Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2012 r2 AD user sorunu

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
645 Görüntüleme
(@bilgekagankoc)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar , 

Bilgisayarıma localden 2 adet windows server kurdum bunlar ;

Active Directory Domain Controller

IIS

Eklentileri yüklü. Birde windows 7 client kurdum.

Client-pc

IIS ve Client-pc active directory'nin domainine bağlı. domain ismi deneme.local

Benim yapmak istediğim 2 ayrı kullanıcı oluşturmak. IIS ile localde kurduğum wep sitesine bir kullanıcının girip diğer kullanıcının girmesini engellemek.

Yani izin olayını kavramak için böyle bir şey yapmak istiyorum.

Active Directory serverımdan 2 adet kullanıcı yarattım bu kullanıcılar sadece users grubuna üye

IIS serverimden web sitesini kurdum. Add site diyerek sitemi ekledim. Sitemin adı " deneme.com " DNS ve hosts dosyası ile ip den deneme.com'a yönlendirdim. Yaptığım testler sonucunda deneme.com yazarak client-pc üzerinden 2 kullanıcı ile websitesine bağlanabliyorum. Client-pc deki kullanıcılarım " kullanıcı1 , kullanıcı2 "

Şimdi yapmak istediğim olaya geldim izinleri değiştireceğimki kullanıcı1 deneme.com a girebilirken kullanıcı2 giremeyecek izin hatası alacak.

IIS serverıma giriş yaptım site kısmından deneme.com'a sağ tıkladım edit permissons kısmına geldim. Security sekmesini açtım ve bu dosyaya erişebilecek kullanıcılardan öncelikle inheriti disable yaptım sonrasında sadece owner kalacak şekilde diğer izinli kişi ver grupları sildim.

deneme.com'a yetkili kişi sadece owner yani IIS pc ye giriş yaptığım administartor kullanıcısı. 

Sonuç olarak edit permisson sekmesinde sadece owner yer almakta mantıken kullanıcı1 ve kullanıcı2nin deneme.com'a girmesini beklemiyorum permissons hatasını almasını bekliyorum ama herhangi bir hata almadan bağlanıyorlar. Farklı bir şey deniyorum ve owner olan administrator kullanıcısınında bütün yetkilerini alıyorum siliyorum hatta yani deneme.com sitesinde hiç bir yetkili bulunmamakta sadece owner mevcut bu şekilde kullanıcı1 ve kullanıcı2 permissons hatası alıyor. ama tekrar administartoru eklediğimde full control yetkisi verdiğimde kullanıcı1'e ve kullanıcı2'ye o yetkileri vermediğim halde 2 kullanıcıda client-pc üzerinden o websitesini görüntüleyebiliyor. 

kullanıcı1 ve kullanıcı2 yi eklememe rağmen nasıl websayfasını görüntüleyebiliyorlar ?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/04/2017 12:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33017
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Site üzerinde anonim authentication ı kapatın windows authantication ı aktif hale getirin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2017 03:04

(@bilgekagankoc)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Site üzerinde anonim authentication ı kapatın windows authantication ı aktif hale getirin.

Cevabınız için teşekkür ederim,

belirttiğiniz ayarı yaptım fakat deneme1.com'a giriş yaptığımda windows security penceresi açılıyor. O kısıma kagan kullanıcı adıyla giriş yapmak için kullanıcı adı ve parolayı yazıyorum ardından o siteyi görüntüleyebiliyorum. " kagan " kullanıcısını nasıl kısıtlayabilirim o web sitesine girmemesi için.

Yaptığım işlemlerle iligli fotoğraflar aşağıdadır.

yardımınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/04/2017 13:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33017
Illustrious Member Yönetici

Kagan kullanıcısı ile logon oluyorsunuz değil mi? Normalde açılmaz demek ki biraz kurcaladığınız için tüm ayarları görmeden yorum yapmak zor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2017 15:32

(@bilgekagankoc)
Active Member
Konu başlatıcı

kagan kullanıcısyla logon oldum fakat niye böyle yaptığını çözemedim. 

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/04/2017 17:15

Paylaş: