Forum

MS Windows Server 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MS Windows Server 2008 Std. Uzakmasaüstü PDF çıktı sorunu

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,589 Görüntüleme
(@hasankorkmaz)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba M. Windows Server 2008 Std. kurulu sunucumuzda Netsis paket programı kullanmaktayız.

Efatura oluşturma ekranında taslak görünümden fatura görüntülerini pdf olarak almaktayız. Müşterilerimize eposta ile gönderip teyit alıp fatura

gönderimi yapmaktayız.

Local ağda çalışan netsis client (Windows 10 pro) Microsoft PDF yazıcı ile işini hallediyor.

Uzak masaüsütü kullanıcıları için server 2008 std de Microsoft PDF yazıcı olmadığı için Cutepdf writer pdf yazıcısını kullanmaktayız.

Administrator kullanıcısı uzak masaüstündeki netsisten efatura taslağı basımını cutepdf yazıcısını secerek, farklı kaydet şeklinde pdf çıktısını alabilmekte.

Ancak başka bir kullanıcı bu işlemi yaptığında farklı kaydet ekrarını gelmemektedir. Yazıyı seçebilmekte ama çıktı için gereken farklı kaydet penceresi gelmemektedir.

Bu işlemi yapamayan kullanıcı administrators grubuna üyeliği yapılsa da bu işlemi yapamamaktadır.

Administrator kullanıcısı bu işlemi yapabildiği için sorunun kullanıcı hakları ile ilgili olduğunu düşünmekteyim.

Ben hangi hakları kullanıcıya vermeliyim ki Pdf yazıcıyı kullanabilsin.

Gönderildi : 07/02/2018 17:38

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Farklı bir program ile deneyin.

PDF24'ü önerebilirim. https://tr.pdf24.org/

Gönderildi : 07/02/2018 18:15

(@hasankorkmaz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

PDF24

bullzip pdf

doPDF

Cutepdf

hepsi dedendi aynı hata kaydet ekranı gelmiyor.

Testler sırıasnda farkettim ki, kullanıcı normal uzak masaüstünde bir notepad vs programdan yazdırmak istediğinde, kaydet ekranı geliyor ve pdf çıktısı alabiliyor. ancak netsis üzerinden yapamıyor.

Netsis programında sorun var desem, Administrator kullanıcısı pdf çıktı alabiliyor.

Kafam iyice karıştı.

Netsis klasör yada dosyalarından bir yerlere everyone yetkisi vermeli ama nereye ??

Gönderildi : 07/02/2018 21:12

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

RDP yaparken yerel kaynaklardan yazıcı seçimini aktif ettiyseniz bu nedenle kullanıcı hesabında problem yaşanıyor olabilir. Pasif duruma getirerek tekrar deneyin.

Saygılarımla

Gönderildi : 08/02/2018 02:31

(@hasankorkmaz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

denedim ama olmadı.

Administrator kullanıcının yaptığı ancak diğer userlearın yapamadığı bir şey mutlaka haklardan kaynaklı olmalı diye düşünüyorum.

ayrıca normal kullanıyı administrator grubu üyesi yapsamda sorun çözülmüyor.

bir kullanıcyı administrator kullanıcısı ile aynı yetki ile donatmak mümkün mü?

DEneme yapmak için c sürücüsünün everyone 'a tam denetim izni vermeye çalışınca c:\program files ve c:\windows klasörlerinin izinlerini değiştirmiyor.

c:\windows izinlerini ne şekilde değiştirebilirim everyone'a tam denetim izni vermek istiyorum.

Gönderildi : 08/02/2018 14:34

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz netsis programını user kullanıcı ile admin haklı olarak çalıştırabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2017/02/26/runastool-kullanimi.aspx

Gönderildi : 08/02/2018 15:50

(@hasankorkmaz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba bahsettiğiniz programı indirdim ama işe yaramadı. program içnden netsis bir türlü açılmadı.

Hatta programın daha yeni bir sürümü ile de denedim, olmadı.

Gönderildi : 14/02/2018 14:39

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Run As Tool programını çok yerde kullandım ayarlarında bir sorun olabilirmi? isterseniz aşağıda daha detaylı video mevcut inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=-PGhgkknBnQ

Gönderildi : 14/02/2018 16:16

(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member

Bununla ilgili CUTE PDF yazılımcılarına mail gönderdim. Aşağıdaki cevabı verdiler. Denedim çalıştı.
Sizinkisi server tarafı. nasıl olur bilemem; biz windows 7 professional 64X makinede bu sorunu yaşıyorduk. farklı kaydet gelmiyordu. linkte paylaşılan yazılımı kurdum. sonra cutepdf yazılımını kurdum ve çalıştı.

Hello Necati,
Please download and RE-install the latest version of GS "gs922w32.exe" off https://www.acrosoftware.com/download/public/gs922w32.exe

Then *delete* "C:\Program Files\GPLGS " folder (if any).

(on 64-bit system, delete "C:\Program Files (X86)\GPLGS " folder)

Gönderildi : 24/07/2018 18:49

Paylaş: