Forum

Yeni Domain Admin

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni Domain Admin

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
411 Görüntüleme
(@suleymanozyurt)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Fabrikamızda ISO 27001 ve gelecek ataklara karşı korumak maksadıyla administrator kullanıcısını disable edip yeni bir Admin yetkisine sahip bir kullanıcısı oluturacağız.

bu konuyla ilgili daha önce çalışma yapmış ve tecrübesi olan arkdaşlardan isteğim nelere dikkat etmeliyiz ve best practice uygulama nedir ?

şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/09/2018 03:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

selam,

mesela domain admin hesabı olan administrator'un ismini kudbettin şahabettin yapabilirsiniz. bu tür isimlerle karşılaştım ben.

yeni hesabı gpo ile sunucularda local admin yapabilirsiniz. domain admin olmasına gerek yok. 

delegasyon kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 22/09/2018 17:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba Arkadaşlar,

Fabrikamızda ISO 27001 ve gelecek ataklara karşı korumak maksadıyla administrator kullanıcısını disable edip yeni bir Admin yetkisine sahip bir kullanıcısı oluturacağız.

bu konuyla ilgili daha önce çalışma yapmış ve tecrübesi olan arkdaşlardan isteğim nelere dikkat etmeliyiz ve best practice uygulama nedir ?

şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Bir önceki postta yazdım. Bunun faydası yok. Buna yoğunlaşmak yerine dışarıdan sızmaları engellemeye çalışmanızda yarar var 🙂

Farzedelim hacker sızdı oradaki kullanıcıları görecek kadar kod bilmiyorsa zaten bu adam bir yere sızamaz. 🙂 Sizin yapmanız gereken yeteri kadar port açıp gereksiz portları kapatmak. Hatta hiç dışarı port açmadan kullanıcıları vpn ile içeri almak.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/09/2018 13:36

Paylaş: