Forum

dış ip sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

dış ip sorunu

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
888 Görüntüleme
(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member
Konu başlatıcı

merhabalar

şirketteki serverımıza 1-2 gündür dış ip den bağlanamama gibi bir sorun oluşmaya başladı local ipden çok rahat br şekilde bağlanabiliyorum fakat dış iplerden bir türlü bağlanamıyorum dns lere baktım herhangi bir sorun yok gibi görünüyor.

Gönderildi : 10/11/2008 12:22

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Bağlanamama sorununu biraz açarmısın yani yapından biraz bahsedermisin. router, firewall v.b herşey olabilir.

Gönderildi : 10/11/2008 12:32

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Serverlar üzerindeki bir servisten hizmet mi almaya çalışıyorsunuz yoksa vpn ile mi bağlanmayı deniyorsunuz?

Gönderildi : 10/11/2008 12:37

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

serverlar üzerinden bir servisten hizmet almıyorum daha önceden br sorun oluştuğu zaman dışarıdan bağlantı kurabiliyordum fakat 2-3 gündür bağlantı kuramıyorum fakat local şirket içindeki ipden bağlantı yapabiliyorum şirket içinde kendi dış ip mizden bağlanmaya çalıştığımda da bağlanamıyorum.

Gönderildi : 10/11/2008 12:43

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba,

Dışarıdan neyle bağlanmaya çalışıyorsunuz Remote ? vpn  arada firewall varmı server üzerinde erişim haklarınız neler ?  server güvenlik duvarı açıkmı ? makina üzerinde virüs programı varsa bağlanmanızı engelliyebilir düşen Event varmı

Yaşadığınız sorunun detaylarını verirseniz posta cevap vericek arkadaşlar soruyu anlamak için  size soru sormak durumunda kalmaz  ve zaman kaybı yaşamazsınız

Gönderildi : 10/11/2008 12:48

(@muratcan-2)
Üye

http://www.ipnedir.com/  adresinden dış ip'nizi kontrol eder misiniz? Bağlanmaya çalıştığınız ip ile aynı mı?

Gönderildi : 10/11/2008 12:48

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

murat hocam daha önceden aynı ipden bağlantı kurabiliyordum zaten vpn bir yapı kullandığım için ip sabit olması gerekiyor ek bilgi olarak kullandığım antivirüs programı symantec 10.0.1 versiyonu

Gönderildi : 10/11/2008 13:12

(@mustafakilic)
Prominent Member

Sayın Doğan Bayraktar,

Yapınızla ilgili bilgi isteme nedenimiz size daha faydalı bilgiler vermek ve sorununuzun biran önce giderilmesini sağlamaktır. Bu nedenle sizin burada bize daha fazla yardımcı olmanız gerekiyor. Daha önceden yaptığınız işlemleri kimse bilmediği için size sorular sormaları çok doğal. Lütfen aynı hassasiyeti göstererek tüm arkadaşlarımıza gerekli bilgileri verelim.

Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 10/11/2008 13:43

(@muratcan-2)
Üye

Vpn'le bağlandığınız yeni söylüyorsunuz. Yaptıklarınızı tektek aktarırsanız sorunun hangi noktadan kaynaklandığını daha çabuk kavrayacağız bence.

Gönderildi : 10/11/2008 13:46

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet hocam sistemi kısaca size anlatayım.

şirketimiz bünyesinde iki adet server bulunmaktadır biri yenibosna diğeri merkezde (sultanahmet) bu iki server arası zyxel P-661HW D1 model modemle vpn tünel çalışmaktadır aynı zamanda internete bu modem üzerinden çıkılmaktadır.Firewall olarak merkez dediğimiz yerde Cisco Pix 506E mevcuttur.Modem ile ilgili olarak bir problemimiz vardı geçen hafta yapılandırdığımda düzeldi modem üzerinde gerekli portlarıda açtım uzak masaüstünde cumaya kadar problem yoktu fakat ne hikmetse cumartesi bağlanamadım.

Gönderildi : 10/11/2008 14:17

(@mustafakilic)
Prominent Member

Merhaba,

ilgili dış ip üzerinden telnet yaptığınızda bağlantı kurabiliyormusunuz? firewall üzerindeki tanımlarda sorun olabilir.

Gönderildi : 10/11/2008 16:00

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

telnet ile bağlantı kurabiliyorum herhangi bir sorun yok ama dns leri gözden geçirsem iyi olacak galiba

Gönderildi : 10/11/2008 17:34

(@mustafakilic)
Prominent Member

x yerden internet üzerinden rdp yaptığınız server a telnet a.b.c.d 3389 yapabiliyorsunuz ama rdp olmuyor diyorsanız çok garip. Firewall üzerinde tanım sorunu. Ama siz 2 lokasyonunuz arasında vpn tunnel yaparken rdp olmuyor diyorsanız vpn tanımlarında sorun var. DNS leri kontrol etme amacınız isim çözümleme sorunu mu var? yani 2 lokasyon arasında rdp.domain.com isimli cihaz bağlantı kuramıyor.

Gönderildi : 10/11/2008 18:20

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

x yerden internet üzerinden servera telnet yapabiliyorum ping atabiliyorum fakat remote bağlantıda problem yaşıyorum geçen haftalarda herhangi bir problem yaşamıyorumdum evden uzak masaüstü ile bağlandığımda birden bağlantı kesildi ve bir daha bağlanamadım.

Gönderildi : 11/11/2008 13:53

(@mustafakilic)
Prominent Member

Şöyle bir deneme yapabilirmiyiz. Server RDP portunu değiştirelim ve Windows Firewall ve Şirket Firewall üzerinde gerekli tanımları yaparak bu şekilde bağlantı kurmayı deneyelim derim. Aşağıdaki link değişiklik yapma konusunda size yardımcı olacaktır.

http://www.cozumpark.com/forums/post/24140.aspx

Gönderildi : 11/11/2008 14:24

(@FerhanTANRIVER)
Gönderiler: 44
Trusted Member

modem ayarlarına bir bakıp diğer tarafdan resetlemende fayda var..

Gönderildi : 11/11/2008 14:32

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

mustafa hocam ethernet kartları 2 adet olduğu için kendi kendine kasılıyor devredışı bırakıp aktif ettiğimde düzeliyor ama bunu her hafta yapıyor bunun bir çözümü varmıdır yoksa scriptle otomatik olarak kapatıp açmalımıyım?

Gönderildi : 22/11/2008 14:10

Paylaş: