kullanıcısını çıkarıp izinleri o doğrultuda vermek.

ya da sadece bu paylaşım için muhasebe grubunu değilde tüm üyelerine üye bazında hak vermen gerekecek.

Bunlarında nedeni sadece değiştirmeye deny verilemiyor.

Gönderildi : 23/11/2008 13:24

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

"Bir kullanıcının paylaşım için full control izni atanmış bir grubun üyesi olmasına karşın yanlızca change izinlerinin olması isteniyorsa,paylaşımı bu kullanıcı için full control izinleri reddecek biçimde yapılandırın" bir kitabdan alıntıdır bunu yapmaya çalışıyorum ama beceremedim.

Gönderildi : 23/11/2008 21:03

(@Anonim)

"Bir kullanıcının paylaşım için full control izni atanmış bir grubun üyesi olmasına karşın yanlızca change izinlerinin olması isteniyorsa,paylaşımı bu kullanıcı için full control izinleri reddecek biçimde yapılandırın" bir kitabdan alıntıdır bunu yapmaya çalışıyorum ama beceremedim.

Mehmet,

Göndermiş olduğun metin full Tr'ye çeviri.Ondan dolayı bence sen ilk önce ihtiyaçlarını ve ne yapmak istediğini belirle.Bahsettiğin x kullanıcısı için ikinci bir grup açıp ona üye yapabilirmisin?

Gönderildi : 24/11/2008 14:42

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Serhad hocam yapmak istediğim şu; bir y grubu var içinde 10 tane kullanıcı var bunlardan biriside x kullanıcısı ve bu gruba full yetki verilmiş yanlız ben x kullanıcısının read hakkına sahip olmasını istiyorum aynı zamanda x kullanıcısının y grubundaki üyeliğinin devam etmesini.

Gönderildi : 24/11/2008 15:07

(@Anonim)

Serhad hocam yapmak istediğim şu; bir y grubu var içinde 10 tane kullanıcı var bunlardan biriside x kullanıcısı ve bu gruba full yetki verilmiş yanlız ben x kullanıcısının read hakkına sahip olmasını istiyorum aynı zamanda x kullanıcısının y grubundaki üyeliğinin devam etmesini.

Bir grup içerisindeki kullanıcılara farklı izinler veremezsin.Örn:Y grubu içinde a kullanıcı read,b write hakkına sahip olsun gibisinden bir ayar benim bildiğim kadarıyla yapamıyoruz.Bundan dolayı sana tavsiyem x kullanıcısı içinde bir tane daha grup oluşturman.Yani X kullanıcısı 2 gruba birden üye olucak.Sende ona göre izinlerini düzenliyeceksin.Diğer grub için full diğer'i için sadece read vericeksin.

Gönderildi : 24/11/2008 15:25

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Serhad hocam şöyle olmazmı ben bir tane daha grup oluşturmaktansa paylaşım üzerine x kullanıcısını ekleyip yetkilendirsem olmazmı bunu denedim yani şöyle yaptım yine x kullanıcısı y grubuna dahil ve full yetki ,aynı paylaşım üzerinde x kullanıcısını bir kez daha ekliyorum ve read hakkı veriyorum yanlız bu sefer izinler toplamı oluyor ve yine x kullanıcısı full yetki ile devam ediyor burada deny olarak ayarlamakmı gerekiyor.

Gönderildi : 24/11/2008 15:59

(@Anonim)

Serhad hocam şöyle olmazmı ben bir tane daha grup oluşturmaktansa paylaşım üzerine x kullanıcısını ekleyip yetkilendirsem olmazmı bunu denedim yani şöyle yaptım yine x kullanıcısı y grubuna dahil ve full yetki ,aynı paylaşım üzerinde x kullanıcısını bir kez daha ekliyorum ve read hakkı veriyorum yanlız bu sefer izinler toplamı oluyor ve yine x kullanıcısı full yetki ile devam ediyor burada deny olarak ayarlamakmı gerekiyor.

Aynen senin sölyediğin gibi,izinler kümülatif çalışır.Bir kullanıcı 2 gruba üyeyye ikisinin toplamı geçerli olur.Yani a grubundan write,b grubundan da read alırsa bu kullanıcının toplamda read ve write olmak üzere 2 tane izini olur.Yani yine senin istediğin gibi olmaz.

Gönderildi : 24/11/2008 18:30

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Serhad hocam aydınlattığın için teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/11/2008 21:53

Sayfa 1 / 2
Paylaş: