Forum

Windows 10 Pro vers...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 Pro versiyonda Branch Cache?

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
878 Görüntüleme
(@mehmetbalkay)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Çok büyük (30-40GB) ve kullanılan programların mantığıyla dağınık dosyalama mantığıyla tutulan datalarla network ortamından çalışan tasarımcı arkadaşların, hız sorununu çözmek adına bir kaç çözüm denerken ; Branch Cache ile yollarımız kesişti. Açıkçası , bu kadar performans sağlayacağını hiç düşünmemiştim ; ancak ciddi fark yarattığını gördüm.

Şimdi , sorun şu ki ; Microsoft sağolsun bu özelliğini firmalar için önerdiği ve standartlaştırdığı PRO versiyonda kullandırmıyormuş. 

Kaç gündür Windows 10 Pro versiyonla test ediyoruz olmadı olamadı. Bir de Enterprise kurup deneyelim dedik. Tak diye oldu. Çok fazla bilgi olmadığı için konuyla ilgili (hangi windows versiyonunda çalışır vb. - çözümparktaki makalesini okudum, orada da buna dair bir bilgi yoktu.) 

Velhasıl, sen çok yaşa ey Microsoft , Branc Cache gayet güzel bir uygulama. Ama Pro versiyonda neden ve nasıl kullandırmazsın ey Microsoft?

Bu konuda, Pro versiyonda Branch Cache çalıştırma deneyimlemiş ve başarmış var mıdır aramızda ?

Upgrade dışında çözüm sağlayabilirsem ; büyük dua edeceğim. 🙂

Selamlar, saygılar.

Gönderildi : 15/01/2019 20:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

https://docs.microsoft.com/tr-tr/windows-server/networking/core-network-guide/cncg/bc-hcm/1-deploy-bc-hcm

Bu sürümlerde eskiden beri böyleydi 🙂 Pro-Ent arasında başka farklarda var hatta win10 da bunlar arttı. Çözümü olur mu bilmiyorum taradığımda göremedim. Yani miki abi ürün yerleştirme der işin işinden çıkabilir aslında bizlerde ürün konumlandırmayı yanlış yapıyor olabiliriz. 😛
Windows 10 Pro : Küçük, Orta İşletmeler
Windows 10 Enterprise : Büyük İşletmeler
Bir de ben denemedim ama çok adetli bilgisayar üzerinde deneyin önce derim graphic dosyalarında handikaplarını paylaşmıştı geçmişte bir tanıdık.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2019 02:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

SMB için Ent şart, Pro sadece BITS destekliyor.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/networking/branchcache/branchcache

Özetle eğer BITS kullanan bir uygulaman var ise Pro da çalışır ancak dosya paylaşımı kullanıyorsun sanırım çalışmaz.

Ne kadar para o kadar ekmek diyor Microsoft 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2019 02:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu arada güzel bir konuya değindin, bende makalemi güncelledim bu sayede.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2019 02:30

(@mehmetbalkay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Günaydın,

Cevaplar için çok teşekkürler. Sonraki adım, Pro dan Enterprise ye nasıl upgrade edeceğimiz? 

Zira, ne kadar aradımsa Enterprise diye bir versiyonunu göremedim Microsoft tarafında.

Enterprise - Pro for Worstations olarak değişti sanırım? İşin ironisi, elimde bulunan bir tane Pro for Workstations işletim sisteminde Branch Cache tam olarak çalışmadı malesef. 

Versiyon geçişini nasıl yapmamız gerekli bu durumda? 

Gönderildi : 16/01/2019 11:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

Bu link yardımcı olacaktır

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/upgrade/windows-10-edition-upgrades

Gönderildi : 16/01/2019 18:54

(@mehmetbalkay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler üstadım. 

Gönderildi : 17/01/2019 11:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 17/01/2019 15:59

Paylaş: