Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2012 Uzak masaüstü bağlantısı ve CAL

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,917 Görüntüleme
(@FerhanAkar)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi günler,

Yazdığımız bir yazılım için server'a ihtiyacımız var. Uzun süredir araştırıyoruz, microsoft yetkilileriyle iletişime geçiyoruz fakat daha bir çözüm bulamadık. Sistem şu şekilde çalışacak. Bir server pc'miz olacak. Bu server pc her kullanıcının bağlanacağı bir sanal bilgisayar olacak. Yani 100 kullanıcımız varsa 100 sanal pc açılacak. Bunlar kullanıcı bazlı olacak. Yani bir kullanıcının şifresi var ve bir kaç farklı pc'den bağlanabilir onun için açtığımız sanal pc'ye. Sorun da burada başlıyor. Almamız gereken sürüm Datacenter. Çünkü sanal makine kullanıcı sayımız 2'den fazla. Burada işlemci çifti başına lisans ve CAL devreye giriyor. Büyük ihtimalle fiziksel işlemci sayımız 2'den fazla olmayacak fakat olması durumunda bu server için 2 adet datacenter mı almamız gerecek? Daha sonra 100 adet sana pc kurduk diyelim. Bu sanal pc'ye bağlanacak her kullanıcı için bir de CAL lisansı mı almamız gerekiyor? Datacenter 20.000 tl civarında 1 kullanıcı için CAL lisansıda 500 tl gibi bir rakam. Konuyu tam olarak kavramadan bu ücretleri ödemek istemiyorum. Açtığımız bu sanal makinelerde ücretli herhangi bir program çalışmayacak. Yani sadece bizim kendi programımız çalışacak. Yukarıda sorduğum soruları ve bunların dışında herhangi bir lisanslama ya da farklı bir ücret ödememiz gerekiyor mu bilgilendirirseniz çok sevinirim. Daha önce server deneyimimiz olmadı. Konuya bir nebze yabancıyız.

Çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 02/03/2016 15:49

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

Merhaba,

Benim tavsiyem bu yatırımları yapmadan önce kesinlikle ürünlerin deneme sürümleri ile demo yapmanız olacaktır,

Open lisanslama türünde Windows Server 2012R2 Datacenter aldığınızda alt versiyon olarak 2008R2 Server Datacenter modelinide kullanabilirsiniz,

Ancak siz her sanal makine windows server işletim sistemi mi kullanacaksınız? Yoksa windows 7 - 8 - 10 türevi client işletim sistemi mi kullanacaksınız?

Eğer client işletim sistemine ihtiyacınız varsa datacenter sizin bir işinize yaramayacaktır.

Windows server 2012R2 ile terminal server yapısı işinizi görmez mi?Terminal server yapısınıda denemenizi tavsiye ederim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/03/2016 16:46

(@FerhanAkar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Biraz düz mantık yola çıktık. Yapacağımız işi anlatabilmişimdir umarım. Kullanıcı kendine özel oluşturulan sanal makineye bağlanıp bir program çalıştıracak. Tavsiyeniz üzerine terminal server yapısını inceleyeceğim. Fakat önemli nokta bağlanacak olan kullanıcılar server'a direk değilde içinde ki kendisi için oluşturulan sanal makinelere bağlanacak. 

Biraz inceledim ismi Remote Desktop Services olarak kullanılmaya başlamış galiba. Bizim istediğimiz sistem uzak masaüstü bağlantısına serverın ipsini girip (kullanıcı için oluşturduğumuz sanal pc'nin ip'si. Bu olay yüzünden sanal pc'lere server 2012 kurmayı düşündük. Bağlantı onlara gerçekleşeceği için.) masaüstü bağlantısını başlatacak. Ordan programı çalıştırıp işlemlerini yapacak. Ardından sistemden çıkış yapacak. Bu şekilde 100' yakın kullanıcı olacak. Terminal server, yeni adıyla Remote Desktop Services paylaşılan uygulamaların internet sayfası gibi bir ekranda görünmesi olarak anladım. Eğer sanal makineye ihtiyaç yoksa bu sistemi demo üzerinde bir deneyebiliriz dediğiniz gibi. Peki bu sistemde bağlanıcak kullanıcılar için CAL ücreti geçerli mi?

Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 02/03/2016 17:00

(@irfan-deveci)
Gönderiler: 271
Reputable Member

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Biraz düz mantık yola çıktık. Yapacağımız işi anlatabilmişimdir umarım. Kullanıcı kendine özel oluşturulan sanal makineye bağlanıp bir program çalıştıracak. Tavsiyeniz üzerine terminal server yapısını inceleyeceğim. Fakat önemli nokta bağlanacak olan kullanıcılar server'a direk değilde içinde ki kendisi için oluşturulan sanal makinelere bağlanacak. 

Biraz inceledim ismi Remote Desktop Services olarak kullanılmaya başlamış galiba. Bizim istediğimiz sistem uzak masaüstü bağlantısına serverın ipsini girip (kullanıcı için oluşturduğumuz sanal pc'nin ip'si. Bu olay yüzünden sanal pc'lere server 2012 kurmayı düşündük. Bağlantı onlara gerçekleşeceği için.) masaüstü bağlantısını başlatacak. Ordan programı çalıştırıp işlemlerini yapacak. Ardından sistemden çıkış yapacak. Bu şekilde 100' yakın kullanıcı olacak. Terminal server, yeni adıyla Remote Desktop Services paylaşılan uygulamaların internet sayfası gibi bir ekranda görünmesi olarak anladım. Eğer sanal makineye ihtiyaç yoksa bu sistemi demo üzerinde bir deneyebiliriz dediğiniz gibi. Peki bu sistemde bağlanıcak kullanıcılar için CAL ücreti geçerli mi?

Teşekkür Ederim.

Aynı sorunu bende dojop ile çözdüm 20 kullanıcıyı uzak masa üstü bağladım ilk olarak daha sonra fiziksel serverde bi sıkıntı oldu bir parçası yanmış resmen işlerim durdu yani yapıyı iyi düşünmek gerekiyor sonra büyük sıkıntılar olabiliyor

Gönderildi : 02/03/2016 18:28

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

Teşekkür Ederim.

Tekrar Merhaba,

Sanallaştırma tarafında datacenter ile bahsetmiş olduğunuz yapıyı kurabilirsiniz,Örneğin HYPER-V üzerine 100 adet sanal makine açıp her kullanıcının kendi makinesine uzaktan bağlanmasını sağlayabilirsiniz,Bu durumda 1 adet 2012R2 Datacenter ve 100 adet User CAL almanız yeterlidir.

Her sanal sunucunun içine 2'şer adet uzak bağlantı yapma hakkınız olacaktır bu yüzden uzak masaüstü lisansı almanıza gerek olmayacaktır.

Eğer terminal server olarak yapılandırmak isterseniz 1 adet 2012R2 Standart + 100 adet user cal + 100 adet terminal server lisansı almanız gerekir.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 03/03/2016 12:34

(@FerhanAkar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür Ederim.

Tekrar Merhaba,

Sanallaştırma tarafında datacenter ile bahsetmiş olduğunuz yapıyı kurabilirsiniz,Örneğin HYPER-V üzerine 100 adet sanal makine açıp her kullanıcının kendi makinesine uzaktan bağlanmasını sağlayabilirsiniz,Bu durumda 1 adet 2012R2 Datacenter ve 100 adet User CAL almanız yeterlidir.

Her sanal sunucunun içine 2'şer adet uzak bağlantı yapma hakkınız olacaktır bu yüzden uzak masaüstü lisansı almanıza gerek olmayacaktır.

Eğer terminal server olarak yapılandırmak isterseniz 1 adet 2012R2 Standart + 100 adet user cal + 100 adet terminal server lisansı almanız gerekir.

İyi Çalışmalar.

Ergin bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Size de iyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/03/2016 19:25

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Paylaş: