Forum

Dosya Paylaşım Soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dosya Paylaşım Sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,548 Görüntüleme
(@BatuhanKARAMAN)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2008 R2 Stardard SP1 x64 TR kurulu server'im var ve Windows 8 kurulu pc'deki paylaştırılmış dosya'ya girmek istiyorum ancak \\192.168.1.15 şeklinde girmeye çalıştığımda "Windows, \\192.168.1.15 öğesine ulaşamıyor" hatası alıyorum ve hata kodu olarak 0x8000704b3 veriyor. Windows 8'li bilgisayara ping atabiliyorum ve sorunsuz gidiyor, başka bir windows 8'li aynı şekilde paylaştırılmış dosyaya girmek istediğimde de girebiliyorum yani Server'da bir ayarda sorun var galiba.

Server'da firewall kapalı, tüm updateler yapıldı, pc'lerle aynı workgroup'da, windows'u yeniden de başlattım ancak hala değişmedi. Lütfen yardımcı olun 🙁

Gönderildi : 15/06/2017 12:30

(@MelihEnginEskier)
Gönderiler: 31
Trusted Member

Merhaba. Windows 8 client'ında paylaşımı açmayı unutmuş olabilirsin. Özellikle private network için paylaşımı açmış olman gerekir. Eğer Windows Firewall'u server'da kapalı tutuyorsan, client'ta da kapamanı tavsiye ederim. 

İkinci tahminim ki sistemi görmeden yardımcı olmak zor oluyor gene de deniyorum; Windows 8 update yediğinde SMB 1.0 için bir işlem gerçekleştirmiş ve devre dışı bırakmış olabilir. Turn windows features on or off'tan SMB 1.0'ın açık olduğundan emin olup, yüklü değilse yüklemeni tavsiye ediyorum.

Gene Windows 8'in DNS ayarlarında bir problem olabilir. Bilgisayar adını çözümleyemiyorsa problem olur. Ağ ayarlarına bakıp DNS adresi ve default gateway dahil bütün adresleri doğru girdiğinden emin olmalısın. 

Gönderildi : 15/06/2017 13:32

(@MelihEnginEskier)
Trusted Member

Bu tip sorunlarda benim aklıma direk server ve client'ın aynı subnet'te olmadığı geliyor. Password protected sharing'i de kapayabilirsin.

Gönderildi : 15/06/2017 13:36

(@MelihEnginEskier)
Trusted Member

Problemi tanımlarken server ve client aynı workgroup'ta gibi bir ifade kullanmışsın. Server'da AD DS (Active Directory) kurup, bir domain'e promote ederek server'ını domain controller haline getirdikten sonra client'ını domain'e katmanı kesinlikle tavsiye ederim.

Hata kodun Windows 7'ye ait bir hata gibi gözüküyor ama Windows 8'de tekrarlamış olabilir. Son olarak server ve client'ın aynı network interface'i kullandıklarından emin olduktan sonra aşağıdaki policy ayarlarını uygulamanı tavsiye ederim:

gpedit.msc

Computer Configuration/Windows Settings/Security Settings/Local Policies/Security Settings/

altında;

Network access: Allow anonymous SID/name translation

Network access: Let Everyone permissions apply to anonymous users

ayarlarını enable etmeni, yani etkinleştirmeni;

Network access: Restrict anonymous access to Named Pipes and Shares

Network access: Do not allow anonymous enumeration of SAM accounts

Network access: Do not allow anonymous enumeration of SAM accounts and shares

ayarlarını disable etmeni, yani devreden çıkarmanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 15/06/2017 13:49

(@BatuhanKARAMAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Paylaşım açık hatta başka client windows 7 ile girilebiliyor. IP, dns, gateway herşeyi kontrol ettim ve hepsi doğru.

Server :

Client2 : 

Merhaba. Windows 8 client'ında paylaşımı açmayı unutmuş olabilirsin. Özellikle private network için paylaşımı açmış olman gerekir. Eğer Windows Firewall'u server'da kapalı tutuyorsan, client'ta da kapamanı tavsiye ederim. 

İkinci tahminim ki sistemi görmeden yardımcı olmak zor oluyor gene de deniyorum; Windows 8 update yediğinde SMB 1.0 için bir işlem gerçekleştirmiş ve devre dışı bırakmış olabilir. Turn windows features on or off'tan SMB 1.0'ın açık olduğundan emin olup, yüklü değilse yüklemeni tavsiye ediyorum.

Gene Windows 8'in DNS ayarlarında bir problem olabilir. Bilgisayar adını çözümleyemiyorsa problem olur. Ağ ayarlarına bakıp DNS adresi ve default gateway dahil bütün adresleri doğru girdiğinden emin olmalısın. 

Gönderildi : 15/06/2017 14:57

(@BatuhanKARAMAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Subnet vs. herşey aynıi protect kapalı ama olmuyor

Server :

Client2 : 

Bu tip sorunlarda benim aklıma direk server ve client'ın aynı subnet'te olmadığı geliyor. Password protected sharing'i de kapayabilirsin.

Gönderildi : 15/06/2017 15:00

(@dervisarpaci)
Gönderiler: 1
New Member

Batuhan bey merhaba;

Konu ile alakalı çözüm ürettiniz mi acaba? Nasıl bir çözüm ürettiğiniz konusunda bilgiye ihtiyacım var. Bana yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler.

Gönderildi : 01/09/2018 12:12

Paylaş: