Forum

window 2003 standar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

window 2003 standart editiona 2008 i additional edemedim

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
504 Görüntüleme
(@sonerozten)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

yardımlar icin cok tesekkur ederim  fakat 15 dk once windows 2003 e 2008 i additional olarak kuramadim bu problemle ilgili cvp arıyorum bilginiz varsa beni aydınlatırsaniz cok sevinicem saygilarimla

Gönderildi : 05/11/2008 19:10

(@huseyinbagdadioglu)
Gönderiler: 177
Estimable Member

Merhaba  aldığınız hatayı öğrenebilirmiyiz?

Gönderildi : 05/11/2008 19:19

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

güzel bir makale var. Linkin başındaki boşlukları sildikten sonra erişebilirsiniz.

Kolay Gelsin.. 

Gönderildi : 05/11/2008 19:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Eren ;

ÇözümPark ta tecrübeli bir üye olarak forum kurallarını bildiğini düşünüyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/11/2008 01:43

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

Hocam amacım reklam değildi bunu sizde biliyorsunuzdur.Tek amacım arkadaşa yardımcı olmaktı.Konu hakkında uzun bir yazı yazmaktansa makalenin linkini vermek daha kolayıma geldi.Tekrar özür dilerim..

Gönderildi : 06/11/2008 03:54

(@sonerozten)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sayın Hakan hocam bu Tarz bi yanlisliga mehal verdigim icin ben ozur dilerim Eren arkadasim sizdende

Gönderildi : 06/11/2008 12:49

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Sayın Hakan hocam bu Tarz bi yanlisliga mehal verdigim icin ben ozur dilerim Eren arkadasim sizdende

Sonerozten problemin ne durumda?Halledebildin mi?

Gönderildi : 06/11/2008 14:02

(@sonerozten)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Malesef halledemedim gun icinde loglari yazmayi dusunuyorum kısaca soyle 2008 server uzerinde Ad yapisini kurmaya basladigimda bir muddet ilerliyor sonra bana forest prepi calistirmami soyluyor bende 2008 cd si icinden calistiriyorum ama bir takim hatalar veriyor suanda o loglari attigim bellek diger meslektasimda oda sehir disina gitti aksilik hafizamdada hata mesajlari yok aksam elime ulasinca buraya eklicem ilginiz icin cok tesekkurler

Gönderildi : 06/11/2008 14:10

(@Anonim)

Ok,logları gönderebilirsen daha iyi olur.Ancak 2008 DC veya RODC kurulumunda Forestprep gibi bir işlem yapmıyoruz.Exchange kurulumu ile karıştırmayasın.

Gönderildi : 06/11/2008 14:20

(@sonerozten)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet bunun farkındayım bu konu exchange ile ilgili ama Dcpromo kurulumuyla forest prepi neden istedigini bilmiyorum aptalca bi mantık hatası veriyor

2008 ilk kez kurdum belki bilmiyorumdur dedim kendi kendime logları atıcam bi

ara

Gönderildi : 06/11/2008 15:11

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

Sayın sonerozten,

Bu konuda hiçbir hatanız olmamakla beraber tamamen benim yanlış davranışım üzerine müdahale edilmiştir.

Tekrar portal sakinlerinden ve yöneticilerinden özür dilerim. 

Gönderildi : 06/11/2008 17:01

(@Anonim)

Sayın sonerozten,

Bu konuda hiçbir hatanız olmamakla beraber tamamen benim yanlış davranışım üzerine müdahale edilmiştir.

Eren tamamdır.Sağlık olsun...:) Arkadaşdan Logları bekliyoruz gönderdikten sonra bakıcaz.

Gönderildi : 06/11/2008 17:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Sayın sonerozten,

Ortada özür dilenecek bir durum yok , sen dediğim gibi eski ve tecrübeli bir üyesin bu nedenle senden beklentilerim noktasında şahsi bir yorum yaptım ancak yanlış anlaşıldı sanırım :). yani sorun yok ve özürlük bir durumda yok ki olsada canın sağolsun .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/11/2008 00:23

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhabalar,

NOT : Bu konuyla ilgili olarak asagida Windows Server 2003 R2’ye yukseltme konusundaki makalemi inceleyebilirsiniz. Bu makalede 2.adimda Windows 2003 R2’ye yukseltme konusu baz alinarak anlatilmis. Eger Windows 2008’e yukseltme yapacaksaniz da Windows 2003 R2 CD yerine Windows 2008 DVD’sini takip DVD icerisinden Sources klasoru altindan adprep.exe /forestprep komutunu calistirmaniz yeterlidir. Bu islemden sonra oncelikle domain modlarinizi Windows 2000-mixed modda ise Windows 2000 native almaniz gerekir. Akabinda de yine Sources klasoru altindan adprep.exe /domainprep komutunu calistirmaniz yeterlidir. Bu 2. asamayi tamamladiktan sonra 3. Adimla paralel giderek Windows 2008’e gecis yapmaniz mumkundur.

NOT: Bu islemler oncesi mutlaka hem datalarin hem de Active Directory veritabanlarinin  bir yedegini alin. (System State Data yedegini alarak bunu gerceklestirebilirsiniz.)

Asagidaki adimlari uygulayarak isteginizi gerceklestirebilirsiniz:

1.    Oncelikle DC yapmayi dusundugunuz  yeni server uzerine Windows Server 2003 R2 CD’sinde Windows Server 2003 kurup, kurulum sonrasi 2.CD ile de Windows Server 2003 R2 surumune gecisi yapin. Kurulum sonrasi gerekli updateleri yapin.  

2.    Mevcut Windows 2000 Active Directory Schema yapisini Windows Server 2003 R2 Active Directory Schema’ya yukseltmek icin mevcut Windows 2000 domainindeki Schema Master Rolune sahip DC uzerinde Windows Server 2003 R2 2.CD’sinde Cmpnents\R2\Adprep klasorunden adprep.exe  /forestprep ve adprep.exe /domainprep komutlarini calistirin. Bu komutu diger ADC bilgisayarlarinda calistirmak zorunda degilsiniz. Zira, active directory schema’da yapilan bir degisiklik butun ADC bilgisayarlarina guncellenecegi icin, mevcut ADC’lerin bu guncellemeyi alabilmeleri icin belli bir sure beklemeniz yeterli olacaktir. Bu komutlarla ilgili bilgiyi http://technet2.microsoft.com/windowsserver/en/library/5022eea0-54bc-422f-b98b-ddb836c8ee851033.mspx?mfr=true makalesinden de detayli olarak inceleyebilirsiniz.

3.    Yeni kurulan Windows Server 2003 R2’yi domain’e alin.

4.    Bu yeni server uzerinde DCpromo komutunu calistirin ve mevcut domaine ADC olarak katin. Bunu da DCPromo komutunu calistirdiktan sonra size sorunlan Domain Controller Type ekraninda Additional Domain Controller secenegini secerek yapacaksiniz.

5.    ADC olarak kurulumu tamamlandiktan sonra yeniden baslatin.

6.    Hemen kurulum sonra yeni Additional DC (ADC) bilgisinin duzgun bir bicimde olustugu kontrollerini Active Directory Users and Computers -àDomain Controllers OU’sundan, Active Directory Site and Services konsoluàSite altindan ve DNS konsolundan adres bilgileri icin gerceklestirin.

7.    Su an itibariyle birinci server DC ikinci yani yeni kurulan server da ADC olarak fonksiyon gosteriyor.

8.    Oncelikle ADC uzerine Control Panel àAdd-Remove ProgramsàAdd-Remove ComponentsàNetworking ServicesàDNS Servisini kurun. Administrative ToolsàDNS konsolunda Forward Lookup Zone ve varsa Reverse Lookup Zone icerisine mevcut DC’deki tum DNS kayitlarinin dogru bir sekilde yeni ADC uzerinde de olustugunu kontrol edin. DNS kurulduktan hemen sonra Forward Lookup ve Reverse Lookup Zone icerisine kayitlari goremeyebilirsiniz. Bu durumda belli bir sure bekleyip, tekrar control ederseniz geldigini goreceksiniz.

9.    Yine yeni ADC uzerinde Administrative ToolsàActive Directory Site and Services àSitesàDefault-First-Site-Name altinda yeni ADC altinda NTDS Settings Properties’ine girin ve Global Catalog kutusunu doldurup, yeni ADC bilgisayarini ayni zamanda Global Catalog Server olarak yapilandirin.

10.  Sira geldi mevcut DC uzerindeki Forest Operation Master Roller (Domain Naming Master ve Schema Master) ile, Domain Operation Master Rollerin (PDC Emulator, RID Master, Infrastructure Master) yeni ADC uzerine aktarilmasina. Forest bazinda rollerden Domain Naming Master rolunun aktarilmasi icin Administrative ToolsàActive Directory Domains and Trusts girin. Active Directory Domains and Trusts uzerinde sag tus àConnect Domain Controller ile yeni ADC’ye baglanin. Hemen akabinda en ustteki Active Directory Domains and Trusts yazisi uzerinde sag tus Operations Master tiklayin. Karsiniza gelecek Change Operation Master penceresinde ustte su an bu rolun sahibi olan  mevcut DC adini, altta da baglandiginiz ADC adini goreceksiniz. Domain Naming Master rolunu yeni ADC ye aktarmak icin Change butonuna basmaniz yeterlidir. Size herhangi bir hata meydana gelmezse, islemin basariyla tamamlandigini soyleyen mesaji verecektir. Sira geldi Schema Master rolunu aktarmaya. Bunun icin de StartàRun gelin ve asagidaki komutu calistirin.

Regsvr32.exe %systemroot%\system32\schmmgmt.dll   

Bu komut ile Active Directory Schema Snap-in nesnesini register ettik. Yine StartàRun gelin ve MMC ile MMC konsolu acin. FileàAdd-Remove Snap-inàAddàActive Directory Schema Snap-in eklentisini konsola ekleyin ve konsol ana penceresine gelin. Active Directory Schema uzerinde sag tus à Change Domain Controller ile yeni ADC adini girerek ona baglanin. Hemen akabinde yine Active Directory Schema uzerinde sag tus Operations Master tiklayin. Ve Change ile Schema Master rolunu de yeni ADC’ye aktarin.

Sira geldi domain bazinda rolleri aktarmaya. Bunun icin de Active Directory Users and Computers acin. Domain uzerinde sag tus Connect to Domain Controller ile yeni ADC’ye baglanin. Daha sonra yine domain uzerinde sag tus Operation Master tiklayarak PDC, RID ve Infrastructure tabindan butun bu rolleri yeni ADC’ye aktarin.

11.  Artik eski DC uzerinde butun rolleri ve gerekli servisleri yenisine aktarmis olduk. Bu islemin mevcut sistemde oturmasi icin belli bir sure bekleyin.

12.  Client bilgisayarlar uzerinde Preferred DNS Server olarak eski DC’nin adresi tanimli ise bunu yeni DC’ye gore degistirin. Ve clientlarin yeni DC uzerinden basarili bir bicimde sisteme giris yapabildiklerinden, DNS uzerinden basariyla isim cozumlemesi yaptiklarindan, GPO’larin basariyle uygulandigindan emin olmak icin gerekli testlerinizi hem lokal hem de dis baglantilar icin (eger varsa) yapin.

13.  Daha sonra eger isterseniz eski DC uzerinde dcpromo.exe calistirip active directory kaldirabilirsiniz. Active Directory kaldirirken, This is the Last Domain Controller … ile baslayan kutucugu doldurmadan kaldirma islemini baslatin.

Burada onemli bir husus, domain ortaminizda DC’nin yaninda onun yedegi olarak ikinci bir ADC bulundurmaniz son derece sistemin sagligi acisindan onemli .DC uzerinde herhangi bir problem olmasi durumunda sistemi ADC uzerinden devam ettirabilirsiniz. Dolayisiyla mevcut yapiya yeni bir tane daha ADC eklemenizi israrla oneriyorum. Eger boyle bir imkan yoksa, rollerin sahibi olan eski DC olan server uzerinden active directory kaldirmadan, onu ADC olarak kullanmaya devam edebilirsiniz ya da uzerinden Windows 2000 Active Directory kaldirip yeniden makineye Windows Server 2003 R2 kurup, ADC olarak yeni domaine ekleyebilirsiniz.

Bu islemler sonra DC ve ADC’ler arasi replikasyon trafiginin saglikli bir bicimde gerceklestigini izlemek icin Windows Server 2003 CD’sinde gelen Windows Server Support Tool’lardan Replication Monitor (replmon.exe) aracini kullanabilirsiniz. Ayrica Event Viewer icerisinden de olaylari kontrol etmenizde fayda var.

Görüsmek dilegiyle,

Mesut ALADAG

Technology Director

Microsoft Certified Trainer

www.ITSTACK.com.tr | www.mesutaladag.com | www.cozumpark.com

Gönderildi : 07/11/2008 01:07

Paylaş: