Forum

Active directory wa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active directory wan bağlantısı Yardım!

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
508 Görüntüleme
(@AliKIZILARSLAN)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba;

Şirket içerisinde kullanmakta olduğumuz bir server 2012 var ve 10 bilgisayar active directory ile sunucuya bağlı. Fakat dışardan yani şirketin Farklı bir bölümünden yani internet bağlantısı ile bu server 2012 nin active directory bağlantısını nasıl yapabilirim?

modem Üzerinden port açarak veya Farklı bir yöntemi var mıdır?

şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...-

Gönderildi : 05/12/2017 10:33

(@cuneytkorkmaz)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Merhaba,

Merkezle şube arasında VPN yapabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2017 11:25

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Modem üzerinde 3389 Portunu açabilirsiniz ancak bu güvenlik açığına neden olacaktır eğer firmanızda utm tarzı bir firewall varsa SSL vpn kurulumu yapabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2017 11:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Burada kullanıcıların AD gelmesindeki amaç nedir?

Dış kullanıcıların hangi uygulamalara ihtiyacı var?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/12/2017 13:12

(@AliKIZILARSLAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Dış bilgisayarların bağlanmasındaki amaç aynı şirket içinde bir birimin olması. VPN bağlantısı oluşturmak için ad den Farklı bir sunucuya mı gerek var yoksa ad ile birlikte Çalışır mı. Kimisi Çalışır diyor kimisi çalışmaz diyor.

Gönderildi : 06/12/2017 10:17

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Vpn sonlandırması için Windows  sunucu kullanmak yerine  merkezde  kullandığınız firewall üzerinde clien to site sslvpn veya ipsec vpn teknolojileri ile  çözüm üretebilirsiniz. Eğer Firewall yok ise Eski kullanmadığınız pc ye 2. bir  ethernet  ekleyip pfsense kurulumu yapın ve  hem bir  firewall ınız  olsun hemde client to site ve/veya site to site  vpn  yapılandırmaarı yaparak ister clientları ister  şube  networklerinizi merkez ile bütünleşik olarak  çalıştırın.

Dış bilgisayarların bağlanmasındaki amaç aynı şirket içinde bir birimin olması. VPN bağlantısı oluşturmak için ad den Farklı bir sunucuya mı gerek var yoksa ad ile birlikte Çalışır mı. Kimisi Çalışır diyor kimisi çalışmaz diyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 06/12/2017 16:43

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Şirket içerisinde kullanmakta olduğumuz bir server 2012 var ve 10 bilgisayar active directory ile sunucuya bağlı. Fakat dışardan yani şirketin Farklı bir bölümünden yani internet bağlantısı ile bu server 2012 nin active directory bağlantısını nasıl yapabilirim?

modem Üzerinden port açarak veya Farklı bir yöntemi var mıdır?

merhaba,

sorunuz biraz karışık olmuş.

dış kullanıcı diye belirttiğiniz durum, mobil kullanıcılar veya ikinci bir lokasyon olmalı.

mobil kullanıcılar için üsttede belirtildiği gibi ssl vpn tercih edebilirsiniz.

ikinci bir lokasyonıu bağlamak için site2site vpn çözümlerini incelenebilir.

önerim, windows üzerinde uğraşmak yerine her iki çözüm için konuya hakim değilseniz draytek konumlandırmanız.

fazla uğraşmadan çözüm üretmiş olur, yönetim ve yapılandırma noktasında basitleşecektir.

fw,vpn,tunnel gibi kavramlara hakimseniz, Cumhur hocanın belirttiği gibi pfsense de işinizi görür.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/12/2017 03:29

(@AliKIZILARSLAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Belirtmiş olduğunuz şekilde uygulayacağım.

Doğabilecek sorunları burada tekrar paylaşacağım.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 07/12/2017 13:13

Paylaş: