Forum

Aktif Dizin ADCde G...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aktif Dizin ADCde GPO Script Çalışmama Sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
961 Görüntüleme
(@GokhanSahin)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Enteresan bir sorunum var. Bir DC, 5 ADC (her biri ayrı bir site 'de) bulunan bir aktif dizin sistemi var. Bazı GPOlar BAT yada VBS olacak şekilde STARTUP scriptleri içeriyor. Diğer DC e ADC'lerde oturum açan bilgisayar ve kullanıcılarda bu scriptler çalıştığı halde bir ADC'ye oturum açan bilgisayar ve kullanıcılarda, GPO çalıştığı halde scripler çalışmıyor. Sorunlu ADC'de SYSVOL'ü (dosya,klasör yetkileri dahil), servisleri kontrol ettim, Event Log'larda kayda değer bir şey bulunmuyor. Sadece kullanıcı bilgisayarı Event Loglarında, bu sorunla ilgisi olup olmadığından emin olamadım şu log bulunuyor;

"1085 - Windows Scripts ayarlarını uygulayamadı. Scripts ayarlarının kendi günlük dosyası olabilir. Lütfen "Daha fazla bilgi" bağlantısını tıklatın."

Sizce sorunun nedeni ne olabilir? İnternette araştırmalarımda böyle bir duruma hiç denk gelmedim.

Saygılar.

Gönderildi : 14/11/2017 12:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Slowlinkt Detection özelliğini kapatıp dener misiniz

https://blogs.technet.microsoft.com/musings_of_a_technical_tam/2012/02/27/gpos-and-slow-link-detection/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2017 01:57

(@GokhanSahin)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Scriptlerin çalışmadığı GPO nesnesinde zaten Slow link detection kapalı. Şöyle ayarlanmış;

"Group Policy slow link detection Enabled
Connection speed (Kbps): 0"

Yanı sıra sorun yaşanan ADC ile oturum açacak bilgisayarlar fiziki olarak aynı LAN'da (VLAN ayrımı mevcut) ve arada firewall gibi bir güvenlik cihazı bulunmuyor.

Yanıt için  teşekkür ederim. Aynı yere yeni bir ADC kurmayı düşünüyorum, muhtemelen bu sorunu çözecek fakat teknik olarak sorunun kaynağı hala kafamı kurcalıyor.

Saygılar,

Gönderildi : 17/11/2017 16:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Bu durumda komut setlerini kontrol etmek lazım, yani DC eğer komutları koşturuyor ve doğru komutları replike ediyor ise yeni dc kurmanız sorunu çözmez, istemcilerde aslında gpo çalışıyor ama komut çalışmıyor, bence biraz komut setini yorumlayın, belki makine isimleri ile ilgilidir oradaki makine isimleri farklıdır, belki işletim sistemi gereksinimleri ilgilidir örneğin .net gibi uzak makinelerde yoktur, siz yine adc kurun içiniz rahat etsin ama çalışmaz ise bunu deneyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2017 18:07

Paylaş: