Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD Policy

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
464 Görüntüleme
(@haydarcankilic)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

PWC kontrolünde çıkan sonuçlardan ötürü;

Şirkette ki kullanıcılara hic bir şifre policy uygulanmamış. Var olan policyler var ama test için bir ou açtım. Buraya yeni bir kullanıcı ekledim. Cihazı domaine aldım computer'ı da ekledim. 2 gün sonra şifre değişimi istesin ve complex password olsunu seçtim. Hepsini defined olarak seçtim. 3 gün oldu ama halen şifre istemiyor bilgisayarda kullanıcı.  Bunun için en üstten mi basmam gerek policy i ? 

2. olarak admin loglarının izlenmesi için bir program araştırıyorum. Öncelik free ama gerekirse paralı da olabilir. Ör. manage engine. (Detaylı yardım olursa cok sevinirim baktım oraya ama)

3. olarak help desk kuracagım. yine manage engine olarak düşünüyorum.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/09/2016 20:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, öncelikle Domain ortamında tek bir password policy olur (FGPP hariç) ve bunu default domain policy den değiştirmeniz gereklidir, eğer kişi bazlı yapmak istiyorsanız Fine Grained Password Policy makalesini inceleyin.

Merhaba, bu konuda Lepide ürününü öneririm hem fiyatı uygun hemde çok başarılı, makalelerini yine sitemizden inceleyebilirsiniz

help desk kurmak ne demek?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/10/2016 00:23

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan bey,

Ben yeni bir ou oluşturdum ve orada deneme için değiştirdim password policy'i. Olur ise bütün domainde uygulayacagım.  Bunun için tek bir ou ya fgpp mi uygulamamız lazım ?

Help desk şirket içi kullanım için kullanmak istiyoruz.  PWC yardım masası programı olmadığını belirtti. Kullanıcılara ne kadar sürede hizmet veriliyor, istek kaydı nasıl açılıyor gibi. 

Teşekkürler,

Gönderildi : 03/10/2016 11:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

FGPP kullanıcı veya grup bazlı olarak çalışır.

Helpdesk için Manage Engine Desk Plus yazılımını kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonu da sitesinde yer almaktadır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/10/2016 14:14

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Domain Function Level 2003 gözüküyor. 2008 ile aktif olan bir özellikmiş bu.  DFL'i 2012 ye yükseltsem yapıda bir sorun çıkar diye endişeleniyorum. 

Test etmedende bütün kullanıcılara uygulayamıyoruz policy'i.  DFL yükseltme işlemini nasıl gerçekleştirebilirim acaba ?

Teşekkürler

Gönderildi : 03/10/2016 16:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ortamda kaç adet dc var. Bunların işletim sistemleri nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/10/2016 22:31

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ortamda bir adet dc var. 2012 r2 işletim sistemi.   Farklı sanal işletim sistemleride var (rdp,crm) fakat DFL olarak 2003 gördüm ve 2003 olan server şimdi sadece file server olarak kullanılıyor. Sanırım yapı ilk önce 2003 de idi. Sonradan 2012' e taşıdılar. Holding tarafında oldugu icin yönetimde test ou su açıp orada password policy uygulamaya calısıyorlar. Bunun olmayacagını belritip ya en üstten policy'i basmamız, ya da fgpp uygulamamız lazım sanırım hocam. 

Teşekkür ederim ilginize.

Ayrıca admin hareketlerini loglama özelliği için lepide uygulamasını pek anlayamadım. ManageEngine programini biliyorum biraz. 

Farkli 3part onerebileceginiz bir uygulama var midir acaba ?

Gönderildi : 05/10/2016 11:52

Paylaş: