Forum

Failover Cluster Pa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Failover Cluster Patliyor! Acaba sorun DNS kaynakli olabilir mi?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
462 Görüntüleme
(@SezginAlak)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar,

Sirketimdeki alan adi, altinda bir web sayfasi ile dunyadan erisilebiliyor. orn; www.sirketsitesi.com.

Simdi sirketin yapisini WG'dan domain yapisina geciriyorum. 2 hw node ayarladim uzerinde 3 adet hyper-v vm ile failover cluster yapmak icin. 

Cluster manageri'i da 3. hw sunucuma yukledim. Cluster validate ettim. Muhtesem, sorun yok. Nodelar calisiyor vm calisiyor.

Fakat Cluster manageri bir defa kapadim ve sonra tekrar actigimda node'lardan 2. sine ulasamadigi icin hata verdi ve de baglanmadi. Cluster manager calismiyor kisaca. Cluster servisleri calisiyor... Firewall'lar kapali. serverlarda herhangi bir antivirus yok...

node 2 de ise baktigimda ip'si internete baglanmasi, cluster manager'a baglanmasi, ping... iletisimde hic bir sorun yok cift tarafli. Sadece ! sirketsitesi.com adinda iceride DC promote ettmistim. primary olarak dc yi sectim fakat yine de ara sira disaridaki sirketsitesi.com isp ye gitmeye calisiyor node 2. DNS'te www olarak 1 a kaydi ekledim fakat sorun cozulmedi.

bu konuda yardimci olur musunuz?

sorun 1. Failover Cluster neden olusturdugum cluster'a baglanamiyor?

sorun 2. DC yukledigim makinede 1gb ethernet var. Domaine aldigim PC lerin DNS ipsini, olusturdugum DC yi gosterince 100 Mbps internet, 3-4 mbps hiza dusuyor. Bende gecici olarak client'larin dns 'e simdilik direk modemi gosterdim. Fakat bu da sorun olacak gibi. primari - modem, secondary- DC gosterdigimde de bu defa makineler sirketsitesi.com'u disarida ariyor. Bulamiyor.

sorun 3. Node'larimin da yasadigi sorun, clientlarinki ile benzerlik tasiyor. DNS'ten kaynaklaniyor ise nasil cozerim?

yardimlarini esirgemeyen herkese Tesekkur ederim.

Gönderildi : 22/05/2016 04:51

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

1) Domain Controler kurarken aynı makine üzerine DNS ve WinS rolünü kurup yapılandırdınız mı? 

2) Domain Controler üzerine DNS server kurdu iseniz DNS server üzerinde www diye A host kaydı oluşturup Web sitenizin host edildiği ip adresi yazın

3) Şirket içindeki tüm client ve tüm sunucularda sadece Domain Controler sunucularınızın ip adresi olsun.

4) DNS ve AD üzerinden Cluster oluşturduğunuz tüm objelerin (cluster virtual name) security'sine  node'ları ekleyip full yetki verin

5) sunucularınıza DC adreslerini giriniz. DNS olarak asla modemi girmeyiniz

6) Wins yapılandırıldıktan sonra Cluster nodelarınıza Wins adresini giriniz.

7) DNS server üzerinden revers kayıt yapılandırmanızı yapınız.

8) Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra tekrardan storage i eklemeden validasyon raporu alın. Eğer raporda fail var ise buraya paylaşınız.

9) Bu ayarlardan sonra hala sorun yaşıyorsanız Sunucularınızın işletim sistemine göre hotfix leri kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer sorun devam ediyorsa event kaydı ile birlikte os versiyonunuda bildirirseniz yardımcı olmaya çalışalım. 

Not: Buraya hatalar eklerken kısaca topolojinizi de yazınız. Sistemsel problemlerin net göre bilmek için yapının bilinmesinde fayda var.

Gönderildi : 22/05/2016 15:34

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

1) Domain Controler kurarken aynı makine üzerine DNS ve WinS rolünü kurup yapılandırdınız mı? 

2) Domain Controler üzerine DNS server kurdu iseniz DNS server üzerinde www diye A host kaydı oluşturup Web sitenizin host edildiği ip adresi yazın

3) Şirket içindeki tüm client ve tüm sunucularda sadece Domain Controler sunucularınızın ip adresi olsun.

4) DNS ve AD üzerinden Cluster oluşturduğunuz tüm objelerin (cluster virtual name) security'sine  node'ları ekleyip full yetki verin

5) sunucularınıza DC adreslerini giriniz. DNS olarak asla modemi girmeyiniz

6) Wins yapılandırıldıktan sonra Cluster nodelarınıza Wins adresini giriniz.

7) DNS server üzerinden revers kayıt yapılandırmanızı yapınız.

8) Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra tekrardan storage i eklemeden validasyon raporu alın. Eğer raporda fail var ise buraya paylaşınız.

9) Bu ayarlardan sonra hala sorun yaşıyorsanız Sunucularınızın işletim sistemine göre hotfix leri kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer sorun devam ediyorsa event kaydı ile birlikte os versiyonunuda bildirirseniz yardımcı olmaya çalışalım. 

Not: Buraya hatalar eklerken kısaca topolojinizi de yazınız. Sistemsel problemlerin net göre bilmek için yapının bilinmesinde fayda var.

Merhaba Ahmet bey,

Sorulariniza cevap vermeye calisacagim elimden geldigi kadariyla. Ayirdiginiz zaman ve yardiminiz icin de ayrica tesekkur ederim.

1. DC kurarken ayni zamanda DNS ve WINS yapilandirmasi da yapildi.

2. www isminde bir A kaydi olusturarak disaridaki sirketadresi.com adresini tanimladim. (daha onceki sirketimde de boyle bir yapilandirma yapmistim ve sorunsuz calismaktaydi, ama bu yeni sirketimde sorun cikardi)

3. Sirket icinde suanda sadece tanimladigim 2 adet HW node -Win 2012 R2 Std lar mevcut ve DNS leri de DC yi gosteriyor. Fakat DG ise modemi gosteriyor.

4. AD uzerindeki tum cluster uyelerinin full control haklari mevcut.

5.DNS olarak DC uzerine kurulum yaptigim DNS goruyorlar 2 side.

6.WINS adreslerini girmemistim, onlari girdim

7.Reverse kayitlarini yaptim

8.Storage'li sekilde yaptim testleri, Disk olarak NAS kullaniyorum. iscsi targetlari tanimlayarak tum sistemi validate etmek istedim. Sonuc basarili.

9. Hotfixleri kontrol ettigimde guncelleme yapilacak herhangi bir sey yok diyor sunucular. Fakat node 1 de olup da node 2 de olmayan 3 tane hotfix buldu. Fakat windows bunlari bulup yukleyemiyor. Bende zaman kisiti sebebiyle diger update'leri manual yukleyecegim.

bunlara ek olarak bir forumda sunu cozumu buldum. Ayni sorunu yasiyormus ilgili admin ve asagidaki yorumu yazmis.

...I discovered that the NETBT driver was not loading and the TCP\IP NetBIOS Helper service would not start. The solution that finaly worked and fixed the issues with the NETBT driver was to run the following command from an elevated command prompt.

netsh winsock reset catalog

Once I ran this command and rebooted the server the network issues were resolved along with the cluster problem. I am now able to access the cluster through the Failover Cluster Manager and everything appears to be working properly.

NETBT driver'ini da yukleyerek yeni bir cluster olusturdum. Sorunsuz calisiyor suanda. Zamaninizi daha fazla almamak adina suanda bakalim sonuc ne olacak? Eger sorun cikarsa tekrar o sirada tekrar sizi rahatsiz ederek topolojiyi ve de report'u paylasiyim. Suanda hepsi success oldugu icin paylasma geregi duymadim.

Selamlar tekrar tesekkur ederim.

Gönderildi : 22/05/2016 23:32

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ahmet bey,

Bir kac gundur cluster'da sorun yasamadan calisabiliyorum. Saniyorum atladigim PTR ve WINS'ler sebebiyle oldu ve/veya Netbt driver'i eksikti. Suanda sorunsuz.

Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim tekrardan.
Selamlar.

Gönderildi : 25/05/2016 19:21

Paylaş: