Forum

GPO - USB Ayarları

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO - USB Ayarları

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
614 Görüntüleme
(@esmakarakaya)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba..

Çalıştığım kurumda akıllı kart kullanılıyor.. Tübitak tarafından üretilen kurumda USB lerden sürekli virüs bulaşması gibi sorunlar yaşıyoruz..

Bu durumun önüne geçmek için; USB engelleyip, telefonun sarj olmasını ve sadece akıllı kartın çalışmasını nasıl sağlayabiliriz ??..

Gönderildi : 08/10/2018 13:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu gibi durumlarda 3.rd yazılım kullanmak şart. Gün sonunda ucuz etin yahnisi olmuyor. Biz iş yerimizde bu söylediklerinizi birebir olarak antivirus yazılımı ile yapıyoruz. Antivirus merkezi olarak bu süreci bize yönetme imkanı veriyor.

Siz DLP yazılımı kullanabilirsiniz. Kurum belli bir ücreti verecek ise bir kaç marka araştırmanızda yarar var. Piyasada bu işleri güzel yapan yazılımlar var.

GPO v.s. senaryolarına girecekseniz sağlıklı sonuçlar olmayacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/10/2018 14:56

(@esmakarakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam,

Öncelikle GPO de yardımcı olma şansınız varsa çok memmun olurum.. Antivirüs firması ile iletişime geçmeye çalışırım fakat kurum-ücret durumu sıkıntı yaratıyor.. 

Teşekkürler..

Gönderildi : 08/10/2018 17:26

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba aşağıdaki makale inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2014/11/30/windows-server-2012-r2-gpo-ile-usb-disk-yasaklama.aspx

Gönderildi : 08/10/2018 17:44

(@www-rizasahan-com)
_

Rıza Hocam,

Öncelikle GPO de yardımcı olma şansınız varsa çok memmun olurum.. Antivirüs firması ile iletişime geçmeye çalışırım fakat kurum-ücret durumu sıkıntı yaratıyor.. 

Teşekkürler..

Gpo ile bu zamanda böyle işlere girmek strese girmekle eş değer. Örnek olarak usb çalışmasın ama yazıcı çalışsın, şu marka cihazlar çalışsın gibi bir çok atraxsion var. Bence adam akıllı bir ürünle bu iş için fokus olmuş ürünle yürümekte yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/10/2018 14:48

(@esmakarakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdem hocam teşekkürler..

Rıza hocam haklısınız kapsamlı şekilde başarılı bi sonuç çıkmayacak gibi gözüküyor. Önerilerinizi dinleyeceğim tekrar teşekkürler..

Gönderildi : 10/10/2018 16:11

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz. GPO ile ilerlemeniz durumunda istenilen aygıtlarda çalışmama gibi durum, izin verilmesi gereken durumlarda zaman kaybı. Bizde yapı şu şekilde herkese zimmetteli bellekler var. Bunlar  https://www.kingston.com/tr/company/press/article/6940  kriptolu bellekler. Kullanıların kendine özel ve complex şifre ile içine giriyorlar. Sistemlerimizde sadece bu belleklere izin var bunların haricindeki depolama cihazları çalışmıyor. İstenilen durumlda yönetim ekranından yasakları devre dışı bırakıp veya özel bir cihaza izin verebiliyoruz. Siber çağda devletin bu durumlara yatırım yapması şart.

Gönderildi : 11/10/2018 13:03

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Selam ,

Antivirüs olarak ne kullanıyorsunuz belki o alandan daha kolay yardımcı olabiliriz ?

Gönderildi : 12/10/2018 19:23

Paylaş: