Forum

Paylaşım klasö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Paylaşım klasörüne aynı grupta bulunan bir kullanıcı erişemiyor

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
6,708 Görüntüleme
(@tuncaypolat)
Gönderiler: 169
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

server 2016 standart server ve clientlarımızda windows 10 yüklü. server üzerinde bir "ortakalan" isimli klasörümüz ve içeriğinde her departmana ait klasörler var. Her departman klasörüne hiyerarşiye göre giriş izinleri var. örneğin "idari" klasörüne idari departmanında çalışan bir personel erişim sağlayamıyor. Tüm haklara sahip olmasına rağmen. Ana klasör olan "ortakalan" klasörünün içeriğine erişiyor ve kendi birimine ve yetkisi olduğu diğer departmnalara giriş sağlayamıyor. sadece "ortak" alan isminde herkesin girişine izin verilen klasöre erişim sağlıyor. Ben idari departmanında yeni bir kullanıcı oluşturdum ve idari isimli gruba bu yeni kullanıcıyı aldım. Yeni kullanıcı yetkilendirmede olduğu gibi, yetkili olduğu klasörlere çok rahatlıkla giriş yapabiliyor ve yetkisi olmayan departman klasörüne giriş yapamıyor. Yani aynı haklara sahip (aynı grup ve ou 'da bulunan) yeni kullanıcı yetkilendirme kurallarına uyuyor. Bu yeni kuyllanıcıyı aynı bilgisayarda deniyor. Bilgisayar bazlı ve yni kullanıcının kurakllara uyduğu için yetkilendirme bazlı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Tamamiyle kullanıcı hesabı kaynaklı bir sorun.

Kullanıcı hesabı üzerinde denediklerim; idari grubundan çıkartım, tekrar aldım. yeni grup oluşturdum ve klasörde bu gruba erişim izni verdim. Gene bu kullanıcı yetkisiszmiş gibi davrandı, ama yeni kullanıcı çok rahat giriş yaptı. Virüs programını off durumuna getirdim, pc yi yeniden açtım gene olmadı. Denemedik bir şey kalmaması adına bir çok şeyi denedim yani. Tek geriye kullanıcıyı yeniden oluşturmak kaldı sanki ama bu sorunu aşmanın bir yolu varsa çok makbule geçer. 

Kullanıcıda verdiği hata; \\11.1.1.1\ortakalan\test konumuna erişim için izniniz yok. Erişim izni istemek için yöneticinize başvurun.

Domain admins ya da domain users grubuna kullanıcıyı alır ve klasörde bu gruplara yetki verirsem giriş yapıyor. ama oluşturduğum kullanıcıda erişim izni verip, gruba alsam erişim yapamıyor. Tabi yeni kullanıcı oluşturduğum grupta giriş yapabiliyor.

Gönderildi : 15/10/2017 19:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ilgili kullanıcı oturumunda, denetim masası / kimlik bilgisi yönetisi üzerinde herhangi bir kullanıcı hedef adres için tanımlı mı ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/10/2017 02:05

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

ilgili kullanıcı oturumunda, denetim masası / kimlik bilgisi yönetisi üzerinde herhangi bir kullanıcı hedef adres için tanımlı mı ?

kimlik bilgisi tanımlı evet. muhasebe programı paylaşım klasörüne giriş için tanımlanan bir kullanıcı ekli.

Gönderildi : 16/10/2017 02:25

(@turancoskun)
Üye

host workgroup'ta olduğundan, kimlik yöneticisinde tanımlı olan muhasebe kullanıcısı erişiminizde sorun oluşturabilir.

geçiçi olarak kaldırıp, host'u yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/10/2017 02:30

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

host workgroup'ta olduğundan, kimlik yöneticisinde tanımlı olan muhasebe kullanıcısı erişiminizde sorun oluşturabilir.

geçiçi olarak kaldırıp, host'u yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

çok sağolun, tanımlı kimlik bilgisini kaldırınca düzeldi. Böyle bir bilgi girişinin varlığından bile haberim yoktu. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 16/10/2017 03:01

(@turancoskun)
Üye

rica ederim.

Gönderildi : 16/10/2017 03:20

Paylaş: