Forum

Sunucu Raid Ayarlar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu Raid Ayarları , İşletim Sistemi Kurulumu ve Yerel Güvenlik İlkesi Tamam peki ya sonra

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,324 Görüntüleme
(@volkankazak)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 
Bir çok faydalı bilgi ve makaleye sayenizde buradan ulaşıyorum. 

3uzak masaüstü ve muhasebe programı kullanılan bır yapımız var 

1- HP dl380 g6 88gb ram 146 x 8 15k sas dısklı  raid 50 sunucumuz(raid 6 yapmak ıstedım nedense lıstede raıd 6 yoktu bende raıd 50 yaptım -KESKE RAID 6 YAPABILSEYDIM)

Server 2012 r2 var uzerınde uzak masaustu ayarlarını kullanıcılarv ve yetkılerını ayarladım bağlantıda bır sorun yok.

muhasebe ve sql datasını qunap a otomatık yedekletıyorum

Peki bundan sonra ne yapmalıyım server guvenlıgı acısından adım adım

2- Guc kaynagında suresı bıttıkten sonra otomatık olarak elektrık geldıgınde sunucu calısmaya baslar dıye dusunuyorum acıkcası elektırıgı kesmeye korktum bı anda

3- Sunucunun işletim sistemi çökmesini engelleyebilecek ne yapabılırım yada önlem.. Volkan biz sunucuyu ısletım sıstemını kurduktan sonra olmazsa olmaz ayarlarımız sunlardır bunları kesınlıkle atlama kı önlem önlemdir diyeceğiniz bir konu varsa paylaşırmısınız. Affınıza sıgınarak bir çok makale var ama hangisi benim işime tam yarar bılemıyorum. ve riske atmak istemiyorum

4-Guvenlık duvarı olarak pfsense kurup vpn ı oyle saglamayı dusunuyorum butceden dolayı

5-Ve bu sunucu ozellıklerıne Sanallastırma onerirmisiniz Bütceyi dusunerek Hyper V yi kullanabılırmıyım. 

HyperV ye tekrar Server2012 kurmam gerekecekmı yani

1.İşletim Sistemi Server2012

2.İşletim Sistemi Windows7

3.İşletim Sistemi Windows7 

4.İşletim Sistemi Windows7

...

şeklindemi ayarlamalıyım bu şekildemı ayarlanması gerekıyor sanallastırma yoksa sunucu uzerındekı ısletım sıstemınıde kaldırıp baska bırseymı kurmam gerekıyor.

Gönderildi : 09/04/2018 12:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle sık sık elektirik sorunları yaşıyorsanız UPS e online olacak şekilde güzel bir para vermeniz gerekli, çünkü düzgün yedek aldığınız için veri kaybı belki olmaz ama qnap dahil cihazlar bozulur ise başınız ağrırı, ondan ups için kaliteli bir üretici seçin.

UPS %10 kaldığında sunucu kapansın gibi işler için UPS üreticisi ile görüşün onlatın yazılımları oluyor.

Sunucu işletim sistemi her an bir yama sonrası bile çökebilir bunu engelleyemezsin, yapacağınız en iyi şey sürekli yedekleme almak ve yedeklerin sağlıklı olduğunu kontrol etmek.  Bahsettiğin ayarlar var ama burada yaz yaz bitmez.

bütçen yok ise pek bir şey yapamazsın, doğrusu forti, sophos gibi bir ürün almak. Eğer illa bütçe diyorsan mutlaka BerqNET ile görüş derim.

Evet hyper-v size uygun lacaktır. Lisansınızı bilmiyorum ama 2012 Std ile iki sanal açma hakkınız var 4 açacaksanız iki tane 2012 std lisansınız olmalı ki yeni alacağım derseniz ne yazık ki 2016 lisanslama ile ilgli makale ve yazılarımız okuyun çünkü artık 2012 hatta 2008 bile kullansanız ama ek lisans istediğinizde 2016 yani core a göre lisanslama yapmak zorundasınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/04/2018 15:16

Paylaş: