Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Web Server

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
546 Görüntüleme
(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Dışarıdan erişilmesi gereken yaklaşık 5 adet sunucumuz var (mail.test.com.tr, portal.test.com.tr vb.) her birisi için statik ip ayırmak yada sonuna port numarası eklemek istemiyoruz.

Bankalar, büyük kurumlar vs. bu anlamda ne yapıyor önerilerinizi paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/12/2018 18:58

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

Bu teknik olarak mümkün fakat eğer kendiniz ayarlayacaksanız bazı noktalarda problem yaşarsınız. Bunun yerine plesk gibi hazır panel lisansı satın alın. Kurduğunuzda tek bir ip adresi ile tüm adımları gerçekleştirirsiniz.

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/12/2018 05:32

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

büyük kuruluşlarda, hizmet/servisler farklı public adres, nlb veya cdn yapısı ile yönetilirler.

soho veya smb tarafında tek public adres ile çözüm, reverse proxy olacaktır.

fqdn bazlı trafiği yönetebilirsiniz.

referans adreste kerio control üzerindeki örnek kullanımı inceleyebilirsiniz.

https://manuals.gfi.com/en/kerio/control/content/proxy-server/configuring-the-reverse-proxy-1568.html

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2018 02:02

(@berk_yildiz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Orta ölçekli bir kurumuz mesela windows server iis de sanal web siteleri oluşturup içeride ilgili sunuculara redirect yapsak olmaz mı?

Gönderildi : 10/12/2018 12:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Bu tarz sistemler için içeride oldumu biraz güvenlik konusunda v.s. sıkıntı yaşamak mümkün en güzeli aslında hosting üzerinden pro peket alıp, paket kapsamı dahilinde çok sayıda site yayımlamak daha iyi olacak gibi.

Ancak ben içeride yayımlayacağım derseniz metot host header.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2017/08/13/windows-server-2016-_31013101_s-uzerinde-coklu-site-yayinlama.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/12/2018 14:43

(@berk_yildiz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey,

Wen sitemizi dışarıda hosting firması üzerinden yayınlıyoruz fakat mail, portal, ebys vs. sunucumuz içeride olduğu için mevcuren bu şekilde yayınlamamız gerekiyor. Yani A kaydını hosting firması açacak fakat dışarıdan bizim sunucumuza erişim sağlanacak. Eğer sizin dediğiniz gibi IIS ile bu işi halledersek ön tarafa bir adet web sunucusu örneğin mail.test.com.tr adresini içerideni mail sunucuna redirect yaparsak SSL almak istediğimde web sunucudaki web sitesinden mi yoksa mail sunucudan mı CSR oluşturmam gerekiyor muhtemelen mail sunucusundan yapmak gerekiyor sanırım?

Teşekkürler.

Gönderildi : 10/12/2018 16:35

(@huseyinaltin)
Gönderiler: 169
Estimable Member

Turan Bey'in dediği gibi firewall arkasına bir reverse proxy konumlandırarak tek bir ip ile şirket içerisindeki diğer web sunucularına erişim sağlayabilirsiniz. Web sunucusu için iss de kullanabilirsiniz veya centos üzerine cpanel kurarakta web sitelerinizi yayınlayabilirsiniz. Yine cpanelin olduğu yere reverse proxy kurulabilir ama bunu hiç denemedim.

Gönderildi : 10/12/2018 17:02

(@turancoskun)
Üye

Merhabalar,

Orta ölçekli bir kurumuz mesela windows server iis de sanal web siteleri oluşturup içeride ilgili sunuculara redirect yapsak olmaz mı?

iis tarafında url rewrite module ile talebinizi gerçekleştirmen mümkün görünüyor, referans adres fikir verecektir.

https://tecadmin.net/set-up-reverse-proxy-using-iis/

Gönderildi : 11/12/2018 02:05

(@berk_yildiz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Biraz detaylı açıklayabilir misiniz? Dışarıdan mail.test.com.tr yazıldığında direkt olarak exchange sunucuya değilde öncesinde farklı bir sunucudaki IIS gelip ondan sonra exchange sunucuya gitmek istersem tam olarak ne yapmalıyım? 

Gönderildi : 12/12/2018 13:13

(@turancoskun)
Üye

Berk bey,

üstte paylaştığım referans adresi incelediniz mi ?

veya hangi adımda takıldınız ?

Gönderildi : 18/12/2018 03:51

Paylaş: