Forum

Hyper-v 2012 Anlaya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v 2012 Anlayamadığım noktalar

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
815 Görüntüleme
(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Dell R730 E5-2620v3 tek işlemcili 40 GB ram'li bir makinamız var üzerindede 7,2K 3 TB Sas Raid 5 yapılandırmalı 3 diskten oluşan bir konfigrasyonumuz var. 

Üzerindede Hyper-v Core olarak kurulu.

Onun üzerindede 5 adet Server 2012 koşuyor. 

Buraya kadar herşey güzel bir şekilde konfigrasyonunu yaptık fakat takıldığım noktalar var sunucunun darboğazlarını izlemek istiyorum netsis muhasebe yazılımını kullanıyoruz fatura yoğunluğu çok büyük bir firmayız netsis'in netopenx'i üzerinden günlük faturalarımızı sisteme aktarmak istiyoruz fakat MSSQL Server CPU'yu %100 kullanıyor ve bir faturayı işlemesi 2 saniyenin üzerinde zaman alıyor. 

Muhasebe server'ı kurarken diğer kurulu olan server'dan kopya yaptık Şimdi CPU'daki core sayısını yükseltmeye kalktığımızda sunucu açılmıyor sunucum 6 fiziksel çekirdekli 12 sanal çekirdek oluyor ben bi şekilde bu 12 çekirdeği ayarlarsam CPU her zaman bu sunucuya tahsismi edilir yoksa ortak kullanım şeklinde devam edermi ? 

Sanal makinada CPU%100 iken Host makinada core olarak kurulu olduğu içinmidir bilmem görev yöneticisinden baktığımda CPU %1 seviyesnde görünüyor acaba ben gerçek CPU'nun sadece %1'inimi kullanıyorum sizce ? 

Core tarafını kurmakla hatamı ettim bilmiyorum ama bu sunucuyu izlemek için nasıl bir monitor aracı kullanmalıyım dar boğazları görmek için hiçbirşey kuramıyorum. Örneğin serhat akıncının report scriptini kuramıyorum en basit şeylerde takılıyorum. 

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler. 

Gönderildi : 17/01/2017 13:27

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

5 vm ve sql trafiğinin yoğun olduğu bu yapı için, nsas diskler yetersiz kalacaktır.

disk io ve latency tarafı ciddi bir darboğaz oluşturacaktır.

öncelikli olarak bu tarafa yoğunlaşmanızda fayda var.

gördüğüm kadarı ile dinamik bellek kullnıyorsunuz, iptal edin.

resource monitor tarafında referans adresler yardımcı olacaktır.

https://hyperv.veeam.com/hyper-v-server-management-reporting-free-tool/

https://www.manageengine.com/free-hyperv-performance-monitor/free-hyperv-performance-monitor-index.html

darboğaz süreci için referans adres fikir verecektir.

https://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2014/01/12/hyper-v-altyapisinda-olusan-darbogazlari-yakalayin.aspx

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/01/2017 01:04

(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sql trafiği aslında çok fazla değil fakat netsis netopenx tarafına veriyi verdiğimizde çok fazla işlemci kullanıp faturayı sisteme ekliyor.

Disk tarafında 2 gb raid kart kullanıyorum görünürdede diskte darboğaz oluşmuyor ama cpu tavan yapıyor sql server cpu'yu %100 kullanıyor. 

Bu yüzden görünürde oluşmayan dar boğaz için disk yatırımı yapmak mantıklı gelmiyor yada biz darboğazı göremiyoruz. 

Dinamik bellekten kastınız ram değilmi ? Dinamik bellek sorunlumudur  neden iptal edelim böyle sorular soruyorum öğrenmek için açıkcası tecrube etmiş birinden bu tarz bilgileri almak benm için çok önemli. 

Önerdiğiniz yazılımlardan manageengine.com'daki yazılımı dün kurup denemiştim Host tarafında hepsi %1 cpu gösteriyor böyle göstermesi normalmidir yoksa toplam kullanılan cpu miktarınımı vermesi gerekir ? 

Hyper-v altyapısında oluşan darboğazları yakalayın adlı makaledeki perfmon yazılımını nerde çalıştırmam gerekiyor ? Mantıken bu yazılımları host tarafında çalıştırıp alt makinaların verilerini görmek lazım gibi geliyor ama host tarafıda core kurulum olduğu için perfmon çalışmıyor hiçbişey çalışmıyor core olarak kalmasıda bi açıdan işime geliyor çok düzgün sorun çıkarmadan çalışıyor gibi. 

Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 18/01/2017 12:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

"fatura yoğunluğu çok büyük bir firmayız" satırı ile sql trafiğinizin yüksek olacağını düşünmüştüm.

belirttiğiniz uygulamaları kullanmadım, ancak kaynak tüketimini ciddi arttırıyor ise, bu sistemi inceleyebilirsiniz. bkz. resource monitor

2gb raid kartınız olması, nsas disklerde darboğaz yaşamayacağınız anlamanına gelmez.

hypervisor tarafında, vm'lerin cpu kullanım değerlerini denk olarak göremezsiniz.

cpu sürecinde referans adresi inceleyebilirsiniz.

http://fastvue.co/tmgreporter/blog/understanding-hyper-v-cpu-usage-physical-and-virtual

performans takibi ve daha fazlası için referans adres fikir verecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=djUWPvQAQZU

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2017 00:56

Paylaş: