Forum

farklı segmenlerden...

Bildirimler
Hepsini Temizle

farklı segmenlerden Win2012 sunucu klasörüne bağlanma

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
538 Görüntüleme
(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Network ortamında Vlanlar mevcut. A segmentinde bulunan windows 2012 sunucuda paylaştırılmış klasöre B segmentindeki bilgisayarlarında bağlanmasını istiyorum. B segmenti bilgisayarları sunucuya ip adresi ile ping atabiliyor, ancak klasöre erişim için çalıştır da "\\sunucuadi\klasör" komutu çalıştırıldığında aşağdaki hatayı alıyorum.

"check the spelling of the name. otherwise, there might ve a problem with your network. to try to identify and resolve network problems, click diagnose."

Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir?

Teşekkürler,

Gönderildi : 12/02/2018 19:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32964
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Muhtemel port probleminiz olabilir, UNC, Cifs kullanır gerekli portlar aşağıdaki gibidir;

UDP ports 137 and 138, and TCP ports 139 and 445.

Dener misiniz?

birde nslookup pcismi dediğinizde doğru ip adresi geliyor mu?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/02/2018 23:52

(@AydinOnmez)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Merhaba,

Eğer kullanıcının klasöre yetkisi var ise (security kısmındaki yetkilendirme) türkçe karakterden dolayı olabilir diye geldi ama emin değilim klasördeki "ö" yerine klasor olacak sekilde yaratıp deneyebilir misiniz. 

Gönderildi : 13/02/2018 02:19

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan bey,

nslookup pcadi denediğimde bana sadece dns sunucu adını ve ip sini veriyor.

Ortamımızda Vlanlar mevcut. ancak Vlanlar biribiri ile haberleşebiiyor. farklı segmentlerde olmalarına rağmen iletişim kurabiliyorlar.  Windows sunucunun firewall unu kapadım tamamen. bu bir network problemi midir? Yoksa network problemi midir?

Teşekkürler

Gönderildi : 13/02/2018 18:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

İp adresine ping atabildiğinizi söylemişsiniz. Makina ismine ping atarken durum nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/02/2018 19:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Hakan bey,

nslookup pcadi denediğimde bana sadece dns sunucu adını ve ip sini veriyor.

Ortamımızda Vlanlar mevcut. ancak Vlanlar biribiri ile haberleşebiiyor. farklı segmentlerde olmalarına rağmen iletişim kurabiliyorlar.  Windows sunucunun firewall unu kapadım tamamen. bu bir network problemi midir? Yoksa network problemi midir?

Teşekkürler

portların açık olup olmadığını bilmiyorsunuz gibime geldi, yani network ü siz yönetmiyorsanız bunu bilemezseniz, network ü yöneten arkadaşla vlanların arasındaki erişimi sorar mısınız?

Ayrıca ping isim sonucunda eğer ip gelmiyor ise bu bir dns sorunudur zaten.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/02/2018 21:34

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

vlanları nerede sonlandırıyorsunuz ? bkz. fw/switch

acl veya policy ile erişiminiz engelleniyor olabilir.

telnet veya nc ile hedef host için 139 ve 445 portlarının cevap verip, vermediğini kontrol edebilirsiniz.

gw tarafında erişim kısıtlamasının olmadığına eminseniz, host üzerinde kurulu olan güvenlik çözümlerini devre dışı bırakın.

Gönderildi : 14/02/2018 03:03

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlgilenen hekese teşekkürler,

Portlar kapalı olduğu için paylaşımlı klasöre erişim olmuyormuş. Portlar açılınca sorun çözümlendi.

Gönderildi : 16/02/2018 16:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Geçmiş olsun.

Keyifli çalışmalar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/02/2018 17:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İlgilenen hekese teşekkürler,

Portlar kapalı olduğu için paylaşımlı klasöre erişim olmuyormuş. Portlar açılınca sorun çözümlendi.

Beklenen sonuç 🙂

Gönderildi : 17/02/2018 03:34

Paylaş: