Forum

Yeni bir sistem kur...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni bir sistem kuruyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacim var...

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
538 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Su an yeni bir sistem kurma asamasindayim. Aslinda kurulu bir sistem var. Bunu gelisturmek ve eksikleri varsa tamamlamak istiyorum. Deneyimlerinizden yararlanarak kurmak istiyorum. Zira cok tecrubeli degilim bu konuda. Yani sektore yeni adim atmis birisi gibi dusunebilirisiniz.

Oncelikle kuracagim sistem bir okul icin. 2 tane Lab var 20 ser bilgisayar. Laptop hepsi.  Ayrica 20 adette stationda var. Bunlar mobile. Ihtiyaclari oldugunda kullanmalari icin. 

Altyapi:

Network altyapisi hazir. Labdakilerin kablolamasi tamam. 

Mobile olanlar wireless ile Nete cikabiliyorlar.

Server odasinda 2008 ve 2003 olmak uzere iki serverim var.

2003 uzerinde surekli calistirmamiz gereken 2 adet program var. 

A Lab indakilerin isletim sistemi XP Pro SP3. B ise Vista Business SP1.

Sistem soyle isleyecek:

-Labdaki bilgisayarlara ogrenciler kendi acc lari ile login olacak. Herhangi bir bilgisayara oturabilsinler. Mobile olarakta yine desktoplarina erisebilsinler.

-Sisteme uzaktan evimden ulasabilmeliyim.

-Sistemde 3 adet printer var. Hangi servere kurmaliyim?  Yogunluk olusturur mu? Bazen ayni anda cesitli yerlerden 30-40 sayfa geliyor. Gunde 150 sayfanin uzerinde cikti aliyoruz.

-Sistemde herkese acik bir klasor olacak herkesin desktopunda bulunacak. Bir nevi Depo gibi. Yazabilecekler ama silemeyecekler. 

Sorularim:

Hali hazirdaki sistem uzerinde ne gibi degisiklikler yapmam lazim? Kurulum vs...

Firewall ve Virus programi yok. Sadece cocuklar icin CyberSitter koruma programi var.

ISA server gerekli mi? Diger sistemlerde gordugum kadari ile genelde kullaniyorlar.

Kullanicilarimin en buyugu 8. sinif ogrencisi. Bu konuda ne gibi sinirlandirmalara gidebilirim?

Not: Belki biraz fazla seyler istiyorum bu yuzden kusura bakmayim. Insallah yanlis yere acmamisimdir.

Tesekkurler...

Gönderildi : 17/10/2008 22:56

(@onurcan)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhaba

-Labdaki bilgisayarlara ogrenciler kendi acc lari ile login olacak. Herhangi bir bilgisayara oturabilsinler. Mobile olarakta yine desktoplarina erisebilsinler

Romaing profile yapısını incelersen işini görecektir linki kullanabilirsin.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx

Gerekli firewall veya adsl modem üzerinde remote desktop portunu aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

www.portforwarding.com adresinden cihazına göre gerekli yapılandırmayı inceleyebilirsin. Bu bağlantıyı güvenli hale getirmek için remote desktop portunu değiştirmen veya evinden iş yerine vpn yapabilirsin. bu tercih sana kalmış

- Sistemde 3 adet printer var. Hangi servere kurmaliyim?  Yogunluk olusturur mu? Bazen ayni anda cesitli yerlerden 30-40 sayfa geliyor. Gunde 150 sayfanin uzerinde cikti aliyoruz.

2 sunucun olduğunu söylemişsin. Burada görevi en az olan sunucuya kurmanda fayda var.Yoğunluk içinde print server üzerinde print priority yaparak kullanıcıların çıktılarını düzene sokabilirsin. aşağıdaki linki inceleyebilirsin.

http://www.cozumpark.com/forums/post/14832.aspx

Sistemde herkese acik bir klasor olacak herkesin desktopunda bulunacak. Bir nevi Depo gibi. Yazabilecekler ama silemeyecekler. 

En basitinden yaklaşalım konuya klasörü paylaşıma açıp gerekli yetkilendirmeleri yaptıktan sonra kullanıcılarına map edebilirsin.

Firewall ve Virus programi yok. Sadece cocuklar icin CyberSitter koruma programi var.

Virüs programı mutlak kullanmalısın cünkü kullanıcıların clientlar üzerinde ne yapacağını tahmin edemezsin.

Dışarıdan gelebilcek saldırılara karşı sistemini korumak içinde firewall kullanmanı tavsiye ederim..

Sınırlandırma derken biraz daha açıkla yapabilirmisin.

kolay gelsin

Gönderildi : 18/10/2008 00:29

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Oncelikle tesekkuler cevabiniz icin...

Gerekli firewall veya adsl modem üzerinde remote desktop portunu aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

www.portforwarding.com
adresinden cihazına göre gerekli yapılandırmayı inceleyebilirsin. Bu
bağlantıyı güvenli hale getirmek için remote desktop portunu
değiştirmen veya evinden iş yerine vpn yapabilirsin. bu tercih sana
kalmış

Burada VPN icin neyi tavsiye edersiniz? Zira Isitma sistemi icinuzaktan yardim gerekecek. Ve firma bizden gerekli ayarlari  istedi Sistemdegi bir bilgisayar havalandirma ve isitam sistemini monitor ediyor. Ayrica VPN sistemdeki kaynaklara erismek icinde kullanmayi dusunuyorum. Bunun icin ISA server ile alakali ne onerileriniz olur? gereklimidir yoksa Router uzerinden mi halledeyim?

Virüs programı mutlak kullanmalısın cünkü kullanıcıların clientlar üzerinde ne yapacağını tahmin edemezsin.

Dışarıdan gelebilcek saldırılara karşı sistemini korumak içinde firewall kullanmanı tavsiye ederim..

Virus programi derken hangisini tavsiye edersiniz? Sunucu sitemli olan mi? yoksa Bireysel mi? hangisi daha etkin yada en azindan maliyet ve efektiflik bakimindan isimizi gorur...

Sınırlandırma derken biraz daha açıkla yapabilirmisin.

Desktop da ogelerin yerlerini degistiremesinler. Bazi ogeleri gizleme. Suruculere erisemesinler. gibi  basit ama onemli. Ben sadece gorselligi dusundugum icin alt tarafda sistemle alakali kisitlamalari es gectim. Eger kisitlanmasi gereken baska seyler de varsa onlari da kapatayim... Genelde Office uygulamalari. 10 parmak, Cizim, surf ve Video yapma gibi uygulamalarda calisacaklar.

Kullanicilarin Roaming profile da sisteme getirecegi yuk ne olur tam kestiremiyorum. Ayni anda 20 bilgisayar sunucudan profil gececek. Gecikme ne boyutta olur? Login suresi ne kadar uzar? Birde bazi kullanicilar wireless ile domaine dahil olacak. Sanirim bu da yavasliga neden olacaktir.

Tesekkurler...

Gönderildi : 18/10/2008 02:22

(@onurcan)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Burada VPN icin neyi tavsiye edersiniz? Zira Isitma sistemi icinuzaktan yardim gerekecek. Ve firma bizden gerekli ayarlari  istedi Sistemdegi bir bilgisayar havalandirma ve isitam sistemini monitor ediyor. Ayrica VPN sistemdeki kaynaklara erismek icinde kullanmayi dusunuyorum. Bunun icin ISA server ile alakali ne onerileriniz olur? gereklimidir yoksa Router uzerinden mi halledeyim?

Şirkette bu iş için ayarladığınız bütçeye göre şirketinize uygun cihazları secebilirsiniz. Bana sorcak olursanız sonicwall fortigate draytek zxyel ve buna benzer bir çok ürünü kullanabilir. Havalandirma sistemininde mutlaka bir yazılımı vardır bunun icin gerekli port numaraları öğrenip bu port numaralarını modem veya firewall üzerinde acıp istediğin konumdan sisteminin durumunu öğrenebilirsin.. Bunun yanında ben size donanımsal firewall kullanmanızı tavsiye ederim. Isa server için eğer elinizde lisans mevcut ise kullanın yeni alacaksınız donanımsal derim.

Virus programi derken hangisini tavsiye edersiniz? Sunucu sitemli olan mi? yoksa Bireysel mi? hangisi daha etkin yada en azindan maliyet ve efektiflik bakimindan isimizi gorur...

Tabikide sunucu sistemli olanları işinizi daha kolaylaştıracaktır  maliyet farkı olacaktır. Bireysel olduğu zaman yönetimde problem yaşabilirsiniz. Monitör etmekte zorlanabilirsiniz Update vs vs sekliden devam eder

Desktop da ogelerin yerlerini degistiremesinler. Bazi ogeleri gizleme. Suruculere erisemesinler. gibi  basit ama onemli. Ben sadece gorselligi dusundugum icin alt tarafda sistemle alakali kisitlamalari es gectim. Eger kisitlanmasi gereken baska seyler de varsa onlari da kapatayim... Genelde Office uygulamalari. 10 parmak, Cizim, surf ve Video yapma gibi uygulamalarda calisacaklar.

O zaman sunuculardan birine active directory yapısını kurmanda fayda kullanıcıyı her türlü uzaktan yönetebilir ve kısıtlayabilirsin.Daha fazla bilgi için linki kullanabilirsin.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/02/windows-server-2003-zerinde-active-directory-kurulum-ve-al-ma-mant.aspx

Kullanicilarin Roaming profile da sisteme getirecegi yuk ne olur tam kestiremiyorum. Ayni anda 20 bilgisayar sunucudan profil gececek. Gecikme ne boyutta olur? Login suresi ne kadar uzar? Birde bazi kullanicilar wireless ile domaine dahil olacak. Sanirim bu da yavasliga neden olacaktir.

Sunucunun teknik özelliklerine göre burda yorumlar yapılabilir Sunucun üzerinde bu yapıya geçeceksen mutlak bir raid yapısı olması gerekir. Bununla birlikte kullanmış olduğun switchlerin kabloların wireless bağlantılarının problemsiz olduğunu tespit ettikten sonra çeşitli network monitör toolları ile networkünü izleyebilirsin.

kolay gelsin

Gönderildi : 18/10/2008 14:33

Paylaş: