Forum

VMWare ile CabloNet...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMWare ile CabloNet'e Server Kurulumu Hakkında?

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
817 Görüntüleme
(@ozcanozkoker)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar öncelikle konuyu doğru yere mi açtım emin değilim ama sitenizde yeniyim, ama uzun süredir konularınızı okuyorum, ilk defa bir şey soracağım ama biraz karışık olacak, şimdi detaylardan başlıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler;

Evimde KabloNet var, XP kurulu olan bir bilgisayar kullanıyorum, VMWare kurdum, üzerine Server 2003 Web edition kurdum, onun üzerine de bi güzel plesk attım, şimdi localden makinaya erişebiliyorum sistem normal çalışıyor görünüyor fakat asıl iş VMWare ile nasıl ip aldırıpta bridge yapabileceğim, adsl olsa sorun değil modem ile ayarlayıp server in Rras ile neti almasını sağlayıp ip aldırabiliyorum, fakat iş kablo modem olunca biraz düşündürdü, dün akşam uğraştım biraz ama beceremedim açıkçası. Yardımcı olabilirseniz sevinirim, lazım olan detayları verdiğimi umuyorum. bu arada ufak bir detay daha eklemek istiyorum, kablo modemden bilgisayarıma giriyor ve bilgisayarımda çift ethernet var, internet bağlantı paylaşımı uygulayarak diğer ethernetten wriless modemi access point olarak kullanarak, kablosuz internette kullanıyorum evin içinde. buda belki bir ayrıntıdır diye yazayım dedim. ama benim asıl amacım kullandığım sistem bozulmadan vmware ile kurduğum server i çalıştırmak ve bir web sayfası barındırmak, dışardan yapılması gereken herşey hazır domain, ns, dns gibi, sadece içerideki sunucuyu hazırmam kaldı. umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler...

Gönderildi : 21/03/2008 14:21

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

KabloNet paylaştırılabiliyormu ?

Gönderildi : 21/03/2008 15:19

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

KabloNet paylaştırılabiliyormu ?

Evet tabii ki paylaştırılıyor, ben evimde 4 bilgisayar da kullanıyorum, kablonet in bağlı olduğu bilgisayardan 2. bir ethernet ile paylaşım ve internet bağlantı paylaşımı vermem yeterli.

Gönderildi : 21/03/2008 15:39

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herhangi bir cevap yok? Aceba böyle birşey imkansız mı? yoksa bu konu ile ilgili bilgisi olan mı yok? Yada ben mi yanlış konu açtım? Kusura bakmayın...

Gönderildi : 22/03/2008 01:18

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Özel birşey yapmana gerek yok. Host işletim sistemin(xp), modemin ve guest işletim sistemin(webserver) aynı ip havuzunda olsun.

guest sistemin etherneti bridge modda olsun.

Kablo modem üzerinden guest işletim sistemine doğru gerekli portları NAT yapacaksın hepsi bu. (modem NAT desteklemeli)

dns vs.. hizmetini dışarıdan alıyorsun sanırım. ilgili yerlerde static ip bilgin yer almalı.

Gönderildi : 22/03/2008 01:38

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Serhat Arkadaşım;

(Bu arada arkadaşım dememden rahatsız olursanız belirtin lütfen, kardeşim yada bey kelimelerini pek sevmediğim için kullandım.)

Şimdi; Yazdıklarını aynen yapmıştım, hatta şimdi tekrar kontrol ettim. Guest işletim sistemim Bridge modda yani aynı ip havuzunda, fakat minik bir sorun var kablo modemde herhangi bir ayar girişi yok, yani nat desteklemiyor, açıkçası usb bir modem gibi çalışıp tüm portları direk host işletim sistemime yönlendiriyor. Birde şu var kablo modemime internet geldiği anda benim host işletim sistemim dış ip alıyor, yani modem sadece geçit görevi görüyor, o zaman da bir güvenlik programı yardımı ile nat yapmam gerekecek sanırım? Ama dün akşam onuda denedim, bir fireware programı ile mesela 80 portunu guest işletim sistemimin bulunduğu ip adresine yönlendirdim fakat gene başarılı olamadım. Aceba bunun için bildiğiniz iyi bir firware yazılımı varmı yada ISA mı kullanmalıyım? Yada bu şekilde fireware ile yaptığım nat işlemi doğrumu?

Gönderildi : 22/03/2008 12:29

(@serhatakinci)
Famed Member

O zaman senin modem bridge modda. Bridge mod zaten NAT desteklemez. NAT için cihazın routing modda olması gerek. Buna göre bir kontrol et.

Marka-model ne kullandığın modemin? NetMaster ın NAT destekleyen Kablo modemleri var. Bu işi ciddi anlamda yapacaksan böyle bir ürün alabilirsin.

Guest işletim sistemine de telekomdan direk IP aldırmak mümkün. wan-miniport ile bunu ADSL modem arkasında yapabiliyoruz. Kablo modem arkasındada mantık aynıdır. Ama bu riskli bir yöntem. Bu durumda tüm portlar internete açık olur.

Host işletim sistemine kuracağın ISA Server ile NAT yapabilirsin ama senin işletm sistemin XP. Buna ISA kuramazsın. Önce Windows Server'a yükseltmen gerek, sonra ISA kuracaksın, üzerinden guest sistemi açacaksın ... ama bu çok atraksiyonlu olur, bence hiç deymez.

Öncelikle modemi routing moda almayı dene derim.

Gönderildi : 22/03/2008 16:24

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yaa modem im NetMaster ın eski modellerinden, yani NAT ı desteklediğini sanmıyorum ve aldığım dan beri bridge modda çalışıyor, zaten config ayarı diyede bir bölüme ulaşamıyorum, internet gelmeden önce 192.168.0.1 gibi bir ip numarası oluyor onunla modeme girebiliyorum ama içerisinde ayar yapabileceğim hiçbir yer yok, zaten internet i verince de o ip yok oluyor direk dış ip alıyor, pc ye veriyor, yani bridge... Şuan modelini yazamam çünkü modem evde ama kontrol etmen gerekirse akşam burdan yazarım modelini. yani şimdi dediğine göre ya kullandığım host pc yi server a yükselteceğim ki, onu yaparsam zaten vmware kullanmama gerek kalmadan herşeyi host pcden yapabileceğim, yada wan-miniport ile port yönlendirmesi yaparak pc yi riske atacağım? sanırım başka çarem yok? 

Gönderildi : 22/03/2008 16:50

(@serhatakinci)
Famed Member

Eski kablo modemlerde NAT desteği yok zaten. Muhtemelen seninkide onlardandır.

Şöyle bir şeyde yapılabilir:

XP üzerinde 2 ethernet olacak.

ilki kablonetin verdiği IP adresini alacak yani WAN bacağı olacak.

Diğeri iç ağa bakacak (guest işletim sistemine). 

ve ICS (internet connection sharing) ile interneti paylaştıracaksın.

Sonra ICS üzerinde NAT yapıcaz ve sonuca ulaşıcaz.

Akşam ayrıntılı yazarım.

Bu arada modemin modeline bak, boşuna kasmayalım 🙂

Gönderildi : 22/03/2008 18:07

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şimdi bende tam onu söyleyecektim, senin bi önce ki yazına göre bende şunu yaptım; zaten benim hostta 2 ethernet mevcut biri dış ip i alıyor, diğeri iç ip dağıtıyor, yani 192.168.0.1 den başlayarak istemcilere veriyor. VMWare de bir istemci olarak iç bacaktan ip alıyor. Ben de bir önce ki yazına göre WAN ı 192.168.0.126 ile 80. porta gösterdim, şimdi sonuç tamam ben iş yerinde ki bilgisayarıma dış ip adresini yazdığım zaman gidip server dan plesk default ekranını gösteriyor. buraya kadar güzel oldu, şimdi merak ettiğim plesk ten host açtığım zaman bakalım dış ip karşılayacakmı? yani dns çözümlenecek mi? şimdi ben dns lerimi tanımladım ama bu işlem 24-48 saat arası sürdüğü için bu işleme pazartesi devam edeceğiz 🙂 ns3.hostingall.net vd ns4.hostingall.net nameserver larına benim static ip adresimi tanımladım, bakalım sonuç ne olacak? Normalde adsl modemlerde bridge işlemi yapmadan web sayfalarını bulamıyordu, benimde şuan tek korkum bu. ben şimdi bir host açıp dns leri verip sadece yönlenmesini bekleyeceğiz. Yardımların için şimdiden çok saol serhat, ama bitmedi daha 🙂 sonucu beraber görcez

Gönderildi : 22/03/2008 19:16

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Serhat modemin modeline baktım; Netmaster CME075 bi bakta boşuna kasmayalım 😉

Gönderildi : 23/03/2008 00:50

(@serhatakinci)
Famed Member

Sanıyorum o modelde NAT yok. Zaten menülerde routing mode yoksa yoktur.

NetMaster CME075 Kablo Modem

Türkiye'de MCNS DOCSIS (The Data Over Cable Service Interface Specification7 (DOCSIS) 1.0 and 1.1) Kablo Standardı Türk Telekom tarafından kabul görmüş ve bu standartta Cablelabs sertifikası almış Kablo modemlerin şebekeye bağlanmasına izin verilmektedir.

NetMaster Kablo modemleri daha hızlı mikro işlemcileri kullanarak yüksekperformans, güvenilirlik ve kablo operatörlerine daha fazla değer katmaktadır

Özellikler

İnternet'e hızlı erişim dünyasına hoş geldiniz. Yeni NetMASTER™ Kablo Modem aşağıdaki önemli özelliklere sahiptir:

• Cable labs sertifikalı, DOCSIS 1.1 standardına hazır donanımlı,

• USB 12 Mbps ve Ethernet (10 base T) portlu,

• 100-240VAC gerilimleri arasında çalışabilir,

• Yatay ve düşey konumda kullanılabilir,

• Küçük boyutlarda tasarım,

• Power, PC, Cable ve Status bilgilerini gösteren LED ön panel,

• Reset buton özelliği,· USB ve Ethernet ara kablolu,

• Web arayüzü

• Hizmet sağlayıcısı desteklediği takdirde kullanıcıya doğru (download) 42.88 Mbps'e ve merkeze doğru (upload) 10.24 Mbps'e kadar çıkabilen iki-yollu veri hızları.

• Kablo TV hattı için F-bağlantısı.· 10/100BaseT Ethernet ve USB bağlantısı.

• Çoklu kullanıcı desteği.· IP trafiği için şeffaf bağlantı özelliği.

• RSA ve 56 bit DES veri şifreleme güvenlik özelliği.

• Kablo Üzerinden Veri Sistemi Arabirim Spesifikasyonları (DOCSIS) uyumluluğu sayesinde çoğu kablo hizmet sağlayıcıyla karşılıklı çalışabilirlik olanağı.

• SNMP şebeke yönetim desteği.

• Kablo modem yazılımı, kablo hizmet sunucunuz tarafından otomatik olarak terfi ettirilebilir.· Uzaktan izleme için özel DHCP sunucusunu destekler.

• Kolay okunur LED (ışıklı gösterge).

• Kolay kurulum ve yükleme için Tak ve Çalıştır özelliği .

• Dikey ya da yatay yerleştirme olanağı.

Sen son anlattığım şekilde dene. Zaten yapmışsın, sonucu bekliyorum.

Gönderildi : 23/03/2008 03:08

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Verdiğin bilgiler için saol serhat, kablo nette biraz zayıftım ama şimdi şimdi topluyorum kendimi, daha önceki mesajımda dediğim gibi yönlendirme işlemlerini başlattım herhalde yarın gerçekleşmiş olur. deneyip sana bilgi vereceğim...

Gönderildi : 23/03/2008 15:08

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet Serhat işte beklenen an geldi 🙂 ns, ip adresime yönlenmiş, domain'ede ns oturmuş hemen adresi yazıyorum veeeeeeeeeee bi baktım sayfa açılmadı 🙂 biraz kurcaladıktan sonra sadece 80. port un nat yapılmasının yetmediğini öğrendim ve gerekli diğer portlarıda açtım, şimdi büyük bir heyecanla tekrar yazdım adresi ve "enter" ....... işte sayfamız geldi 🙂 çok teşekkür ederim harika oldu site artık evdeki sanal serverim içerisinde çalışıyor ve çok güzel oldu. Bu arada web için yönlendirmem gereken portları tam biliyorsan onları yazarmısın? eksik açmış olmayayım? gerçi çalışıyor ama şimdi mailleri kontrol edeceğim, bakalım onlar ne alemde 🙂 yardımların için saol serhat. umarım daha birçok kişiye faydalı olmuş yada olacaktır bu döküman... Başarılar, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/03/2008 20:58

(@serhatakinci)
Famed Member

Hadi bakalım geçmiş olsun 😉

"gerekli diğer portları açtım" derken? neleri açtın mesela?

Sadece http web yayını için 80 portu yeterli. Senin sunucu başka hizmetlerde veriyor ozaman?

mail demişsin ancak mail sunucusu sen değilsen bu portları NAT yapmana gerek yok.

Gönderildi : 25/03/2008 01:08

(@ozcanozkoker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Saolasın Serhat 🙂

ilk başta dediğin gibi sadece 80 portunu açmıştım ama site bir türlü çalışmadı, bende bunun üzerine dns ve dhcp portlarını da açtım, zaten dns portu açılır açılmaz site ekrana geldi.

mail sunucusunuda aynı web sunucum üzerinden yapacağım, onun için nat yaptım zaten ve maillerde çalıştı şimdi sanırım herşey normal görünüyor, tek sorunum şimdi yeni asp kodlarının bazılarını algılamayıp internal server error vermesi, bunun için hangi servisleri update yapmam gerekiyor onu araştırıyorum. Aynı site başka daha güncel plesk olan bir server da gayet normal çalışıyor ama benim evdeki server a geçince internal server error hatası alıyorum, okuma, yazma izinlerinide açtığım halde...

Gönderildi : 25/03/2008 14:55

Paylaş: