Forum

File Server'da yeni...

Bildirimler
Hepsini Temizle

File Server'da yeni klasörü yetkilendirme

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
7,637 Görüntüleme
(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Değerli Hocalar,

Dosya sunucu ile ilgili aşağıda ki senaryoya göre sizlere bir sorum var;

(*) Active directory de   sarı, kırmızı, siyah diye grouplar olduğunu bu gruplarında üyeleri olduğunu varsayalım.

\\FILESERVER\ TEST  (Dosya sunucu içeirisinde de bu 3 grubun görme yetkisi olan bir klasör var TEST)

TEST Klasörü altında AD' de ki siyah grubu üyelerinden 1 tanesi bir alt klasör açtığında bu klasörü  yalnızca kendi grubu üyeleri görsün  sarı ve kırmızı renk grubunun üyeleri görmesin istiyorum. Yada Kırmızı grubundan bir üye yeni bir alt klasör oluşturduğunda sadece sarı ve kırmızı grup üyeleri görsün siyah görmesin istiyorum.  

Eğer isterseniz buna neden ihtiyaç duyduğum hakkında da detaylı olarak yazabilirim.

Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/12/2018 19:59

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ihtiyacınız olan access based enumeration özelliğini aktif etmek.

referans adres fikir verecektir.

https://theitbros.com/config-access-based-enumeration-windows-server-2016/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/12/2018 04:01

(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Paylaşımınız içiniz teşekkür ederim. Access Based Anumeration aktif durumda. Ben biraz daha ayrıntı vermek istiyorum senayomla ilgili.

Siparişler isimli bir klasörüm olduğunu varsayıyorum.

Yeni bir sipariş geldiğinde satış departmanı 0001 nolu bir sipariş klasörü açtı ve bu klasörün altınada, Satış diye bir klasör açtı. Daha sonra satınalma depertmanı 0001 klasörünün içine Satınalma diye bir klasör açtı. Bu senaryoyu 3-4 farklı departmanın 3-4 tane daha farklı alt klasör ekleyerek geliştirdiğini varsayalım.

Özetlersek; 

\\fileserver\Siparisler\0001\
Satış
Satınalma
3. Depertman
4. Departman
5. Departman

\\fileserver\Siparisler\0002\
Satış
Satınalma
3. Depertman
4. Departman
5. Departman

Sipariş klasörünü yani 0001 nolu klasörleri pazarlama dept. oluturuyor. Oluşturduktan sonrada bu sipariş klasörünün altına diğer departmanlar kendi klasörlerini oluştuyor. 
Benim sorum şu;   Satınalma grubuna ait bir üye 0001 klasörü altına yeni bir klasör oluşturduğunda bu klasöre sadece kendisi görebilsin istiyorum.

Farklı bir örnekle;

0001 klasörünü Pazarlama oluşturdu.
İçerisine de Pazarlama diye bir klasör açtı.  Satınalma 0001 klasörünün içerisine kendine kendine klasör Satınalma klasörü açmak için girdiğinde Pazarlama klasörünü göremeyecek.  Biraz spesifik bir istek olduğunun farkındayım. Miras mantığıylada ters düşüyor ama belki bu konuda çözüm bulabiliriz diye paylaşmak istedim.

Şu anda dosya sunucumda her departmanın kendi özel klasörüleri var ve o klasörlere sadece izin doğrultusunda diğer departmanlar erişebiliyor yada erişemiyorlar. Ben sipariş klasörü altında klasör dağılımlarımı nasıl yaparım diye bir çözüm arayışındayım.

Yorum ve yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 04/12/2018 11:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bunları uzun uzun anlatabiliriz ancak mantık ve sonuç için aşağıdaki makale paha biçilmez.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/paylasim-ve-guvenlik-sharing-and-security.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/12/2018 12:05

Paylaş: