Forum

Windows 2008 R2 WSU...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 R2 WSUS Hakkında

Murat YORULMAZ
(@muratyorulmaz)
Üye

Merhabalar,

Kullanmakta olduğumuz windows 2008 R2 yüklü WSUS server'ımız tüm uğraşlarımıza rağmen tekrar ayağa kaldıramadık ve başka bir Windows 2008 R2 server kurarak WSUS server olarak yapılandırdık. Neden 2016 server kurmadın derseniz yakın zamanda WSUS server'ın kontrolünü global IT devralacak ve kendi sistemlerini kullanacaklar. En azından 4-5 ay daha bu server bizimle olacak.

WSUS server'ı kurdum tüm ayarlarını yapılandırdım fakat sorun şu ki benim 3 senedir update gönderdiğim serverlardaki updateler ile yeni WSUS takiler nasıl eşitlenecek. Yani ben WSUS serverda bu zamana kadar gönderdiğim tüm updateleri tekrar serverlara göndermem mi gerekiyor yoksa Syncronization yaptıktan sonra bulduğu tüm updateleri decline mı etmem gerekiyor ki bundan sonrakileri yüklesin? Örneğin bugün çıkan bir update superseed istiyorsa eskileride oturup tek tek seçmem mi gerekiyor? Ayrıca critical updateleri otomatik approve et dedim ama eskileride dahil etti ve şuan 75 GB üstünde update indirmeye çalışıyor bir yandan da onu iptal etmeye çalışıyorum. Çıkamadım işin içinden. Bilgi verirseniz sevinirim.

 

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 24/01/2019 15:54
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Sunucu ismi port ip adresi aynı ise sizin policy tarafında ek işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Siz wsus kurulumundan sonra bir kaç gün nadasa bırakarak ayarladığınız update tiplerinin inmesini bekleyeceksiniz.

Kendisini konsola raporlayan sunucu client ne varsa en son inmiş update durumuna göre, eskik güncellemesi olup olmadığını görecek.

Siz kullanıcılar wsus ayarını aldı ise wsus üzerinden ilgiili download işleminin bitmesini bekleyin. Biraz zaman alacak ama oturacaktır hızlıca.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2019 16:10
Murat YORULMAZ
(@muratyorulmaz)
Üye

Merhaba Hocam,

Sunucu adı, IP si portu herşeyi aynı ve serverlar member oldular zaten WSUS server'a. 42 server'ın hepsi görününyor WSUS üzerinde. Critical ve security updateler otomatik indirip yüklensin diye ayarladım ama 2017 yılından bu yana ki tüm updateler download etmeye çalışıyor ve şuan 130 GB oldu indirmesi gereken update boyutu. Bunların hepsini indirmem mi gerekiyor cidden? emin olmak için soruyorum. Daha kısa bir yolu var mıdır?

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 24/01/2019 16:17
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Mecburen seçilen işletim sistemi ile ilgili olan tüm güncellemeleri indiriyor.

Sonrasında güncelleme alan sunucular buraya kendini rapor edince wsus buna göre kıyaslama yapıp eksik güncelleme varsa bunları istemcilere yolluyor.

Bunları indiriyor mecburen. Burada örnek olarak sadece işletim sistmeleri İngilizce ise sadece bu dili, kullanılan işletim sistemi haricinde fazla seçim var ise onları kaldırmak lazım.

Bende sadece Windows 10 update var 110 GB boyutunda wsus database. İnternet hızı nedir bilmiyorum ama 2-3 gün beklemek gerekir. Pazartesi iyiden iyiye oturmaya başlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/01/2019 17:17
Murat YORULMAZ
(@muratyorulmaz)
Üye

Teşekkür ederim hocam bilgilendirmeniz için. 2018 ocak ayına kadar olan tüm updateleri download'a başlattım ve 2018 öncesini decline ettim. Dediğiniz gibi 2-3 günde ancak kendine gelir server. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 24/01/2019 19:10
Paylaş: