Forum

Dosya olusturma sin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dosya olusturma sinirlamasi

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
395 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

Clientlerin surekli kullanmis oldugu bir program var. Bu program kendi gecici dosyalarini olusturuyor. Fakat sistem kendi dosyalarini olusturmasina izin vermiyor.  Bu sebeplede program databaseine ulasamiyor hata veriyor. Local kullanicida problemsiz calisiyor ama domaine dahil bir bilgisayarda/kullanicida hata veriyor.

Sistem : 2008 server,  Clientler : Vista@XP

Tesekkurler

Gönderildi : 14/11/2008 21:40

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Peki bu dosyaları her açılışta mı yoksa bir sefer mi üretiyor? Eğer birsefer üretiyorsa ,kullanıcılarınız sabit oturuyorlarsa ve kullanıcı sayınız az ise bir kerelik administrators grubuna veya domain admin'liğe ekleyin oturumlarını açın, program dosyaları oluşturulsun sonra kullanıcıların yetkisini geri alın ve oturumu kapatın. Sonraki açılışlarda dosyalar olduğu için hata vermeyecektir.

Eğer her oturumda program dosya oluşturuyorsa o zaman gpo ile bunu çözmeniz gerekecektir. GPO ayarlarınızı aktarın eğer sorun düzelmezse yol gösterelim.

Gönderildi : 14/11/2008 23:17

(@Anonim)

Merhaba,

Genelde bu tür uygulamalar her seferinde yetkiye ihtiyaç duyuyor.Bundan dolayı kullanıcıları local admin yaparak bu problemi giderebilirsiniz.

Gönderildi : 15/11/2008 02:45

(@Anonim)

Merhaba ;

Ek olarak regmon ile program ın calıstıgı andakı durumu monitoring yaparak dosya olusturacagı dizinlere ve regedit degerlerıne izin vererek deneme de yapabilirsiniz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/11/2008 02:50

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Merhaba

Clientlerin surekli kullanmis oldugu bir program var. Bu program kendi gecici dosyalarini olusturuyor. Fakat sistem kendi dosyalarini olusturmasina izin vermiyor.  Bu sebeplede program databaseine ulasamiyor hata veriyor. Local kullanicida problemsiz calisiyor ama domaine dahil bir bilgisayarda/kullanicida hata veriyor.

Sistem : 2008 server,  Clientler : Vista@XP

Tesekkurler

Kullanıcıya HDD de programın kullandığı kısımlarda izin verin. Local kullanıcıda problemsiz çalışıyor dediğiniz localde açılan kullanıcı local administrator yetkisine sahiptir o yüzden program sorun çıkartmaz.

Domain yapmaktaki amacımız kullanıcıların kendi başlarına bir şey yapamamaları ki biz bu yüzden kullanıcıları Domain User yetkisinde bırakıyoruz. Local admin yaptığımızda DC ortamının bir anlamı kalmıyor. Neden derseniz local admin yetkisine sahipkullanıcı kullandığı PC de her şeyi yapabilir, engelliyemezsiniz.

İzinler ile çözemezseniz son çare kullanıcıya Power User yetkisi verin.

Gönderildi : 15/11/2008 03:48

(@muratcan-2)
Üye

Bence ilk olarak birkerelik mi o dosyalar oluşturuluyor ona bir bakın sonra gerekirse yetki verirsiniz.

Gönderildi : 15/11/2008 04:17

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabala

sinan hocamın dediği gibi yapabilirsiniz.

yada kullanıcıları localde admin eğer bu çok diyorsanız Power Users grubuna dahil edebilirsiniz.

Domain admin grubu çok fazla gelir Murat Hocam :)) ayrıca sakat iş.

kolay gelsin

Gönderildi : 15/11/2008 12:20

(@muratcan-2)
Üye

Herhande yanlış anlattım Mümin Hocam. Bizimde alcatel santral için kullandığımız bir program var bu program bir kerelik bir dosya ve regedit'e bazı kayıtlar giriyor en basit yol ilk açılışta Domain admin veya administrators grubuna ekleyerek bu işlemleri yaptırmak sonra yetkiyi geri alıyoruz. Arkadaşında sorunu belki yetki vermeden çözülebilir denemesi için önermiştir. Kimseye fazla yetki vermeye gerek yok bana sorarsanız kullanıcılar kullanmadıkları tüm yetkilerin alınması gerekiyor ki biz rahat edelim...

Gönderildi : 15/11/2008 12:41

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bu kadar ilgi icin cok tesekkur ederim.

Cok sayida kullanici var. Ve program her seferinde temp dosyasi olusturuyor.

Bahsettigim uygulama bir okulda ki 2 farkli lab arasinda gerceklesiyor. Ders zamanlari farkli oldugu icin kullanicilar surekli degisiyor. Bir bilgisayara en fazla 5 farkli kullanici oturuyor ama zaman icinde kendi datalarina ulasmasi gerekenlerde oluyor. Bu bakimdan kullanicilar sabit degil. Local adminde ekleyemem sanirim.

Ikincisi HDD ye yetki vermek derken. Sanirim yukarda onerilen gibi hangi lokal dizinlere dosya olusturuyor onu belirlemek.  Ama ben bununla ugrasmak yerine kok dizine tumden yetki versem ve kok dizinini erisilemez hale getirsem nasil olur?

Deneyip sizlerle paylasirim...

Tesekkurler..

Gönderildi : 15/11/2008 21:23

(@Anonim)

Ok.Geri dönüş yaparsan seviniriz.

Gönderildi : 15/11/2008 23:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

HDD lere Security olarak Domain Users a Write hakki vererek erislebilir yaptim. Sorun cozuldu. Lakin ne kadar guvenilir orasini kestiremiyorum. Simdilik sorunu cozduk.

Tesekkurler...

Gönderildi : 17/11/2008 00:59

(@muratcan-2)
Üye

Geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 17/11/2008 01:02

(@ErenKARAZEYBEK)
Gönderiler: 7
Active Member

yukarıdaki konu başlığı ile ilgili olarak, aşağıdaki linkten buraya yönlendirildim.

http://www.cozumpark.com/forums/59070/ShowThread.aspx#58918

sorunumu yukarıda anlatılan tecrübelerle aşmayı başardım.

sorun yaşadığım konuyu  ise burada paylaşmak isterim.bu hafta ilkdefa domainimi kurdum firma daki 32 bilgisayarımı domaine dahil ettim. ama firmamız kalıp tasarım sektöründe çalıştığından bazı kullanıcılarımın kullandığı cad-cam programları haliyle hata verdi.

bu programlar dongle ile çalışan programlar. yukarıda önerdiğiniz desteklerden ise "programın kullandığı diske ve ilgili klasörlere domain user'a yazma yetkisi" vererek problemim çözüldü. şuan için programın çalışmasında bir sıkıntı yok.

sıkıntı yaşadığım programlar ise Vero firmasının Visi 12.1 ve Auton 8.1 programı. Çünkü ilgili programların TR firma yetkilileri bile sorunumu çözemedi. Hiç domain ortamında test etmediklerini söylerdiler. İlgili sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara umarım yardımcı olur.

burada destek veren ve benzer sorunumuzu çözmeye yardım eden  herkeze teşekkür ederim.

saygılarımla.  

Gönderildi : 19/11/2008 19:23

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Sn.Eren KARAZEYBEK;

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Açıklama için teşekkür ederiz. Anladığım kadarıyla şuan herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz?

Gönderildi : 19/11/2008 19:29

Paylaş: