Forum

windows server hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows server hakkında

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
454 Görüntüleme
(@naildere)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Kullanmakta olduğumuz çok kullanıcılı netsis muhasebe programımız var  bunu bir servera taşısam herkes bu makineye bağlanıp kullanabiliyormuş. ama sormak istediğim konu şu biz sürekli yedeklemelerimizi alıyoruz . server yapısı otomatik anlık bir yedek yapabiliyormu ve olası makinenin bozulmasında ben sistemi hızlı bir şekilde devreye alabilirmiyim. ( biraz araştırdım ama raid ile iki diste aynı veriler yazıla biliyormuş ? makine çöktüğünde öbür diskte otomatik geçiş yapıyormu ?

Gönderildi : 27/02/2017 20:36

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Raid mantığı disklerin arızalanması halinde verinin bütünlüğünü sağlar. 

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2015/09/27/ra_3101_d-nedir.aspx  burada raid ile ilgili makeleyi bulabilirsiniz.

Sunucunun yedeğini tabiki alırsınız ancak günümüz şartlarında sunucu barındırmak yerine cloud tercih etmenizi tavsiye ederim. Bu sayede yüksek bir maliyet yapmamış olursunuz ve kullandığınız kadar ödeme yaparsınız. Ayrıca yedekleme ve yedekten dönme tarafında daha esnektir.

Bu arada belirtmek isterim, oluşturduğunuz konularda ; konu başlığı konuyu kısaca özetlemelidir. Dolayısıyla Yardım vb. konular yerine şu an ki konunuzda ; Sunucu yedekleme ve raid Mantığı hk. gibisinden bir konu başlığı daha mantıklı olabilirdi bu şekilde sizin gibi aynı soruyu sormak isteyen insanlar sizin konunuzu bularak verilen cevaplardan daha hızlı fikir edinebilirler.

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/02/2017 20:51

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

ben şöyle bir yedekleme yapıyorum netsis sunucusunda yedekleme programı ile haftada veya ayda bir full yedek alıyorum. ve databaselerin yedeklerini sql ile aldıktan sonra nasa aktarıyorum ve tıkır tıkır çalışıyor. databaselerin yedeğini de sadece güncel yıl ve bir önceki yılın ayrıca kullanıcı databaseinin yedeğini alıyorum. daha önceki yılları tek seferlik aldım. geçen ay bir virüs olayınca yarım saatte çalışır hale geldi sistem eskisi gibi.

Gönderildi : 28/02/2017 11:49

(@naildere)
Active Member
Konu başlatıcı

Raid 1 benim için uygun görünüyor ozaman ama kafama takılan şey ilk diksim arızalandığında bozuk olanı çıkartıp diğer diskle sistemi çalıştıra biliyorum demi veri ve zaman kaybı olmadan ? cloud sistemlere kendimi bağlamak istemiyorum. Bu arada Teşekkür ederim makale ve uyarınız için.

Gönderildi : 28/02/2017 18:04

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Raid1 sisteminde 2 disk kullanılır. Disklerden biri arızalanırsa sistem yürümeye devam eder. Arızalı diski sunucunuzun özelliğine göre değişir (neredeyse desteklemeyen kalmadı ) sunucu çalışırken arızalı diski çıkarıp yenisini takabilirsiniz.

Nasıl bir sunucu alacaksınız bilmiyorum ama arıza anında ve garanti hizmetlerinde profesyonel destek istiyorsanız kesinlikle HP alın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/02/2017 18:50

(@naildere)
Active Member
Konu başlatıcı

Raid1 sisteminde 2 disk kullanılır. Disklerden biri arızalanırsa sistem yürümeye devam eder. Arızalı diski sunucunuzun özelliğine göre değişir (neredeyse desteklemeyen kalmadı ) sunucu çalışırken arızalı diski çıkarıp yenisini takabilirsiniz.

Nasıl bir sunucu alacaksınız bilmiyorum ama arıza anında ve garanti hizmetlerinde profesyonel destek istiyorsanız kesinlikle HP alın.

Rıza bey teşekkür ederim cevabınız için Dell Pet203 T20 E3-1225v3 uygun fiyatı var iki adet 2 tb disk taksam bunları raid1 yapsam zaten localde kullanılacak internet bağlantısı olmayacak 3 katlı iş yerimizde 8 kullanıcı bağlanacak. işimizi görür mü peki ?

Gönderildi : 28/02/2017 22:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Ziya bey zaten önermiş lakin bende son bir kere almadan önce önermek isterim. Kendinizi cloud bağlamak aydan aya ücret vermekse senelikte verebileceğiniz hatırlatmak isterim. Raid yeni öğrendiğiniz fiziksel bir sistemin çıkabilecek arızlarını düşünce bulutun aslında (IT tercih ettiği sistemler bulutlar. Bilmediklerinden değil bilakis bildiklerinden ötürü bulut tercih ediyorlar.) faydalı olduğunu görürsünüz. Diğer yandan bu donanıma toptan ciddi bir maliyet vereceksiniz. 3 sene sonra eskiyecek ve bu arada soğtuma ve elek. maliyetleride eklnecek. Üstüne yedeklemelerle uğraşmanız bunların stabiletisini sağlamanız gerekecek. Toptan bir para vermek bulut varken belki bir kere daha düşündürüyor. Tabiki en iyisini siz bilirsiniz. 

İyi çalışamlar.

Gönderildi : 28/02/2017 23:17

(@www-rizasahan-com)
_

Siz belirleyeceksiniz neticede ancak garanti ve sağlam destek için HP derim ben. Alım yapılmadıysa bir kez daha düşünün.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/03/2017 00:15

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Rıza hocam DELL'de support tarafında kötü değil o eskidendi artık dell'inde supportu güzel özellikle türkiyede koç sistem aldıktan sonra işler baya değişti o tarafta. 

Cloud tercih etmek istemiyorsanız dell fiyat ve support ilişkisinden ötürü iyidir. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 01/03/2017 20:43

(@www-rizasahan-com)
_

Hocam hadi iyileştiler biraz Dell alalım dedik. İşleri güçleri ürün değişimi yapalım demek. Çözüm üretmiyorlar yine telefonlarda uzmanlar çıkmıyor.

Bilmiyorum ama tarafsız gözle yorum yapıyorum HP gerçekten Türkiye'de bu işi yapıyor.

Gönderildi : 02/03/2017 11:12

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Çözümü yanlış distrubitor'de yada bayide arıyorsunuz hocam açıkcası biz hiç sorun yaşamadık dell tarafında fiyat support oranı bakımından bana göre hp 'den iyi.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 05/03/2017 02:14

Paylaş: