Forum

Web site erişim pro...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Web site erişim problemi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
462 Görüntüleme
(@tayfuncelik)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

http://destek.kosgeb.gov.tr  sitesine Client'lar giremezken, Server'lar sorunsuz girebiliyor. Sitenin görseli geliyor, dönüp duruyor. Farklı bir internetten bağlanmayı denediğimde sorunsuz açılıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. 

Teşekkürler,

Saygılarımla,

Gönderildi : 07/04/2017 19:03

(@erkangulmez)
Gönderiler: 316
Reputable Member

Merhaba

sorununuz firewall kaynakli gibi duruyor. Web access kurallarina, izinlere, filtrelere bakin derim.

Kullanicida nslookup komutunu calisitirp site adresini yazdiginizda isim cozumlemesi yapiyor mu?

Kolay gelsin

EG

Gönderildi : 07/04/2017 19:27

(@tayfuncelik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Erkan Bey,

nslookup yazıp destek.kosgeb.gov.tr yazdığımda çıkan ip ile serverda çıkan ip farklı. Sadece bir kullanıcıda bu sorun yok. Tüm kullanıcılarda var. Benim Full erişimim olmasına rağmen sorun yaşıyorum.  Firewall tarafını kontrol ettim. Gözüme çarpan yanlış bir kural yok. 

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 07/04/2017 20:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Yapınız hakkında daha fazla bilgi vermeniz lazım.
client çözümleme yaptığında farklı ip gelmesini firewall üzerinden log lara bakıp değerlendirmeniz lazım. Giren ve giremeyenlerin farklarını fw log'ları üzerinden netleştirmeniz netice verebilir. client host'una site adresini kaydını girdiğinizde erişiyorsa ortamda proxy, fw da cache vs varsa ona odaklanmalısınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/04/2017 23:49

(@tayfuncelik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Firewall olarak Pfsense var. Pfsense'de General Setup kısmında domain ismini değiştirdim. Kaydettim. düzeldi. Eski domain ismini yazıp kaydettim. Sorun tekrarladı. Log kısmında detaylı bir bilgi bulamadım. Pfsense Firewall kullanıyoruz. Pfsense'de Kiwi Syslog diye bir program kurdum. Fakat programda online log geliyor. Fakat hiç birşey anlaşılmıyor. Server tarafında Server 2008 Standart 64 bit işletim sistemi var. 

Saygılar,

Gönderildi : 10/04/2017 19:11

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

yaşadığınız sorun için 2 noktada log takibi yapmalısınız.

ilk olarak proxy server, ikinci olarak systemlog/firewall satırlarını kontrol etmelisiniz.

syslog ile varsayılan olarak, policy,vpn vb. logları alırsınız, buna proxy server logları dahil değildir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2017 03:04

(@tayfuncelik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Turan Bey,

Sorunun nedenini buldum. Sanırım bir kategoriye denk geliyor ve site açılmıyordu. Pfsense üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek sorunu çözdüm. 

Services-Proxy Server- General tabında yer alan "Bypass proxy for these destination IPs" yazan yere destek.kosgeb.gov.tr adresini yazıp kaydettim. Sorunsuz site açıldı.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 11/04/2017 19:06

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

rica ederim, hayırlı olsun.

ancak kullandığınız yöntem, geçiçi bir çözüm.

üstte de belirttiğim gibi, loglardan net çözümü üretebilirsiniz, aksi halde benzer sorunları yönetmek zor olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/04/2017 02:55

(@tayfuncelik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dediğinizde haklısınız. Başka bir problem yaşadığımızda daha kısa zamanda çözebilirim. Pfsense'de ileri düzey bir bilgim yok. System logs kısmında birşey bulamadım. Sanırım bir eklenti ile logları inceleyeceğim. 

Gönderildi : 12/04/2017 19:36

Paylaş: