Forum

IIS Cluster (webfra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IIS Cluster (webframe)

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,219 Görüntüleme
(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

IIS server da cluster (webfarm) islemi yapmak istiyorum.Bu cluster ip bazinda değil session bazinda olucak.Bu konu ile ilgili site içinde araştırma yaptım fakat sadece ISA server ile ilgili bir load balancing makalesi bulabildim.Bu konuda elinde makale olan yada  tecrübe sahibi arkadaşlardan öneriler bekliyorum.

Yapı : 2 adet W2k3 std eng server.Bu serverlarda IIS kurulu ve 1 tanesi host islemi yapmakta.Bu 2 server arasında cluster islemi yapip session bazinda load balancing yapmak istiyorum.

Not : İlk önce Hosting formunda bu konuyu açtım fakat geri dönüş olmayınca burada açmak zorunda kaldım.

Gönderildi : 21/10/2008 16:23

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Öncelikli olarak Server üzerinde ki IIS Rolunden bahsetmek isterim ki IIS bir servis olduğu için Cluster olarak adlandırılmamaktadır. Microsoftun tüm servisleri NLB olarak bilinmektedir. Uygulama serverları yani database serverları için Cluster deyimi kullanılmaktradır.

Diğer ihtiyaçlarınız IIS arkasında bulunacak ortak bir havuza (shared disk) veya ortak bir database servera ihtiyacınız bulunmaktadır.

W2003 Std OS' i NLB Servisini desteklemektedir. 

[img] [/img]

Örnek bir uygulama aşağıda anlatışmıştır.

http://www.west-wind.com/presentations/loadbalancing/networkloadbalancingwindows2003.asp

Gönderildi : 21/10/2008 22:44

(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam bilgi için çok saol.

Gönderildi : 22/10/2008 13:16

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Rica Ederim.
Kolay gelsin