Forum

Uzak lokasyon Vpn b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzak lokasyon Vpn bağlantısı

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,027 Görüntüleme
(@mehmetaliefe)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Uzak lokasyon oluşturmak istiyoruz  ,  Ana merkezimizde  sunucularımız ( Dc, Active Directory , File Server , Erp Server , ... ) 20 -20 dowloand / upload  Metro internet bağlantısı ile Cyberom güvenlik  duvar bulunmaktadır .

Oluşturacağımız lokasyonda   50 + kullanıcı bulunmakta   ;  

-  Sadece  Firewall ile Vpn bağlantısını oluşturup ana merkezden lokasyon bulunana sunucularım  (Dc , Active Directory , Erp , File ) aktarmalıyım  ,

-  Yada Firewall ve Sunucu temin edip sunucuya orada bir lolasyon oluşturup  (Dc ve Active Directory yapısı kurulup )  Ana merkezdende sadece Erp ve file sunucularımı vpn ile aktarmam  bizim için daha sağlıklı olur. 

Teşekkür ederim . 

Gönderildi : 03/12/2018 14:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Aradaki trafik nedir? Yüksek veri geçecek mi?

Burada bir kaç alternatif mümkün ancak sizin istediğiniz hat kapasitesi (hız) önemli. Tabi maliyet ayrı bir boyut.

Site to site vpn yapılabilir.

Noktadan Noktaya hat çekilebilir. (Telekom, Superonline v.s.)

Radyo Link bağlantı yapılabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/12/2018 14:14

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ad, dns sorun değil, ancak fs ve erp için detay vermeniz gerekir.

fs üzerinde sık ve boyutu yüksek dosyalarda çalışılıyor ise belirttiğiniz bantgenişliği değeri yetmeyebilir.

yine aynı şekilde, erp için rds veya web tabanlı kullanım mevcut değil, exe olarak çalışıyor ise, performans sorunları yaşabilirsiniz.

merkez belirtilen değer, kullanıcıların internet erişiminide sağlıyor ise, yine vpn tarafında verim sorunu yaşamanız muhtemel olacaktır.

kısacası trafiğinizi ve kullanım şekliniz paylaşmadan, bu kadar öneride bulunulabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/12/2018 04:06

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Sorunuz  biraz  karışık ve  pek  anlaşılır  olmamış Mehmet Ali Bey bazı soruları  yanıtlayabilirseniz  daha  net önerilerde  bulunabiliriz.

*Sunucularınızın bulunduğu lokasyonda aktif  kullanıcı  sayınız  nedir ?

*Uzak Lokasyon dediğiniz konumdaki internet  bağlantısı için  hangi  altyapı mevcut  ve  hız  durumu nedir?

Uzak lokasyon dediğiniz  konumda simetrik Metro Ethernet  altyapınız  yok ise logon işlemleri için bu konumda'da  bir Adc kurmalı ve Site ayarlarından bu lokasyondaki  kullanıcıların Adc üzerinden  logon olması  için  gerekli  yapılandırmayı yapmalısınız. Kullandığınız Erp sistemi genel olarak internet  altyapınız  yeterli  değil ise  özellikle  uzak  lokasyonlarda Terminal Server  mimarisi  oldukça  kullanışlı bir  çözüm olacaktır. Client  bilgisayarlarda Erp  sistemi  windows  client  olarak  çalışacak ve Merkezdeki Erp database'inden  sorgulama vb işlemleri  yapılacak ise internet  altyapınız  kaynaklı  erp  sisteminiz  uzak şubelerde  oldukça  yavaş  çalışabilir.

Erp  Sunucunuzu  Uzak lokasyona  almanız  durumunda  Merkezdeki kullanıcılar için  aynı  yavaşlık problem vuku  bulacağından Erp  sisteminizi  uzak  lokasyonlar  için Terminal Server  üzerinden çalıştırmak makul olacaktır  yada  öncesinde  şube  üzerinden test  yapıp uygulama  performansı ve  hızına  göre Terminal Server altyapısına  geçebilirsiniz. * Uzak lokasyonda Simetrik  bir Metro Ethernet internet  veya  Mpls  vpn vb Merkez ile Simetrik hat  mevcut  değil ise Terminal Server  mutlaka  başvurmanız  gereken  çözüm  olacaktır.

Merhaba ,

Uzak lokasyon oluşturmak istiyoruz  ,  Ana merkezimizde  sunucularımız ( Dc, Active Directory , File Server , Erp Server , ... ) 20 -20 dowloand / upload  Metro internet bağlantısı ile Cyberom güvenlik  duvar bulunmaktadır .

Oluşturacağımız lokasyonda   50 + kullanıcı bulunmakta   ;  

-  Sadece  Firewall ile Vpn bağlantısını oluşturup ana merkezden lokasyon bulunana sunucularım  (Dc , Active Directory , Erp , File ) aktarmalıyım  ,

-  Yada Firewall ve Sunucu temin edip sunucuya orada bir lolasyon oluşturup  (Dc ve Active Directory yapısı kurulup )  Ana merkezdende sadece Erp ve file sunucularımı vpn ile aktarmam  bizim için daha sağlıklı olur. 

Teşekkür ederim . 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 04/12/2018 05:23

Paylaş: