Forum

network trafik izle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

network trafik izleme

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,419 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

140 tane server, 12 tane wan bağlantısı olan sistemde tüm network trafiğini monitoring edecek, rapor alabilecek, analiz edebilecek bir yazılıma ihtiyacım var.

Gönderildi : 20/12/2016 11:59

(@BekirMertGULTEKIN)
Gönderiler: 231
Reputable Member

Zabbix'e göz atın, networkü izlemenin yanında tüm sistemi de monitor edebilirsiniz. İlk başta biraz karmaşık geliyor fakat çözdükçe zevkli gelmeye başlıyor. Hazır şablonlarla da istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz diye düşünüyorum, kolay gelsin.

Gönderildi : 20/12/2016 12:12

(@sgnblt)
Gönderiler: 196
Estimable Member

Merhaba Bekir bey, Zabbix ile dış lokasyonlardaki cihazlarda agent ile sisteme dahil edilebiliyormu yoksa sadece kendi lokalindeki sistemlerimi monitör edebiliyor?

Gönderildi : 20/12/2016 12:21

(@BekirMertGULTEKIN)
Reputable Member

Evet, bağlantısı olan her cihazı monitör edebilirsiniz tabi frewalldan ilgili portu açmanız gerekir, tabi vpn vs varsa buna gerek yok. Sunucuları ister snmp isterseniz zabbix agent ile monitor edebiliyorsunuz. Switch, router vs gibi cihazlar da snmp ile monitor edilebiliyor. Şahsen Emc data domain'i dahi Zabbix ile monitör edebiliyorum.

Fortigate'i cpu, memory, ips, virus vs gibi. Sunucularda servisler, (örn Sql servis) cpu, memory, disk, network bandwitch vs. ve de switchleri zabbixle monitor ediyorum. Bir sorun olduğunda triggerlar vasıtasıyla dashboarda alarm üretiyor.

İlk başta karmaşık geliyor, tabi Zabbix'in nasıl çalıştığını merak edip kendiniz template oluşturmak isterseniz... Hazır templateler de mevcut. Ama işi biraz kavrayınca zevkli olmuyor da değil. 🙂

Yalnız şunu belirtmeden geçmeyeyim bilgi almak istediğiniz itemlar yani cihazlardaki öğeler (örn. bandwidth, ram, cpu (her biri bir öğe oluyor)) sayısı ne kadar çoksa Zabbix'in kurulu olduğu diskte okuma yazma, byte/sn biraz fazla oluyor dolayısıyla eğer mysql configi default ayarda bırakırsanız gereksiz, çok fazla byte/sn yapacağından gerçekte olmayan alarmlar alabilirsiniz. Mesela yukarıdaki arkadaş 140 tane sunucu ve switch izlemekten bahsediyor o arkadaş eğer Zabbix kullanacaksa kesinlikle ya ssd diskte çalışmalı ya da san storage kullanmalı ve mysql configi performans için optimize etmesi gerekir. Aksi halde Zabbix'ten verim alamaz gerçekte olmayan alarmlar dashboardı doldurur. 

Gönderildi : 20/12/2016 13:05

(@Anonim)
Konu başlatıcı

başka bir yazılım varmı, tüm wan trafiği mpls ile bağlı

Gönderildi : 20/12/2016 13:14

(@BekirMertGULTEKIN)
Reputable Member

Lisans ücreti gerektiren Opmanager, prtg... Open source olarak nagios, cacti, zabbix gibi... Görsel bir şey olsun diyorsanız ücretli olanları daha iyi gibi.

Mpls bandwidth izlemek isterseniz hizmet aldığınız sağlayıcıdan bunu isterseniz size bir ekran sağlayacaklardır web üzerinden izleyebileceğiniz. Aslında sağlayıcının lokasyonlara ön tarafa konumlandırdığı huawei cisco gibi routerlardan da snmp ile kendi monitoring softwarenizle de bunu yapabilirsiniz fakat her nedense bunu pek yapma taraftarı olmuyorlar.

Gönderildi : 20/12/2016 13:21

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

aynı işi yapacak bir çok yazılım var ama fiyat performans açısından en iyi prtg çıkar sanırım .Bütçe problemi yok en fonksiyoneli olsun derseniz whatsup gold derim.

Ama bu işin özün de bütün ürünleri hamur olarak düşünüp siz ne kadar zaman ayırıp o kadar detaylı kontroller ekleyebilirseniz ürünler o kadar başarılı olacaktır.

Gönderildi : 20/12/2016 15:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam prtg yi indirdim ama pek kullanamadım açıkçası

Gönderildi : 20/12/2016 17:10

(@sgnblt)
Estimable Member

Evet, bağlantısı olan her cihazı monitör edebilirsiniz tabi frewalldan ilgili portu açmanız gerekir, tabi vpn vs varsa buna gerek yok. Sunucuları ister snmp isterseniz zabbix agent ile monitor edebiliyorsunuz. Switch, router vs gibi cihazlar da snmp ile monitor edilebiliyor. Şahsen Emc data domain'i dahi Zabbix ile monitör edebiliyorum.

Fortigate'i cpu, memory, ips, virus vs gibi. Sunucularda servisler, (örn Sql servis) cpu, memory, disk, network bandwitch vs. ve de switchleri zabbixle monitor ediyorum. Bir sorun olduğunda triggerlar vasıtasıyla dashboarda alarm üretiyor.

İlk başta karmaşık geliyor, tabi Zabbix'in nasıl çalıştığını merak edip kendiniz template oluşturmak isterseniz... Hazır templateler de mevcut. Ama işi biraz kavrayınca zevkli olmuyor da değil. 🙂

Yalnız şunu belirtmeden geçmeyeyim bilgi almak istediğiniz itemlar yani cihazlardaki öğeler (örn. bandwidth, ram, cpu (her biri bir öğe oluyor)) sayısı ne kadar çoksa Zabbix'in kurulu olduğu diskte okuma yazma, byte/sn biraz fazla oluyor dolayısıyla eğer mysql configi default ayarda bırakırsanız gereksiz, çok fazla byte/sn yapacağından gerçekte olmayan alarmlar alabilirsiniz. Mesela yukarıdaki arkadaş 140 tane sunucu ve switch izlemekten bahsediyor o arkadaş eğer Zabbix kullanacaksa kesinlikle ya ssd diskte çalışmalı ya da san storage kullanmalı ve mysql configi performans için optimize etmesi gerekir. Aksi halde Zabbix'ten verim alamaz gerçekte olmayan alarmlar dashboardı doldurur. 

Bekir bey merhaba hali hazırda PRTG kullanıyorum zabbixi tecrübe etmek maksatlı kullanacağım bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/12/2016 15:14

(@sgnblt)
Estimable Member

Paylaş: