Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
560 Görüntüleme
(@esmakarakaya)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

AD-DC kurulu çalışan bir yapıda DNS Rol'ünü kaldırıp tekrar kurmak ne gibi sorunlara yol açabilir ??..

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.. İyi çalışmalar..

( Bunu yapma sebebimiz;

DNS ile üst üste yapılan geçmişe dair çok işlem olduğu için düzgün çalışmamaktadır. Bundan dolayı yapılan düzeltmeler çözüm olmamaktadır. )

Gönderildi : 01/10/2018 19:47

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

DNS Active Directory mimarisinin  en önemli bileşenlerinden biri olması sebebiyle  ciddi sorunlar  oluşabileceğini  tahmin  ediyorum. Active Directory mimarinizin  büyüklüğü ( Ortamda  bulunan  domain controller  sayısı ( ADC varsa RODC  sayısı ) Domain controller'ların durumu replikasyonların  çalışıp çalışmama durumları da  oldukça  önemli  faktörler  arasında  yer almakla  birlikte bütçe  var  ise  ve Active  Directory ve  dolayısıyla DNS servislerinde  sıkıntı yaşıyorsanız  danışmanlık hizmeti  almanızı  önerebilirim veya  yapınız  ve  yaşadığınız  sorunlar  hakkında  detaylı bilgilendirmeler  yaparak  portalımızda  yer  alan uzman arkadaşlarımızın  tavsiyeleri  nezdinde çalışmalar da  yapabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 02/10/2018 03:04

(@esmakarakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle devlet kurumu olduğu için danışmanlık hizmeti almak çok zor.. 

1200 adet clientimiz var, 1 adet DC ve 1 adet ADC mevcut. AD çözümleme hataları, paylaşım sorunları, GPO da yazılan policyler'in clientlere ulaşmaması vb gibi bir çok sorun mevcut..

Gönderildi : 02/10/2018 13:33

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

1200 adet clientimiz var, 1 adet DC ve 1 adet ADC mevcut. AD çözümleme hataları, paylaşım sorunları, GPO da yazılan policyler'in clientlere ulaşmaması vb gibi bir çok sorun mevcut..

Ortamda ADC var ve onun da üzerinde dns servisi kurulu ise (repliakasyon da sorunsuz bir şekilde çalışıyor ise )  , dns açısından kaldırıp yeniden kurmanız sorun olmayabilir.  fakat policylerin uygulanması vb problemlerin dns ile ilgisi olacağını sanmıyorum

öncelikle dc ve adc arasındaki replikasyonun sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol edin derim

Gönderildi : 03/10/2018 11:47

(@esmakarakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Vasvi hocam replikasyon düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim bununla ilgili yardımcı ve ya yönlendirme yapabilir misiniz..

Gönderildi : 03/10/2018 12:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Devlet kurumu olup danışmanlık alınmasının zor olması enteresan geldi 🙂 

Sorunu biraz daha detaylandırabilir misiniz? DNS düzgün çalışmaz ise 1200 kişilik yerde çok başınızın ağrıması gerekirdi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/10/2018 12:03

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Merhaba Vasvi hocam replikasyon düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim bununla ilgili yardımcı ve ya yönlendirme yapabilir misiniz..

https://docs.microsoft.com/tr-tr/windows-server/identity/ad-ds/manage/troubleshoot/troubleshooting-active-directory-replication-problems

bvaşlangıç için burası kaynak olabilir

iyi çalışmalar

Gönderildi : 03/10/2018 12:08

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Vasvi hocamın belirttiği gibi adc tarafında dns replikasyonundan emin olunuz eğer replikasyonda sorun var ise dc tarafında dns rolünü kaldırdığınız zaman clientlar domaine login olamayıcaklardır 1200 client olan yapıda bu iş oldukça kritik mevcut yapıdaki sorunları düzeltmenizi tavsiye ederim eğer yeniden kuruluma gidecekseniz kesinlikle danışmanlık alınız yapınızın büyüklüğünü düşünecek olursak danışmana vereceğiniz ücret emin olun devede kulak kalır...

Gönderildi : 03/10/2018 12:17

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Rıza Hocam ben'de kamuda çalıştım 1 Firewall alımı 9 ay sürdü 9 ay boyunca kaç daire başkanına laf anlattık ne işe yaradığı vs adam bize bütçe vermezdi gider makam odalarındaki mobilyalar değişirdi kamu gerçekten herkesin çalışabileceği ve sinirinin kaldırabileceği yer değil 

elbette her kamu kurumu aynı değil

Selam , 

Domainde bulunan bazı bilgisayarlarda eşağıdaki linkte yer alan komutla kontrol yapabilirmisiniz 

domainden düşmüş veya haberleşmiyor olabilir.

http://ortacdemirel.com/domainden-dusen-makineler-icin-nltest-aracinin-kullanimi/

Gönderildi : 03/10/2018 13:35

(@esmakarakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim..Hepsini inceleyip deniyeceğim..

Dışarıdan bakınca komik gelse bile danışmanlık değil orjinal ürün bile kullanılmıyor.. 🙂

Gönderildi : 05/10/2018 17:01

Paylaş: