Forum

GPO ile Windows 10 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] GPO ile Windows 10 LockScreen

25 Yazılar
9 Üyeler
2 Likes
8,416 Görüntüleme
(@selahattinacikgoz)
Gönderiler: 65
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sayın ÇözümPark Ailesi

Windows 10 işletim sistemli cihazlarda lockscreen ekranını istediğimiz gibi düzenleyemiyoruz. GPO ile ilgili ayarları basmamıza rağmen ve regedit kayıtlarına da bu ayarların gpo ile değişmesine rağmen bir türlü lockscreen ekranını kendi isteğimize göre düzenleyemedik.

Kullandığımız cihazlar windows 10 Pro ve 1609 1709 1803 1809 versiyonlarının tamamında denedik ama beklenilen sonuçları alamadık. Formlarda gezerken windowsun illa Enterprise olması gerektiğini proda lockscreen değişikliği olmayacağını okudum. Bir çok yer aynı şeyi söylemiş. Sizce bu doğrumudur. 

Bu işin yolu uzatarakta olsa bir çözümü olmalı içinizde yapan halihazırda kullanan birileri varsa en azından bir yol gösterse yeter yine bulur yaparız.

DC - Windows 2012 R2.

Konu için desteklerinizi rica ediyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 10/01/2019 17:11

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Merhaba,

Yapımızda pro var ve sorun yok. Lock screen ile kastınız belirli süre geçince belirlediğiniz ekran koruyucunun, devreye girerek tekrar oturum açarken parola istemesi durumumu ? 

Eğer bu işe aşağıda yer alan resimdeki gibi ayarları yapmanız durumunda sorun olmaz. 110 civarı bilgisayarda sorun olmadan çalışıyor. Hepsi Windows 10 1511-1809 arası değişen sistemler.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/01/2019 18:55

(@MetinYILDIRIM)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Buna ek olarak ekran koruyucu yerine direk parola ekranı gelsin dersenizde ekran koruyucu ismi kısmına rundll32 user32.dll,LockWorkStation yazdğınız zaman, belirlediğiniz süre sonunda bu komutu çalıştırıp login ekranı karşımıza geliyor.

Ben de bunu şirketimizde aktif bir şekilde kullanıyorum, rıza hocama ek 🙂

kolay gelsin.

Gönderildi : 10/01/2019 19:38

(@selahattinacikgoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam Selamlar;

Belirttiğiniz şekilde GPO düzenlemesi yaptım fakat takıldığım nokta şu benim hazırladığım kilit ekranı imageini nasıl bastıracağım. Sistem32 dosyasının içinde bir klasörde mi bu image dosyasını atacağım. O konuda da bir ufak destek olabilir misiniz ?

Gönderildi : 14/01/2019 10:59

(@www-rizasahan-com)
_

force specific screensaver alanında tüm windowslarda system32 altında var olan standart bir ekran koruyucuyu basabilirsiniz. Eğer siz öel ekran koruyucu kullanacaksanız her kullanıcının aynı analına ortak alanına kopyalamalısınız.

Örnek : %systemroot%\system32\Ribbons.scr   - Ribbons.scr her bilgisayarda aynı diiznde vardır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/01/2019 13:34

(@selahattinacikgoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Şöyleki dediğiniz şekilde bir ekran koruyucu bastırabildim ve çok güzel çalıştı.

Fakat sanırım durumu ben tam olarak izah edemedim. Şöyle ki ;

Aşağıdaki resimde belirttiğim ayarı uygulamak istiyorum. 

Force

Şimdi kurumsal bir kilit ekranı görüntümüz var bunu hem kilit ekranına hemde oturum açma ekranına uygulamak istiyoruz. Şunu test ettik Enterprise bir işletim sistemi kurup bu ayarı uyguladığımızda istediğimiz şekilde hem kilit hem login ekranında jpg dosyasını uyguladı. Aynı işlemi pro bir işletim sisteminde de uygulamak istiyoruz. Ekran koruyucu mantığı değil kalıcı olarak uyarlamak istiyoruz. Bunun bir yolu var mıdır ? Şuanda yaklaşık 110 cihaz ve tamamıda Windows 10 Pro yani bunları Windows 10 Enterprise malesef çeviremeyeceğiz.

Bu arada desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/01/2019 14:23

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

En altta yer alan şekilde görebileceğiniz gibi Not kısmında yazıyor. Enterprise, education sürümleri kullanan sistemlerde aktive olabiliyormuş.

Gönderildi : 14/01/2019 18:03

(@selahattinacikgoz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows Pro için bu tarz bir ayarın olmaması biraz garip bir durum. Sonuçta pro işletim sistemleride küçük ölcekli işletmelerde kullanılabiliyor. 

Bir yolu illaki vardır. Bulduğum vakit paylaşıyor olacağım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/01/2019 19:42

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

logon background changer ile yapıp regmon ile nereyi değiştirdiğini tespit edip

bu registry ayarını ve resim dosyasını dağıtarak yapmıştım ben

ama şu anda bu işelmi yaptığım sisteme erişimim yok malesef ki .

iyi çalışmalar

Gönderildi : 15/01/2019 16:15

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1626
Noble Member

Buna ek olarak ekran koruyucu yerine direk parola ekranı gelsin dersenizde ekran koruyucu ismi kısmına rundll32 user32.dll,LockWorkStation yazdğınız zaman, belirlediğiniz süre sonunda bu komutu çalıştırıp login ekranı karşımıza geliyor.

kolay gelsin.

Win 7 ve Win8-8.1'de de çalışıyor mu acaba?

Gönderildi : 15/01/2019 17:45

(@mehmetbalkay)
Gönderiler: 72
Estimable Member

kolay gelsin.

Win 7 ve Win8-8.1'de de çalışıyor mu acaba?

çalışıyor üstadım. ben kullanıyorum aynı şekilde.

Gönderildi : 16/01/2019 14:07

(@MetinYILDIRIM)
Gönderiler: 77
Estimable Member

çalışıyor hocam, sıkıntı yok

Gönderildi : 16/01/2019 14:53

(@alpaytayfun)
Gönderiler: 32
Eminent Member

@vasviuysal hocam o gpo u kopyalayıp paylaşma şansınız var mı ?

Gönderildi : 09/09/2020 14:44

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Üstte yazdığım gibi eski şirket , erişimin yok maalesef.ama yöntemi çok karışık değildi o zaman.

Gönderildi : 09/09/2020 14:46

(@alpaytayfun)
Eminent Member

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/Change-Lock-Screen-and-245b63a0#content
şunu ile yapıyorum ancak bginfoyu bozuyor ne alaka ise.. win10 pro 2004 sürümünde..
bir döküman varsa link verebilir misin ? 
önceki yazdıgın konuda hocam win7 icin galiba regedit keyleri.

Gönderildi : 09/09/2020 14:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Alpay be komutu kontrol ettiniz mi? Komut arka planı değiştiriyor, yani bginfo yu bozması normal. Ya o satırları kullanmayın ya da yukarıdaki gibi GPO yu kullanın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/09/2020 15:57

(@alpaytayfun)
Eminent Member

Sonunda çözdük.. Sadece locksreen isteyen arkadaslar icin zip içindeki ps1 i kullanabilirsiniz..

Gönderildi : 10/09/2020 15:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Elinize sağlık Alpay Bey.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2020 20:54

(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Gönderen: @alpaytayfun

Sonunda çözdük.. Sadece locksreen isteyen arkadaslar icin zip içindeki ps1 i kullanabilirsiniz..

bg infoyu kaldırsak sorun olurmu?

Gönderildi : 11/09/2020 11:40

Sayfa 1 / 2
Paylaş: