Forum

Dhcp sunucunun verd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dhcp sunucunun verdiği ip yi değiştirmek

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,523 Görüntüleme
(@osmantanriverdi)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Client makinaların dhcp serverdan aldığı ip adreslerini nasıl değişriebiliriz. Kullanıcı tarafında hangi komut satırını çalıştırdıysam işe yaramadı.(Manuel ip vermek veya mac adresini değiştirmek istemiyorum.) İnternette yazan tüm komutları denedim fakat olmadı. Dhcp serverda ip adresi değiştirme diye birşeyde göremedim.(Aynı binadaki farklı firmanın dhcp serverında a ipsini x bilgisayarına b ipsini y bilgisayarına atadağını görmüştüm. Fakat bizim  kullandığımız dhcp server üzerinde ne adresss leases kısmında ipler tıklanınca nede reservation kısmında ip adresleri tıklanarak ip atama göremedim.

Gönderildi : 16/12/2016 02:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

DHCP server üzerinde istemciye eğer belirli bir ip atamak istiyorsanız rezervasyon yapmanız gerekli, aksi halde istemci ip istediğinde dhcp havuzdan uygun olan bir ip adresini o makineye varsayılan olarak 8 günlüğüne verir ve makinenin mac adresi değişmediği sürece kapansa açılsa bile 8 gün boyunca o adresi alır.

DHCP makalelerimizi incelerseniz nasıl rezervasyon yapılacağını öğrenebilirsiniz

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/12/2016 09:40

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

şöyle deneyin belki işe yarar.

dhcp serverdan clientı silin daha sonra clientta ipconfig /release sonra ipconfig /renew komutlarını çalıştırın

Gönderildi : 16/12/2016 14:32

Paylaş: