Forum

AD Site and Service...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD Site and Services yapısında Internet kesintisi

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
671 Görüntüleme
(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Değerli Hocalar,
İşletmemiz, Active Directory Site and Services yapısını kullanmaktadır.

Mevcut yapıda,  Internet bağlantısı olmadığını/kesildiğini varsayarsak hiç bir client oturum açamaz ve (local) sunuculara erişemez durumda oluyor.
Örn. Kullanıcılar kilit ekranındayken şifrelerini yazdıklarında kullanıcı adı / şifre hatalı uyarısını alırlar.

Bu konuda ki tavsiyelerinizi almak isterim.

(Kendi lokalimde,  AD,DC,DHCP,DNS 'im mevcut. DataCenter ise işletmemizden farklı bir lokasyonda,)

Gönderildi : 27/04/2018 11:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Her bir site içerisinde en az bir dc var ise internet gitse dahi logon işlemleri cache credentials üzerinden gerçekleşir. Bu özelliği kapatmış olabilir misiniz?

https://theitbros.com/active-directory-cached-credentials/

Eğer açık ise bu durumda ADC aslında görevini yerine getirmiyor demektir.

Yada birisi bu GPO ile oynamıştır

Interactive logon: Require Domain Controller authentication to unlock workstation

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2018 13:52

(@andackartal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam,

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Bu konu ile bağlantılı bir soru  daha sormak istiyorum. Local 'de DC1 ve DC2 olarak cluster kullanıyoruz.
Fakat kullanıcılar son 3 sabahtır.  Şirket de bilgisayarlarını açmak istediklerinde kimlik doğrulama başarısız oluyor.
DC leri restart edince ise bu sorun düzeliyor.

"Eğer kilit ekranda olmayan, bilgisayarları açık olan biglisayarlar var ise bunlarda sunuculara erişemiyor."

Tavsiyeniz nedir.  Nereleri kontrol edebilirim ve bu sorunun neden kaynaklandığını nasıl anlayabilirim.

Gönderildi : 28/04/2018 12:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Forum üzerinden tabi çözmek zor, bir uzmanın bağlanıp bakması lazım çünkü örnek loglara bakın diyeceğim ama şuna bakın diyemem, uzman birisi hata loglarına bakar oradan sorunun kaynağına gider, sizde önce loglara bakın oradan yorum yapmaya çalışın veya danışmanlık alma hakkınız var ise bir uzmana sorun aksi halde kurcalarsanız dönüşü daha zor bir yola girebilirsiniz.

Örnek bu komut da aslında ilk aşamada durumu özetleyecek bilgileri paylaşabilir.

dcdiag /v /c /d /e

Bunun çıktısını burada paylaşın vaktim olunca bakarım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2018 14:18

(@andackartal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey,
Teşekkür ederim logları inceliyorum, sizin söylediğiniz gibi bir uzman desteği almak daha sağlıklı olucak.

Gönderildi : 30/04/2018 12:54

Paylaş: