Forum

Internet printing b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Internet printing benzeri bir uygulama

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
596 Görüntüleme
(@erkangulmez)
Gönderiler: 316
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar

Bir uygulamaya ihtiyacim var, mumkunse free ya da ucuz.

Okula sahsi bilgisayarlarini getiren velilerin/ogrencilerin okulun print serverina baglanip istedikleri gibi print almalari gerek.

Internet print'i kurdum ama client makinede hem Internet Printing Clientin etkin olmasi gerekiyormus hem de calistiramadim. "connect" butonu gorunmuyor kullanici printlarin listelendigi web sayfasina girince. Web sayfasinda printerlar gorunuyor ama client, sayfaya baglandiginda printerlari ve gonderdikleri!!! isleri gorebiliyorlar ama printera baglanmalari, hic olmazsa bi on kurulum yapmalari gerek, bu olmadigi icin de print alamiyorlar.

Kullanicilarin isin icinde olmadigi, en fazla "su siteye bu kullanici adi ve sifreyle girip su butonu tiklayin"dan ote katilmamasi lazim bu isleyise.

Anlatabildigimi umit ediyorum. Cozum ya da program onerisi olan var mi?

Tesekkurler

EG

Gönderildi : 06/07/2017 20:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

"on kurulum yapmalari gerek"
bu gerekli çünkü print için driver erişimi gerekli benim gördüğüm bütün uygulamalar bunu gerektiriyordu.

Bu sürecin otomatize edildiği google cloud print inceleyebilirsiniz hatta birçok üretici cihazının desteği mevcut.

https://support.google.com/a/answer/6106126?hl=tr

https://support.google.com/a/answer/3179168?hl=tr&ref_topic=3179014

http://www.google.com/intl/en/cloudprint/learn/printers/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/07/2017 13:45

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Yanitiniz icin tesekkur ederim. Bahsettigim ama gorunmeyen connect butonu olsaydi, kullanici ona tiklayip driveri tek tik ile kurabilecekti ama gorunmuyor. Yoksa haklisiniz illa ki driver tanimlanmali. Ayrica belki soyle bir sey vardir diye dusunmustum. 

Internal bir web sitesine kullanici print almak istedigi dosyayi yukleyip oradan print alabilir belki vs diye. Var/yok bildigimden degil, sadece boyle bir cozum varsa super olur diye dusundugumden.

Gonderdiklerinize bakicam tesekkur ederim tekrar

EG

Gönderildi : 07/07/2017 15:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

Dediğiniz şekilde bu tip çözümler var ancak onlar kurumsal yazıcı modelleri (copy center) ve üreticilerin destek sunduğu yazılımlarda var. Cihaz parkurunuza göre dist.ler ile konuşursanız size anlatacaklardır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/07/2017 16:14

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tesekkurler Ibrahim Bey

Gönderildi : 07/07/2017 18:47

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1628
Noble Member

Bir e-mail hesabına mail atığınızda bunu yazdırabilen yazıcılar var. Böylece yazıcı sürücüsü kurmaya gerek olmuyor. Bu özelliği destekleyen bir pinter yada yazılım ile ihtiyacınızı giderebileceğinizi düşünüyorum.

Gönderildi : 09/07/2017 15:00

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

google cloud printing guzel olmasina karsin guvenlik zaafiyeti var yani kullanicilari ayni hesapla login olmalari gerekiyor ve cani sikilan birisi sifreyi vs degistirebilir ya da ben duzgun konfigure edemedim ama bu soylediginiz de guzelmis.

Elimdeki printerlarin ozelliklerine bir bakayim.

Tesekkurler

Gönderildi : 18/07/2017 15:45

Paylaş: