Forum

wsus replika sunucu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

wsus replika sunucu kurulumu hk

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
516 Görüntüleme
(@TuncayNuri)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

3 lokasyonda ayrı ayrı 2 adet replika sunucu kurmayı düşünüyorum.

Diğer yerleşkelerden gelen client’lar master'a wan üzerinden gelmesinler kendi loksyondanki replika sunuculardan alsınlar ..Network trafiği nedeni ile

Clinet’ların lokal ayarlarında wsus server bilgilerini replika sunucuya yönlendirmem yeterlimidir?

Yönetim tek bir noktadan yapılacak merkezi sunucudan bu client’ları yönetebilir miyim?

Teşekkürler,

Gönderildi : 04/01/2016 19:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33007
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

DNS üzerinde 3 sunucu içinde aynı A kaydını oluşturun ama ip adresleri tabiki farklı olacak, siz wsus server olarak wsus.cozumpark.local gibi isim verin gerisini dns halledecek, her sorguya 3 ip gelir ancak netmask order olduğu için istemci kendi subnetindek ip yi önce alır dns ten ve ona gider yamalar için. Bölgelerdeki wsus sunucular için ise upstream server olarak merkezdeki sunucuyu tanımlamanız gerekli

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2016 03:04

(@TuncayNuri)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey,

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, 

3 Sunucu için A kaydı oluşturdum. Sistemlerimizde Netmask Ordering ve Round Robin enable durumdadır.

Sorum su ?    A kaydını pinglediğimde kendi subnetindek ip yi önce alıyor Round robin'den dolayı sanırım restart sonrası diğer ip'lere geçiyor. Bunu istemiyorum. Kendi subnet içerisindeki ip aldığında cevap alabildiği sürece bu host'a gelmesini isterim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 08/02/2016 13:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33007
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

DNS zaten cevap olarak kendi subneti içerisindeki IP yi ilk sırada döne ama ona ulaşamıyor ise istemci sıradaki ip ye gider, DNS böyle çalışıyor, böyle kesin bir sınır istiyorsanız firewall kullanın veya VLAN ile yada router üzerinde ACL yazın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/02/2016 23:29

Paylaş: