Forum

istediğim herhangi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

istediğim herhangi bir programın portunu nasıl değiştiririm?

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,291 Görüntüleme
(@velimontana)
Gönderiler: 144
Estimable Member
Konu başlatıcı

portlar çakışma hatası veriyor, birde hangi programlar çakışıyor onu nasıl görebilirim?

Gönderildi : 11/04/2016 00:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Programlarda port değiştirme ayarı olabiliyor. Sizin bahsettiğiniz programın bu şekilde bir özelliği var ise portunu değiştirebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/04/2016 01:41

(@velimontana)
Gönderiler: 144
Estimable Member
Konu başlatıcı

Programlarda port değiştirme ayarı olabiliyor. Sizin bahsettiğiniz programın bu şekilde bir özelliği var ise portunu değiştirebilirsiniz.

peki programın kendi özelliğinde yoksa regeditten ayarlanabilir mi? o değilde ondan önce port da çakışan programları görebilir miyim?

Gönderildi : 11/04/2016 02:59

(@mutlubenmutlu)
Gönderiler: 297
Reputable Member

Komut satirindan 

netstat -ano | find "LISTENING"  

yazdiginizda suan acik portlarinizi gorebilirsiniz, son sutunda PID olarak numaralar yazar.

Hangi isletim sistemini kullandiginizi bilmiyorum fakat, task manager processler altinda windows 10 oncesi view -> PID sutununu ekleyerek hangi programlarin PID lerini gorerek portlara esleyebilirsiniz.

Windows10 icin yine task manager'dan  details'e girmeniz yeterli.

Yeni kuracaginiz ve port cakismasina sebep olan yazilimin detayini bilmedigimiz icin yorum yapamiyoruz, fakat Riza Bey inde dedigi gibi ozelligi varsa degistirebilirsiniz aksi taktirde cakisan portlari kullanan yazilimlarin degistirmesini deneyebilirsiniz.

Mecbur kaldiginiz durumdada, atiyorum 80. port icin konusursak, 0.0.0.0:80 tum IP leriniz icin 80.portu kullanir, kendinize bir IP atayip 80. portu onun icin kullandirabilirsiniz. Ve boylelikle n kadar IP icin 80. port kullanabilirsiniz .

Orn : 192.168.1.1:80  
         192.168.1.2:80

Gönderildi : 11/04/2016 12:13

Paylaş: