Forum

hangi windows serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hangi windows server güncelleme update

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
900 Görüntüleme
(@mehmet.eren)
Gönderiler: 162
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

anlayamadığım bir konu var. aşağıdaki kırmızı ikonlarda belirtilen alanlar nedir.

2) şimdi serverlara update geçtim. örnek windows 2016 4053579

geçtim ama aşağıdda görüldüğü gibi son çıkan meldown ve spectro den dolayı bazı yerlerde 4053579 yerine 4056890 yüklemen gerekiyor deniyor.

acaba doğrusu nedir. 4053579 olan update yanına 4056890 yükleyecekmiyim serverlara

Gönderildi : 11/01/2018 17:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Supersedence, yani değiştirilmiş güncelleme demektir, superseded olarakta görebilirsiniz. Microsoft eğer eski bir yamayı komple içeren yeni bir yama çıkarır ise eski yamam superseded olarak isimlendirilir, özetle sizin en güncel olan yamayı yüklemeniz gerekli.

Zaten kontrol ederseniz sizin yüklediğiniz yama Aralık, oysaki sorduğunuz yama Ocak, yani bir mantık hatası da yok aslında.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2018 00:42

(@mehmet.eren)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba hocam

1) o zaman ben buradaki duruma göre kb 4053579 yerine 4056890 yüklemem lazım diğerini gerek yok

2) hocam aşağıdakiden hangisini yükleyeim 184 mb. olanı yüklemem yeterli mi

3) hocam ayriyeten bir komut veya progarm varmı örneğin tüm sistemi tarayıp kb 4053579 olmayamları bul diye

Gönderildi : 12/01/2018 01:55

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

32 64 sistemlerine varsa en alttaki üç tane işinizi görecektir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/01/2018 01:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

merhaba hocam

1) o zaman ben buradaki duruma göre kb 4053579 yerine 4056890 yüklemem lazım diğerini gerek yok

2) hocam aşağıdakiden hangisini yükleyeim 184 mb. olanı yüklemem yeterli mi

3) hocam ayriyeten bir komut veya progarm varmı örneğin tüm sistemi tarayıp kb 4053579 olmayamları bul diye

Eğer 4053579 yüklü ise delta yı indirebilirsin, yoksa direkt toplu güncelleştirmeyi indirirsin.

İkinci sorunun cevabı yine yukarıda yazılı

Evet var forumda pek çok kez bu tarz komutlar paylaştık arama menüsünü kullanabilirsin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2018 13:43

(@mehmet.eren)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam inannın bulamadım varsa söylerseniz sevinirim

Gönderildi : 16/01/2018 15:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

http://www.hakanuzuner.com/index.php/wannacry-ransomware-icin-gerekli-yamalar-yuklu-mu-nasil-kontrol-ederim.html

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/Powershell-Query-a-patch-67cf35f8

Gönderildi : 16/01/2018 16:12

(@mehmet.eren)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam

sizin sayfanızda böyle bir script var. ben domain üzeridne tüm kullancı bilgilerini almam için aşağıdaki dosyayı nasıl çalıştıracağım. yani bunu bat yapıp

dc üzerinde çalıştırsam tüm sistemi tarayıp sonucu yazacakmı

$Installed=@()

$NotInstalled=@()

$Serverlist=Get-Content c:\temp\hostname.txt

$hotfixes = “KB4012212”,“KB4012217”,“KB4015551”,“KB4019216”,“KB4012216”,“KB4015550”,“KB4019215”,“KB4013429”,“KB4019472”,“KB4015217”,“KB4015438”,“KB4016635”,”KB4012213″,”KB4012214″

foreach ($server in $Serverlist) {

$Hostname = $server

$hotfix = Get-HotFix -ComputerName $Hostname | Where-Object {$hotfixes -contains $_.HotfixID} | Select-Object -property “HotFixID”

if (Get-HotFix -ComputerName $Hostname | Where-Object {$hotfixes -contains $_.HotfixID} )

{

$Installed+=$Hostname

Write-Host “Bulunan Hotfix:  $($hotfix.HotFixID) $Hostname Sunucusu için bir problem yok” -BackgroundColor Green

} else {

$NotInstalled+=$Hostname

Write-host “$hostname sunucusunda WannaCry için Update yüklü değil.” -BackgroundColor red

}

}

Write-host”Yuklu olanlar—————-”

$Installed

Write-host “—————————-”

Write-host “Yuklu olmayanlar————”

$NotInstalled

Write-host “—————————–”

#######################################################################################################

Kaynak Active directoryde bulunan hostlar ise

4.satırda bulunan ifade ;

Sadece Windows serverlar için   à Get-ADComputer -filter {OperatingSystem -like “Windows Server*”}|Select-Object DNSHostName

Sadece Windows Clientlar için    à Get-ADComputer -filter {OperatingSystem -notlike “Windows Server*”}|Select-Object DNSHostName

Tüm hostlar için                             à Get-ADComputer -filter * | Select-Object DNSHostName

Şeklinde olmalı

#######################################################################################################

cls

$Installed=@()

$NotInstalled=@()

$Serverlist= Get-ADComputer -filter {OperatingSystem -like “Windows Server*”}

$hotfixes = “KB4012212”,“KB4012217”,“KB4015551”,“KB4019216”,“KB4012216”,“KB4015550”,“KB4019215”,“KB4013429”,“KB4019472”,“KB4015217”,“KB4015438”,“KB4016635”,”KB4012213″,”KB4012214″

foreach ($server in $Serverlist) {

$Hostname = $server

$hotfix = Get-HotFix -ComputerName $Hostname.DNSHostName | Where-Object {$hotfixes -contains $_.HotfixID} | Select-Object -property “HotFixID”

if (Get-HotFix -ComputerName $Hostname.dnshostname | Where-Object {$hotfixes -contains $_.HotfixID} )

{

$Installed+=$Hostname.DNSHostName

Write-Host “Bulunan Hotfix:  $($hotfix.HotFixID) $($Hostname.dnshostname) Sunucusu için bir problem yok” -BackgroundColor Green

} else {

$NotInstalled+=$Hostname.DNSHostName

Write-host “$($hostname.dnshostname) sunucusunda WannaCry için Update yüklü değil.” -BackgroundColor red

}

}

Write-host”Yuklu olanlar—————-”

$Installed

Write-host “—————————-”

Write-host “Yuklu olmayanlar————”

$NotInstalled

Write-host “—————————–”

Gönderildi : 17/01/2018 15:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Raporuda ben mi çalıştırayım 🙂

Gönderildi : 17/01/2018 16:53

(@mehmet.eren)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yok hocam bunu dc de çalıştırınca tüm bilgisayarlardan bilgi alacakmı onu sorayım dedim

Gönderildi : 17/01/2018 18:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Komutu güncellemen lazım, onu da bana yaptırmaya çalıştığın için takıldım bir önceki postta, balık tutmayı öğrenmelisin bence, bu kadar bilgiden sonra top sende.

Gönderildi : 19/01/2018 18:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yok hocam bunu dc de çalıştırınca tüm bilgisayarlardan bilgi alacakmı onu sorayım dedim

Bu arada evet DC veya erişim yetkisi olan bir makinede yetkili bir hesap ile çalıştırmalısın ama benim bloğumda anlattığım gibi kaynak txt ler önemli ki bilsin senin makine isimlerine neler yoksa onları bulamaz, onları da dsa.msc den txt ye export edebilirsin.

Gönderildi : 19/01/2018 18:34

Paylaş: