Forum

Active Directory ye...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory yedekleme ve yeni kurulum ile geri döndürme

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,583 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar DC makinamın ad yedeğini alıp dc'yi formatlamak istiyorum. Formattan sonra mevcut domain yapısını tekrar geri kurmak istiyorum. System state ile bu şekilde geri döndüremezmişim anladığım kadarıyla. Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana yardımcı olabilirmisin

Gönderildi : 06/07/2017 03:27

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Öncelikle  yeni bir  sunucuyu  Additional domain controller  olarak kurmalı ve  sonrasında master dc deki rolleri Additional domain controller a  aktarımını yaparak Additional domain controller  olarak  kurduğunuz  sunucuyu MASTER DOMAİN CONTROLLER haline  getirdikten  sonra  formatlamak istediğiniz sunucudaki domain  yapısını  kaldırıp  formatlayabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar DC makinamın ad yedeğini alıp dc'yi formatlamak istiyorum. Formattan sonra mevcut domain yapısını tekrar geri kurmak istiyorum. System state ile bu şekilde geri döndüremezmişim anladığım kadarıyla. Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana yardımcı olabilirmisin

Gönderildi : 06/07/2017 03:42

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkürler cumhur bey. Peki adc ekledikten sonra master haline nasıl getiricem? ayrıca adc'yi mastır yapıp format attıktan sonra yeni kurduğum server'ı yine adc olarak ekleyip onda da master'a çevirme işlemi mi yapıcam tekrardan?

Gönderildi : 06/07/2017 04:03

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Portal üzerinde Domain migration ile  ilgili oldukça  geniş makale  havuzu  mevcut onları inceleyebilrsiniz . Mevcut  yapınız  kullandığınız  sistemler sunucunuzun durumu . Active  directory ve  ona  bağlı olarak çalışan dns in durumu  ilk başta aklıma  gelen  değişkenler  olmak  üzere  çok farklı senaryolar  olabilir ve hadi domaini  taşıyalım yeni  sunucuya diye yapılacak bir işlem değil tüm bilgisayarların  dahil olduğu  altyapıda  işlemler  yapılıyor olduğundan danışmanlık alma  imkanınız  var ise  danışmanlık  alarak  yaptırın  olur önerim, eğer  yok ben  halledebilirim derseniz  makaleler  kısmından ilgili  makaleleri okuyarak bir fikir  oluşturabilirsiniz.

Gönderildi : 06/07/2017 04:11

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Anladım hocam teşekkürler. Son bir soru sormak istiyorum. Active directory'ye bir ADC (addictional domain controller) eklesem fsmo rollerini bu ADC'ye taşısam DC'nin bütün rollerini taşımış olurmuyum? başka sorum yok 🙂

Gönderildi : 06/07/2017 04:27

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Kendi soruma kendim cevap vereyim bari okuyan eden olur. Domain ortamına adc ekleyip fsmo rollerini transfer ettikten sonra yeni eklediğiniz adc primary dc olarak çalışmaya başlıyormuş. teşekkürler cumhur bey

Gönderildi : 06/07/2017 04:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2017/02/19/server-2016-dc-ve-adc-arasinda-fsmo-rollerinin-tasinmasi.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/07/2017 11:46

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Kendi soruma kendim cevap vereyim bari okuyan eden olur. Domain ortamına adc ekleyip fsmo rollerini transfer ettikten sonra yeni eklediğiniz adc primary dc olarak çalışmaya başlıyormuş. teşekkürler cumhur bey

primary secondary diye bişey yok aslında dc ve adc olarak çalışırlar dc bi şekilde göçse bile adc yi dc olmaya zorlayabilirsiniz

ve ntdsutil gibi toollar ile eski dc nin ad içerisindeki kayıtlarını silebilirsiniz

Gönderildi : 06/07/2017 12:04

Paylaş: