Forum

Windows 2003 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2003 Server R2

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
379 Görüntüleme
(@BurcakONCUL)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

bir adet domain controller olarak kullandığım SBS 2003 Server'ım mevcut. 2 hafta önce 1 adet üzerinde 2003 Server Standart kurulu bir server daha etki alanına soktum. 2003 Standart Server üzerinde 2 ethernet kartı var. Biri local ağ'a diğeride direk modem'e bağlı durumda. Amacım 2003 standart üzerindeki özel bir yazılımı hem localdeki kullanıcılar, hemde dışarıdan bu bilgisayara terminal server aracılığı ile bağlanan 3 client bilgisayar kullansın. Şimdi SBS 2003 üzerinde ISA 2004 kurulu ve ben local'deki bağlantıları ve interneti bu sayede yönetiyorum. Problemim şu 2003 Standart server'a dışarıdan terminal server aracılığı ile bağlanan kullanıcılar 2-3 günde bir bağlantı sorunu yaşıyorlar. Ya Dns services'i yeniden başlatıyorum, ya da modem'e giden bağlantıyı yeniliyorum düzeliyor. Büyük ihtimal ile Hem local, hem de modem'den gelen bağlantıyı server karıştırıyor. Bunun çözümü nedir, yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa sevinirim.

Gönderildi : 03/11/2008 19:10

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Öncelikle yapıda yanlışlık var. Yani hem bir Firewall'unuz var, hemde Terminal Sunucunuz Firewall arkasında değil. Hatta TS sunucunun iki bacağı olduğunu düşünürsek, internetten ağınıza açılan bir kapı durumunda 🙂

Tavsiyem şu:

TS üzerindeki iknci ethhernet kartını disble edin. TS sadece local ağda çalışsın. Bu sunucuyu ISA 2004 üzerinden, external için publish edin. 3389 portunu da ISA nın dış bacağına yönlendirin.

Doğru ve güvenli olan budur.

Gönderildi : 03/11/2008 21:40

(@BurcakONCUL)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim, dediklerinizi yaptım.

Şu an için bir problem çıkmadı. Bu işin bir iyi tarafı, en azından terminal server tarafında bağlanan kullanıcıları da takip edebiliyorum artık. Yalnız bu konuda ISA2004'un üzerinde kurulu olduğu SBS2003 Server'ın konfigurasyonu biraz düşük kalmaya başladı ki, VPN denememde sürekli kullanıcıların bağlantısını kesip duruyordu, arada bir.

Gönderildi : 04/11/2008 13:34

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

SBS2003'ü kaç kişi ne amaçla kullanıyor bilemiyorum ama minimum 2GB RAM olmalı derim çünkü SBS üzerinde birçok servis çalışıyor. + işlemci de aynı derecede önemli.

Gönderildi : 04/11/2008 17:31

Paylaş: