Forum

IIS kendiliğinde du...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IIS kendiliğinde duruyor

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,741 Görüntüleme
(@HuseyinYILDIZ)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

Windows Server 2012 R2 kullanıyoruz, IIS servisimiz kendiliğinde duruyor, servisi durdurup yeniden başlattığımda çalışmaya devam ediyor. Gün içerisinde 6-7 defa duruyor. loglara baktığımdan şu verilere ulaşıyorum. yardımcı olabilir misiniz ?

C:\Windows\System32\LogFiles\HTTPERR klasöründe 

2018-07-30 16:15:52 5.47.2.229 23159 192.168.10.6 8957 - - - - - Timer_MinBytesPerSecond -
2018-07-30 16:20:40 5.47.2.229 23682 192.168.10.6 8957 - - - - - Timer_MinBytesPerSecond -
2018-07-31 06:51:20 ------------------------------------------------------- 8957 - - - - - Timer_MinBytesPerSecond -

Gönderildi : 31/07/2018 14:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu loglar işinize yaramaz, bu çalışan IIS üzerindeki hatalı http logları olup sizin servis loglarını incelemeniz gerekli. Bunun için ise işletim sistemi üzerindeki application ve sistem loglarını inceleyin lütfen.

Bu arada IIS mi duruyor yoksa web sitesi mi? ikisi farklı şey, örnek IIS servisi duruyor ise IIS manager da açılmaz, yok app pool duruyor veya site stop konumuna geliyor ise iş farklı.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/07/2018 15:30

(@HuseyinYILDIZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam Sanırım yanlış aktardım, bir uygulamamız var , gün içerisinde ara ara bağlantı kopmaları yaşıyoruz, devamında web sitesini durdurup yeniden başlattığımızda servisimiz tekrar çalışıyor , uygulamaya erişiyoruz. 

sanırım yönlendirmeniz daha doğru olacaktır bu doğrultuda.

Gönderildi : 31/07/2018 18:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tamam bu daha net oldu, bu durumda app pool mı yoksa IIS mi bakmak lazım bence app pool için recyle tanımlasan iş çözülecek.

Önce aşağıdaki gibi bir log var mı onu kontrol etmek lazım

Event Type: Information
Event Source: Service Control Manager
Event Category: None
Event ID: 7035
Date:  24/06/2009
Time:  08:00:16
User:  NT AUTHORITY\SYSTEM
Computer: XXX
Description:
The World Wide Web Publishing service was successfully sent a stop control.

App pool için

Event ID 5186, 5080 and 5079

Tüm liste

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/cc735206(v=ws.10)

Önerim recyle ayarı yapman

https://docs.microsoft.com/en-us/iis/configuration/system.applicationhost/applicationpools/add/recycling/

Saate göre dene, örnek öğlen 12:00 de akşam 20:00 bir de mesai saati öncesi 08:30 gibi deneyip bir bak baklım nasıl olacak.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/07/2018 22:00

(@HuseyinYILDIZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

20 dk bir olay kimliği 5186 kodlu event veriyor.

belirttiğiniz üzere recyle olarak ekteki gibi geri dönüşüm uyarladım , durmalar devam ediyor.Aşağıdaki eklerdeki durumlarda bilgi olarak verilmiştir.

• İşlem kimliği '11348' olan ve '.NET v4.5' uygulama havuzuna hizmet veren bir çalışan işlem etkin olmadığından kapatıldı. Uygulama havuzu zaman aşımı yapılandırması 20 dakika olarak ayarlandı. Gerektiğinde yeni bir çalışan işlem başlatılacak.
  • İşlem kimliği '13324' olan ve '.NET v4.5' uygulama havuzuna hizmet veren bir çalışan işlem etkin olmadığından kapatıldı. Uygulama havuzu zaman aşımı yapılandırması 20 dakika olarak ayarlandı. Gerektiğinde yeni bir çalışan işlem başlatılacak.

Gönderildi : 01/08/2018 16:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

5186 normal, yani iş yok güç yok dükkanı kapatıyorum demek.

Sizin tam olarak sorunu ben hala çözemedim duran IIS servisi mi? App Pool mu? sorunu nasıl resmedebilirsiniz?

Gönderildi : 01/08/2018 20:44

(@HuseyinYILDIZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

• İşlem kimliği '11348' olan ve '.NET v4.5' uygulama havuzuna hizmet veren bir çalışan işlem etkin olmadığından kapatıldı. Uygulama havuzu zaman aşımı yapılandırması 20 dakika olarak ayarlandı. Gerektiğinde yeni bir çalışan işlem başlatılacak.
  • /// bu durum app pool dan kaynaklanıyor sanırım. çünkü zamana aşımı değerini 1 e düşürdüm sorun gitti diyebilirim.Uygulamam bağlantı problemi yaşamıyor.
  • ancak şöyle bir durumum var aşırı yoğun(aynı anda 10 ve üzeri kullanıcı rapor çekerse) kullanımlarda uygulama askıya alınıyor ,bağlantı kurulamıyor. bunun sebebi ne olabilir acaba. 

Gönderildi : 03/08/2018 11:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Benim size önerim bu eğitmleri almanız yönünde olacak.

Çünkü App Pool varsayılan olarak 20dk istek gelmez ise kapanı bu gayet normal bir durum, eğitim notumdan bir örnek

Idle Time-Out (minutes) 20 App pool' un hiç kullanılmadığında time-out durumuna düşeceği süredir

Şimdi konu şu ki 20dk istek gelmiyor ise duran sistemde değeri 1 yaptım düzeldi diyorsunuz, çok saçma bir durum, yani 1 dk da istek gelmez ise bu durumda app pool duracak yani siz app pool kapanma hızını arttırdınız. 

Microsoft IIS Egitimi - Bölüm1
https://www.udemy.com/microsoft-iis-egitimi-bolum1/?couponCode=ELLIINDI
Microsoft IIS Egitimi - Bölüm2
https://www.udemy.com/microsoft-iis-egitimi-bolum2/?couponCode=ELLIINDI
Microsoft IIS Egitimi - Bölüm3
https://www.udemy.com/microsoft-iis-egitimi-bolum3/?couponCode=ELLIINDI

Gönderildi : 03/08/2018 14:38

(@HuseyinYILDIZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bana da çok saçma olarak geldi ama neden bilmiyorum, süreyi 1 dk ya ve en fazla hata sayısının değerini arttırdım , sorun gitti diyebilecek kadar düzeldi,  daha sonra tekrar süreyi 20 dk ya geri çektim sorun tekrarladı ters mantık bir durum nasıl olurda işe yarar  anlamış değilim. Şuanki durumda tek eksikliği yoğun kullanımda bağlantı gidiyor. onunla ilgili de server ram takviyesi düşünüyorum. sizin fikriniz nedir bu konuda.

eğitimlerinizden yararlanacağım vakıf olmadığım bir konu sizlere anlatmakta bile çok zorlandım, sabırla dinlediniz ve yardımcı olmaya çalıştınız çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 03/08/2018 16:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yazılım ile ilgili bir durum olabilir, yani kodları da görmek lazım aslında.

Kilitlenme için öncelikle gerçekten ram ve cpu kaynaklarını kontrol ettiniz mi? Yetersiz ise evet mantıklı.

Gönderildi : 03/08/2018 21:16

Paylaş: