Forum

Server 2012 R2 Uygu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2012 R2 Uygulama Performans uyarısı

20 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,967 Görüntüleme
(@hasanalikaya)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

E2620 v3 = 2.40GHz yani ML350 bir sunucumuz var

Yapı : 

Hyper-v Üzerine kurulu

1 DC

1 RDP - SQL

RDP ve SQL e 12 Çekirdek ve en az %70 revize et şeklinde hyper-v yapılandırdım

Ram de dinamik olmadan 50GB verdim. 

C ve D diski için 2 tane farklı ide diski oluşturdum.

yaklaşık 2 haftadır çalışıyor ancak performans ta biraz sorun yaşıyoruz. NEBİM V3 kullanıyoruz sql performansında bir problem yok ancak sunucu yöneticisinde 1 haftadır yükselen performans uyarısı görüyorum. pazartesi günü 1 adetti. Dün 2 olmuş bugün ise 3 te. 

ve program 7 - 10sn de açılıyor.

https://goo.gl/photos/XiwF8gQtiEp1mZU67

nasıl bir performans izlemesi yapabilirim ve optimize edebilirim.

Teşekkürler İyi çalışmalar.

Gönderildi : 10/03/2017 13:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Eğer bu hostun CPU kullanımı ise bu durumda sizin host ne yazık ki üzerindeki sanallar için yeterli değildir.

Bir ihtimal danışman birinin bakıp yorum yapması gerekebilir! Neden?

Normalde durum son derece açık aslında CPU kullanımı yüksek, ama bu bir anlık mı oluyor yoksa uzun sürelerde mi bunu performans analiz aracı ile takip edebilirsiniz. Bunu takip ettiniz ve sizi rahatsız edecek şekilde olduğunu fark ettiniz, hemen donanım yatırımı yapmadan bir sql uzmanının sistemi incelemesi gerekli, dar boğaz belki nebim içerisindeki bir rapordan kaynaklıdır, yani birileri bir rapor çekiyor ve sürekli cpu kullanıyordur veya bazı sorgular yine benzer şekilde sistemin çok yüksek cpu kullanmasını sağlıyor olabilir. bunun sql den anlayan bir uzmanın size yorumlaması gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/03/2017 18:43

(@hasanalikaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Hosttan kastınız fiziksel sunucu ise hayır fiziksel sunucu değil V3 ve SQL in kurulu olduğu sanal makine bu hataları veriyor

CPU ve RAM için analiz aracı olarak neyi kullanmamı önerirsiniz yada bu konu ile alakalı önerebileceğiniz bir makale varmıdır?

2. bir sorun ise sunucuda günde 2 veya 3 kere (Görev Yöneticisi ile bakıyorum) Network ü performans tan izlediğimde 2-3 MB Saniyede Gönderim yaptığını görüyorum. hem cpu hemde bu gönderim için nasıl bir analiz yapabilirim

Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 10/03/2017 19:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda Hyper-V üzerinde bence herhangi bir sınırlama, yönlendirme, yapmayın. Yani özellikle dinamik memory kullanmayın. CPU, RAM ayarlarını varsayılan ayarlar ile değiştirin ( değerleri değil sadece öncelik vb tanımlamayın).

Daha sonra PAL aracı ile performans izleyin

https://www.youtube.com/watch?v=kf88NH2c-KE

İkinci sorunuz için ise pek çok araç var ama bu işler uzmanlık ister

http://www.techrepublic.com/blog/five-apps/five-free-network-analyzers-worth-any-it-admins-time/

Bu ileti 3 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/03/2017 23:40

(@hasanalikaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

Hakan bey öncelikle gerçekten çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için

2. sorunu watchguard ta host services monitoring ile bu network load anlarında izledim. entegrasyon için açtığımız 80 portunda tanımadığımız iplerin yaptığı bir saldırı gibi algıladım ama bilmiyorum ip filter uygulayarak o sorunu çözdüm.

ancak 1. sorun için PAL ı yükledikten sonra 2012 R2 desteğinin olmadığını gördüm, 2008 değişkenlerinde çok bi farklılık yoktur diye 2008 gibi çalıştırdım 🙂 ancak olmadı. başka bir araçmı kullanmam gerekiyor?

bu arada eskiden cpu da uyarı alıyordum, performans sayacında eşik %20 olarak belirlenmiş ondan dolayı alıyormuşum. şuan cpu ile performans sayacında bir problem gözükmüyor. şuanki problem RAM de uyarı veriyor

51200GB RAM var sanal sunucuda, eşiği 50200MB olarak ayarladım ancak ram anlık(görev yöneticisi) 20GB çalışıyo gözükürken ve sayaçta eşiği geçmeden ram uyarısı veriyor   https://goo.gl/photos/jrHU3z6xPMb7wNBg9

Gönderildi : 12/03/2017 18:58

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

konu performans olunca ucu açık sorular ve nedenler oluyor ve genellikle nedenleri dizaynlar oluyor.

Sunucu üzerinde Hyper-V haricinde RDS sunucusuda yüklü durumda mı ?

Guest bazlı performans analizi yapmak isterseniz eğer Performans Monitorden ilgili VM için değişkenlerini eklemeniz gerekli. Host üzerinden performansı göstermez. Host üzerinden sadece Hyper-V servisinin tüketimi görülüyor ki VM i analiz edemiyorsunuz. hemen-hemen herkes host üzerinden host kaynaklarını izlediği için yanılgıya düşüyor.

ilgili VM in performans değerlerini paylaşırmısınız.

Gönderildi : 14/03/2017 02:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

merhabalar,

Hakan bey öncelikle gerçekten çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için

2. sorunu watchguard ta host services monitoring ile bu network load anlarında izledim. entegrasyon için açtığımız 80 portunda tanımadığımız iplerin yaptığı bir saldırı gibi algıladım ama bilmiyorum ip filter uygulayarak o sorunu çözdüm.

ancak 1. sorun için PAL ı yükledikten sonra 2012 R2 desteğinin olmadığını gördüm, 2008 değişkenlerinde çok bi farklılık yoktur diye 2008 gibi çalıştırdım 🙂 ancak olmadı. başka bir araçmı kullanmam gerekiyor?

bu arada eskiden cpu da uyarı alıyordum, performans sayacında eşik %20 olarak belirlenmiş ondan dolayı alıyormuşum. şuan cpu ile performans sayacında bir problem gözükmüyor. şuanki problem RAM de uyarı veriyor

51200GB RAM var sanal sunucuda, eşiği 50200MB olarak ayarladım ancak ram anlık(görev yöneticisi) 20GB çalışıyo gözükürken ve sayaçta eşiği geçmeden ram uyarısı veriyor   https://goo.gl/photos/jrHU3z6xPMb7wNBg9

PAL de 2012 Hyper-v desteği var nasıl göremediniz acaba?

Gönderildi : 14/03/2017 16:16

(@hasanalikaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar fatih bey,

testlerin hepsini Sanal bilgisayar üzerinden yapıyorum. şuanki performans sorunum V3 programının yavaş açılması ile alakalı. SQL de veriler 12GB lık datanın içindeki stokları toplamda 15sn içinde getiriyor. bence makul bir süre. sql in ram kullanımı ile alakalı bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Öteki yandan v3 programını açarken PC de veya başka bir sunucuda 5SN de programın login ekranı karşımıza gelirken bu özellikteki bir sanal sunucunun 15 saniyede ekrana getirmesi beni biraz şaşırtıyor.

Bunun sebebinin 15 tane mağazayı bağlarken RemoteApp ile bağlamam mı diye düşünüyorum. ancak bu 15 saniyede açılma testini gece saat 5 te sunucuyu resetleyip deniyorum (Kullanıcı yokken.)

Sunucu detaylarını aşağıda resim olarak veriyorum.

Sunucu yapısı :

V3 uygulama, SQL ve RDP sunucusu

Görev Yöneticisi V3 ERP açık uygulama sayısı ve cpu ram kullanımı (totalde merkez dahil 23 kullanıcıyız. 25 ERP açık gözüküyor??)

Görev Yöneticisi Anlık CPU ve RAM kullanımı (Gün içinde mağazalar çalışıyorken):

Son olarak performans sayacı 30 dk kullandıktan sonra verdiği değerler. Günlük olarak baktığımda değerler buna yakındı ancak yanlışlıkla sıfırladım o yüzden tekrar başlatmak zorunda kaldım.

Sunucu bu durumdayken 15 sn de programın açılmasını engelleyen şey ne olabilir acaba diye düşünüyorum 🙂

bi yanlışım var ise çok özür diliyorum.

Gönderildi : 15/03/2017 21:12

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

Merhaba, farklı bir yorum olacak ama,

vhdnin fragmanted durumu nedir? 🙂

Gönderildi : 15/03/2017 23:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhabalar fatih bey,

testlerin hepsini Sanal bilgisayar üzerinden yapıyorum. şuanki performans sorunum V3 programının yavaş açılması ile alakalı. SQL de veriler 12GB lık datanın içindeki stokları toplamda 15sn içinde getiriyor. bence makul bir süre. sql in ram kullanımı ile alakalı bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Öteki yandan v3 programını açarken PC de veya başka bir sunucuda 5SN de programın login ekranı karşımıza gelirken bu özellikteki bir sanal sunucunun 15 saniyede ekrana getirmesi beni biraz şaşırtıyor.

Bunun sebebinin 15 tane mağazayı bağlarken RemoteApp ile bağlamam mı diye düşünüyorum. ancak bu 15 saniyede açılma testini gece saat 5 te sunucuyu resetleyip deniyorum (Kullanıcı yokken.)

Sunucu detaylarını aşağıda resim olarak veriyorum.

Sunucu yapısı :

V3 uygulama, SQL ve RDP sunucusu

Görev Yöneticisi V3 ERP açık uygulama sayısı ve cpu ram kullanımı (totalde merkez dahil 23 kullanıcıyız. 25 ERP açık gözüküyor??)

Görev Yöneticisi Anlık CPU ve RAM kullanımı (Gün içinde mağazalar çalışıyorken):

Son olarak performans sayacı 30 dk kullandıktan sonra verdiği değerler. Günlük olarak baktığımda değerler buna yakındı ancak yanlışlıkla sıfırladım o yüzden tekrar başlatmak zorunda kaldım.

Sunucu bu durumdayken 15 sn de programın açılmasını engelleyen şey ne olabilir acaba diye düşünüyorum 🙂

bi yanlışım var ise çok özür diliyorum.

Merhaba,

tebrik ediyorum 10 numara 5 yıldız açıklama olmuş, keşke herkes sorularını bu şekilde sorsa.

bence sorun artık SQL den = Nebim den. Yani bu şekilde müşterilerimiz var, V3 e geçtikten sonra sorun yaşayan, bizim ekipteki veri tabanı uzmanları sisteme bağlanıp baktığında pek çok performans iyileştirmesi görüyor, yani sql i siz veya nebimci arkadaşlar kurmuş ise ne yazık ki varsayılan kurulum ile bir uzmanın kurulumu arasında bazen %40 a kadar performans farkı yaşanabiliyor.

İkinci durum ise sorgularınız, özellikle asortili ve benzeri raporlardan olabilir.

Ama login olma gibi şirket, ürün, mağaza yapınızdan bağımsız sorunların çözümü için uzman bir DBA in sql i incelemesi gerekli.

Gönderildi : 16/03/2017 00:24

(@hasanalikaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

VDH ın hali resimdeki gibidir 🙂 bende disk ten olabilirmi diye düşünüyorum ancak siz yorumlarsanız daha iyi olur 🙂 

Öte yandan hakan bey,

Raporlar ile alakalı yavaşlık söz konusu değil. SQL de bir sorun yaşamıyoruz.

Nebim ERP programına çift tıkladığımızda 15saniyede açılıyor. bu programın core 2 duo işlemciye sahip bir bilgisayarda çalışma süresi 5 - 7 saniye sürmektedir. neden sunucuda 15 saniyede açılıyor onu merak ediyorum 🙂

Düzenleme : Bu arada yapı ile alakalı tavsiyeleriniz var ise lütfen iletmekten çekinmeyin 🙂

Teşekkürler 

Gönderildi : 16/03/2017 12:30

(@mucahityilmaz)
Honorable Member

O kısımdan değil powershell de şu komutu çalıştırın disklerin parçanlanma durumu nedir onu görelim?

Get-VM "vm-name" | Get-VMHardDiskDrive | get-vhd | Select path, FragmentationPercentage

vm-name kısmında sizin vm adını yazıp çalıştırın. 

Gönderildi : 16/03/2017 13:11

(@hasanalikaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Hyper-v Fiziksel sunucuda çalıştırdım,

2 sunucudada yaptım aynı işlemi

V3 RDP SQL sunucusunda 2 adet disk bağlamıştım 1. diskte "8" 2. Diskte "2" değerini verdi birde hata döndürdü.

V3 RDP SQL sunucusunun Sonuç resmi aşağıdaki gibi.

diğer sunucuda da yaptım DC niyetine kullandığım.

Onda "1" Değeri çıktı ve hata vermedi.

Gönderildi : 16/03/2017 14:34

(@mucahityilmaz)
Honorable Member

Merhaba, 8 değerini döndüren hdd üzerinde mi kurulu mu program?

Eğer öyle ise müsait bir vakitte yeni bir hdd oluşturun, oluştururken configure disk ekranında resimde işaretlediğim alandan şuan kullanılan hddyi seçiniz içerik temiz bir şekilde taşınsın.

Daha sonra var olan hddyi vm'den remove edin ve yeni oluşturulan hdd'yi ekleyin.

Gönderildi : 16/03/2017 16:37

(@hasanalikaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Evet asıl çalılan disk 8 değerini taşıyan disk 🙂 8 değeri kaç üzerinden 8 biraz baktım yüzde diyor ancak büyük bi rakammı? Bu gece yeni diske taşıyıp sonucu bildireceğim. Bu arada dc olarak kullandığım pc de de aynı program v3 var. O 5sn de çalışıyor ve 4gb ram 1 çekirdek işlemci var

Gönderildi : 16/03/2017 16:43

(@mucahityilmaz)
Honorable Member

Evet yüzde 8. Resmi eklemeyi unutmuşum ekledim az önce 🙂 Büyüklüğünü geçelim 0 olsun temiz olsun 🙂 Benim dc serverda yüzde 12 seviyesindeydi ve programları açarken veya sistem açılırken biraz bekletiyordu fakat işlemi yapınca ciddi oranda düzeldi.

Gönderildi : 16/03/2017 16:47

(@hasanalikaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

üstad çok teşekkür ediyorum. 14SN de açılan exe şuan 6.41SN de açılıyor. Diskler önemli 🙂

Sorun çözüldü.

tekrar teşekkürler. kolay gelsin

Gönderildi : 19/03/2017 03:26

(@mucahityilmaz)
Honorable Member

Daha o seviyeye gelemedik, yol çok uzun. Ayrıca iş çıkmayınca insan kendini geliştiremiyor pek fazla 🙂

Sorunun çözülmesine sevindim 🙂

Gönderildi : 19/03/2017 04:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Güzel çözüm, tebrikler.

Daha zahmetsiz yolu sunucuyu kapatın ve aşağıdaki komut ile defrag yapın

Optimize-VHD -Path "V:\VM\E2016-2\Virtual Machines\Server2012R2Updated.vhdx"

Gönderildi : 19/03/2017 16:13

Sayfa 1 / 2
Paylaş: