Forum

AD entegrasyonu yan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD entegrasyonu yanlış loglama hakkında

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@aydinyavas)
Gönderiler: 120
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar, hayırlı haftalar dilerim.

Şöyle bir sorunum var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese şimdiden
teşekkür ederim.

Windows 2008 R2 domain serverlerimiz var ancak domain levelimiz 2008 değil. AD entegrasyonlu bir yazılım çalıştırıp mesela firewall loglarını gözlemlediğimde yanlış kullanıcı ve bilgisayarların loglandığını görüyorum.

Yine kullanıcı tabanlı bir kural uyguladığımda yanlış kullanıcı veya grupların etkilendiğini görüyorum. Mesela gelmeyip bilgisayarı kapalı olan veya işten çoktan çıkmış kullanıcı hesabının aktif olmadığı bilgisayarını başkasına verdiğimiz ve o bilgisayardaki profili de silinmiş bir kullanıcının internette olduğunu, A kullanıcısına download erişimi vermediğim halde loglarda başka bir kullanıcı hesabı görünerek download edebildiğini görüyorum vs.

Bu karışıklık neden olmuş olabilir ve çözümü ne olabilir? Fikirlerinizden yararlanmak isterim.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/04/2016 12:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eski hesaplari temizlerseniz bu tür sorunlar olmayacaktir. Bunun için örnegin son 90 gündür logon olmayan kullanici ve bilgisayarlari asagidaki komutlar ile tespit edip silin lütfen

dsquery computer -inactive 10 -limit 0 > c:\ITSTACK\stale_account_70gun.txt   ( 10= hafta cinsinden yani 70 gün )

dsquery user -inactive 10 -limit 0 > c:\ITSTACK\stale_account_70gun.txt ( 10= hafta cinsinden yani 70 gün )

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2016 01:02

(@aydinyavas)
Gönderiler: 120
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

Kusura bakmayın şimdi gördüm cevabınızı. Öncesinde DNS Aging ayarlarını aktif hale getirip birde Scavenging yapmıştım. Sizin çözümünüzü de inceleyeceğim.

Teşekkür ederim, kolay gelsin.

Gönderildi : 05/05/2016 12:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/05/2016 17:48

Paylaş: