Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008-Partition resize

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
1,309 Görüntüleme
(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V sunucusu üzerinde bir sanal makinam var.

Sanal makinada Windows Server 2008 R2 kurdum. Bu sanal makinanın C partition' ını genişletmek istiyorum ama disk managment üzerinde sağ klik menüsünde "extend" kapalı adımı kapalı. 2 farklı 3P yazılım kurup denedim ama resize edemiyorum. Sadece küçültebiliyorum. 

Makinada tek disk var ve disk içindeki partition yapısı aşağıdaki gibidir:

Disk0 / Basic / 300GB

C: 99.90GB (NTFS)

D: 102.00GB (NTFS)

Unallocated 97.00GB

sorun ne olabilir? image dan dönmeye ihtiyacım var acilem ama image' ın C diski 100.00GB olduğu için hata alıyorum. Normalde bildiğim kadarıyla win2008' de disk genişletme özelliği default olarak geliyor. ama bu cihazda yapamadım. Hyper-V nedeniyle olabilir belki ama hyper-v tecrübem fazla yok. şimdiden teşekkürler

Ali

Gönderildi : 23/03/2017 00:24

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

bu arada OS mimari x64

Gönderildi : 23/03/2017 00:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Önce D drive'ı taşıyacak öncesine boşluk ayıracaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=RtG2KVeMdEY

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2017 00:40

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey, cevap için teşekkürler ama yukarıda belirttiğim gibi 97GB ham alan var disk üzerinde.

Gönderildi : 23/03/2017 00:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Video da ki işlem şeklini uyguladınız mı? Burada 2. partition'ın tipi önemli logical alanın arkasına istediğiniz kadar boş alan bırakın işe yaramaz. O alanı video da olduğu gibi D drive ilk işaret sektörünü taşıyark C extend edilecek alan açmak için kullanacaksınız. Bu işlemi de en hızlı 3rd tool'lar ile yapabilirsiniz. Reboot süreci ile tool'lar bu resize işlemini tamamlayamıyorsa başka bir sorun vardır onu tespit etmeniz lazım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2017 01:01

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

videodaki aynı programı indirip aynı işlemleri yaptım yine olmadı. başka bir durum var ama bulamadım sebebini.

teşekkürler

Gönderildi : 23/03/2017 02:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

hyper-v üzerinden compact deneyin varsa snaphot vs silin deneyin derim.

Gönderildi : 23/03/2017 03:11

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

97gb kullanılmayan alan var zaten. Aomei partition assistant veya minitool partition assistant programlarını kullanarak istediğinizi yapabilirsiniz

Gönderildi : 23/03/2017 03:57

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

evet aynen öyle. normal bir durum değil bu. aomei yapacak gibi duruyor ama demo sürümüyle olmuyor.

97gb kullanılmayan alan var zaten. Aomei partition assistant veya minitool partition assistant programlarını kullanarak istediğinizi yapabilirsiniz

Gönderildi : 23/03/2017 14:15

(@mucahityilmaz)
Honorable Member

Standart sürümünü ücretsiz olarak sunuyorlar ve birçok işlemi yapabiliyorsunuz

Gönderildi : 23/03/2017 14:38

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

onu da denedim ama olmadı. 99.90 GB yazan mevcut size' ı 100.00GB yapıp tamam' a bassam bile 99.90 görünüyor. "proceed" ekranı bile gelmiyor.

Bana sıfırdan kurulum yolu göründü sanırım.

teşekkürler

Standart sürümünü ücretsiz olarak sunuyorlar ve birçok işlemi yapabiliyorsunuz

Gönderildi : 23/03/2017 17:22

(@mucahityilmaz)
Honorable Member

Ali Bey, özel mesajınıza bakınız lütfen.

Gönderildi : 23/03/2017 17:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

100 lük part. 99.90 a düşmesi başka bir sorun işareti olabilir. Direkt 100 e çekmeden daha yüksek bir değer atayım daha sonra küçültmeyi denediniz mi? chkdsk ile table durumuna da bakabilirsiniz.
Aldığınız imaj neyin imajıdır? acronis gibi imajlar farklı part. size'a dönülebiliyor. Alternatifsiz bir durum varsa D drive'ın yedeğini alıp logical part. silip to 110 gb > 110 to 100 gb da deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 23/03/2017 21:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

disk yapılandırma süreci için gparted kullanabilirsiniz.

mevcut sorun için, öncelikle "D: 102.00GB (NTFS)" bölümünü resize/move seçeneği ile boş alana taşımalısınız.

devamına ilk bölümü istediğiniz boyutu getirebilirsiniz.

referans adres fikir verecektir.

http://gparted.org/display-doc.php%3Fname%3Dmoving-space-between-partitions

işleme başlamadan, vm diski yedek almanızı tavsiye ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2017 03:04

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

herkese merhaba,

elimdeki imaj basit bir image yazılımı (snapshot.exe, daha önce bir çok defa aldığım server image' larını yüklemişliğim var)

image' i restore edeceğim serverdaki disk en başından beri 99,9GB, yani sonradan düşmedi size. farklı bir server bu. 

bir çok server partition programını denesem de bir türlü C diskini 100GB' a çıkartamıyordum. ancak hiç biri işe yaramadı.

Mücahit beyin özelden yolladığı Aomei' nin portable versiyonunu indirip denedim ve size' ı yükselttim. Çok enteresan Aomei' nin server partition versiyonunu da denemiştim ama o yapmamıştı. Ve restore yapabildim sonunda.

Başta Mücahit bey olmak üzere hepinize teşekkür ederim, değerli katkılarınız için.

İyi çalışmalar.

Ali

Gönderildi : 27/03/2017 13:26

Paylaş: