Forum

Yeni Kurulan Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni Kurulan Server 2012'ye xp client bağlanamaması

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
545 Görüntüleme
(@hasanELCETiN)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba.

Dell Poweredge R730 server'a sıfır olarak kurduğum Server 2012 sunucumda bulunan ağıma xp işletim sistemi olan  client bilgisayarı domaine katamadım.

Firewall  iki bilgisayarda da kapalı. İp yapılandırmalarında da sorun yok. Tüm servisler sorunsuz çalışıyor.

Domain'e katmak için member of butonunu tıkladığımda domain administator kullanıcı adı ve şifresi istenmekte. Girdiğimde ise "the specified network name is no longer available" hatası almaktayım. Domain adını/ kullanıcı adı veya şifreyi yanlış girdiğimde zaten böyle bir domain olmadığı/şifre veya kullanıcı adının yanlış olduğunu belirtmekte. Yani dc'ye ping atabiliyorum ve iletişime geçiyor ama dahil olmuyor. Yabancı forum sitelerinde bulabildiğim fakat henüz deneyemediğim bir çözüm yolu buldum.

Server 2012'de SMB 2'nin default olarak olduğu, xp client'le bağlanılması için SMB 1 olarak ayarlanması gerektiği yazmaktadır.

• SMB 1.0 – Windows 2000
  • SMB 2.0 – Windows Server 2008 and Windows Vista SP1
  • SMB 2.1 – Windows Server 2008 R2 and Windows 7
  • SMB 3.0 – Windows Server 2012 and Windows 8
  • SMB 3.02 – Windows Server 2012 R2 and Windows 8.1

İşlemin yapılış şekli

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer 'de DependOnService değerini SamSS Srv2 yerine  SamSS Srv olarak değiştirilmesi gerektiği yazmakta.

Bu doğru mudur tecrübe eden var mı acaba? yada başka bi çözüm var mıdır?

Yine yabancı forumlarda configip/all yapılması, daha sonra nslookup ile dns temizleme gibi tam anlayamadığım birşeyler yapılması gerektiği söyleniyor. Bu işlem nedir ne içindir bilgisi olan var mıdır acaba?

Gönderildi : 28/10/2016 17:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, evet bu doğru bir bilgidir

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2016 19:56

(@hasanELCETiN)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, evet bu doğru bir bilgidir

Bahsi geçen nslookup komutu hakkında bilginiz var mıdır acaba nasıl kullanılır ne işe yarar? yaptığımızda mevcut client pc'mizin dnsi ip  vb. ayarları gider mi?

Gönderildi : 30/10/2016 19:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

XP başa policy olmak üzere suncuya erişmek için ancak SMB1.0 kullanır, siz bu nedenle 1.0 uyumunu açıyorsunuz aslında, yani güvenlik seviyenizi düşürüyorsunuz gibi düşünmek yeterli, başka bir şey bozmaz yani.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2016 21:13

Paylaş: