Forum

Uzaktan bağlanıp ay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzaktan bağlanıp aynı yerel ağda gibi işlem yapabilmek

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
11.1 K Görüntüleme
(@FurkanKaragoz)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle nereye açacağımı bilemedim server gerekebilir diye buraya açtım.

Şirketimizin normal yerel ağı var. Herhangi bir server falan yok.

Amacımız uzaktan 5-10 bilgisayar ile bağlanıp şirketteki yerel ağdaki dosyalara erişim vermek.

VPN denedik çok yavaş ve problemli sürekli kopmalar oluyor.

Benim uzaktan yerel ağa bağlanıp uzaktaki bilgisayararın yerel ağdaki gibi hareket etmesini sağlamak için ne yapmam gerekiyor ?

Port mu açmam lazım

Server mi kurmam lazım

NAS gibi birşey mi almam lazım

Modem : Asus DSL N-16

İnternet : TTnet 8 Mbps'e kadar

Gönderildi : 04/08/2017 18:11

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Kullanıcılar kendi bilgisayarlarında çalışarak bu işlemi yapacak ise sizin çözümünüz VPN ancak sizinde bahsettiğiniz gibi ADSL hatlarda bu pekte mümkün olmayabiliyor. VPN de en kritik nokta mevcut internet alt yapısıdır.

Dosya erişimlerini bir ortak havuz kapsamında yaptırmayı planlıyorsanız zaten VPN üzerinde sıkıntı yaşarsınız.

En iyisi RDP yaparak kullandırmanız ancak bu bir projedir aslına bakarsanız. Bu nedenle detaylıca incelemek gerekir. İhtiyacınıza göre Sunucu alıp bunun üzerinden RDP ile yapabileceğiniz gibi kullanıcılar iki bölgede ise iki nas cihazı da işinizi görebilir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 04/08/2017 18:16

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kullanıcılar kendi bilgisayarlarında çalışarak bu işlemi yapacak ise sizin çözümünüz VPN ancak sizinde bahsettiğiniz gibi ADSL hatlarda bu pekte mümkün olmayabiliyor. VPN de en kritik nokta mevcut internet alt yapısıdır.

Dosya erişimlerini bir ortak havuz kapsamında yaptırmayı planlıyorsanız zaten VPN üzerinde sıkıntı yaşarsınız.

En iyisi RDP yaparak kullandırmanız ancak bu bir projedir aslına bakarsanız. Bu nedenle detaylıca incelemek gerekir. İhtiyacınıza göre Sunucu alıp bunun üzerinden RDP ile yapabileceğiniz gibi kullanıcılar iki bölgede ise iki nas cihazı da işinizi görebilir.

Kolay gelsin.

Cevabınız için teşekkürler,

Öncelikle veriler tek bilgisayarda olduğu için birden fazla bilgisayar aynı anda bağlanacağı için RDP sıkıntı olacaktır diye düşünüyorum.

Benim amacım normal masaüstünde klasörlerde nasıl geziniyorsa bağlanılan bilgisayarın içinde de öyle gezmesi.

Bunun için tek çözüm SERVER mıdır 

ve iki bölgede derken ne kastettiğiniz anlamadım bilgisayardan farklı şehirlerde

Gönderildi : 04/08/2017 18:30

(@ErdemKara)
Gönderiler: 196
Reputable Member

Server almanıza gerek yok bir tane nas cihazı alıp gerekli ayarları yaptıktan sonra dediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 04/08/2017 18:54

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Server almanıza gerek yok bir tane nas cihazı alıp gerekli ayarları yaptıktan sonra dediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Merhaba,

Ortak anlamda kullanır ancak hız yine etkili olacaktır.  İnternet hızı ile ilgili sıkıntı çekebilirsiniz. Bunun yerine Onedrive, dropbox v.b. online depolama çözümleri ile çoklu kullanımı olan yapıyı kullanmanız yararlı olacaktır.

Biraz portalımızda araştırma yaparsanız kafanızdaki soru işaretleri kalkacaktır. Buna benzer sorular daha önce de sorulmuştu.

Gönderildi : 04/08/2017 19:32

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

benim amacım muhasebe programımı kullanmak olduğu için dropbox tarzı şeyler işime yaramıyor maalesef.

uzaktaki bilgisayarlardan muhasebe programıma bağlanmak istiyorum tek derdim bu ama çözümünü bulamadım

Gönderildi : 05/08/2017 12:37

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

gerekli ayarlar derken ne yapmam gerekiyor onları bilmiyorum maalesef

Gönderildi : 05/08/2017 12:38

(@enesaslan)
Gönderiler: 174
Reputable Member

Katılmak istediğiniz yerel ağ a bir adet server kurup 5 -10 kullanıcı için kullanıcı hesabı oluşturursunuz ve istediğiniz gibi kullanırsınız hem programlarınızı hem dosya paylaşımlarınızı.

Gönderildi : 05/08/2017 16:52

(@FurkanKaragoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Katılmak istediğiniz yerel ağ a bir adet server kurup 5 -10 kullanıcı için kullanıcı hesabı oluşturursunuz ve istediğiniz gibi kullanırsınız hem programlarınızı hem dosya paylaşımlarınızı.

https://www.hpsunucu.com/HPE-ML10-Gen9-E3-1225v5-8GB-1x8GB-2x1TB-6G-SATA-LFF-35-NON-HOTPLUG-DVD-RW-1x300-W-P-SUPPLYWinServer2012-Foundation-R2,PR-1312900.html

şöyle bir alet işimizi görür mü ?

Gönderildi : 05/08/2017 17:51

Paylaş: