Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

dhcp server

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
602 Görüntüleme
(@metinparlak)
Gönderiler: 191
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar

dhcp serverda ip dağıtırken mevcut yapının bazı iplerini dağıtım aralığına girmedim dağıtmasın diye.exclusion range yapmadım direkt dağıtmasını istemediğim ipleri dhcp server dışında bıraktım.hal böyle olunca bu sabit ipleri dhcp serverda hangi makinalara verdiğimi göremiyorum.bunları dhcp serverda görmem için neler yapmam gerekiyor.

benim aklıma bu sabit ipleri dhcp server aralığına almak ve exclusion range yapmak geldi ama ne derece doğru bilmiyorum ?

böyle olursa elle verdiğim ipleri hangi makinaların aldığını görebilecekmiyim

Gönderildi : 17/12/2015 12:53

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

elle verdiginiz ip adreslerini dhcp sunucunun görmesi mumkun degildir . exclude etmeniz veya hiç dağıtmamanızın bu konuda farklı bir etkisi bulunmayacaktır. Zaten dhcp sunucunun amacı da değildir bu

advanced ip scanner gibi bir tool ile networkunuzu tarayarak hangi ip hangi makinada çıkarabilirsiniz

Gönderildi : 17/12/2015 13:03

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

elle verdiginiz ip adreslerini dhcp sunucunun görmesi mumkun degildir . exclude etmeniz veya hiç dağıtmamanızın bu konuda farklı bir etkisi bulunmayacaktır. Zaten dhcp sunucunun amacı da değildir bu

advanced ip scanner gibi bir tool ile networkunuzu tarayarak hangi ip hangi makinada çıkarabilirsiniz

dediğiniz gibi bulabilirim ama elle verdiğim bir tane ipyi biri ben istemeden kullanmış bunu düşürmek istiyorum nasıl yapabilirim bunu

aralığı değiştirsem dhcp server görmezmi bunu rezerv işlemleri için

Gönderildi : 17/12/2015 13:09

(@vasviuysal)
Üye

rezerv ettiğinizde de birisi elle aynı ip adresini verebilir ki dhcp tarafının buna bir mudahalesi olması malesef mumkun degil

anca clientlerinize ip ayarlarını degistirmeyi yasaklayabilirsiniz , local administrators grubundan cıkararak veya ad varsa gpo ile

Gönderildi : 17/12/2015 13:21

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

rezerv ettiğinizde de birisi elle aynı ip adresini verebilir ki dhcp tarafının buna bir mudahalesi olması malesef mumkun degil

anca clientlerinize ip ayarlarını degistirmeyi yasaklayabilirsiniz , local administrators grubundan cıkararak veya ad varsa gpo ile

dhcp dağıtırken o ipyi silme şansı var diye söylemiştim ben hani

tamam dediğiniz gib ad ile yapmam gerekecek teşekkür ettim

Gönderildi : 17/12/2015 13:35

(@vasviuysal)
Üye

dhcp dağıtmadan önce o ip kullanımda ise evet vermeyebilir

fakat dhcp ip adresini cliente verdikten sonra birisi kalkıpta o ip adresini (ornegin dhcp den ip alan makina kapalı iken ) verirse bundan dhcpnin haberi olmaz

Gönderildi : 17/12/2015 14:16

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

dhcp dağıtmadan önce o ip kullanımda ise evet vermeyebilir

fakat dhcp ip adresini cliente verdikten sonra birisi kalkıpta o ip adresini (ornegin dhcp den ip alan makina kapalı iken ) verirse bundan dhcpnin haberi olmaz

anladım söylemek istediğinizi.

benim sıkınıtım şu

server ve özel cihazlar için ip bloğu ayırmıştım bu ip bloğundaki bir ipyi biri kullanmış benden habersiz kimin kullandığını nerede kullandığını bilmiyorum.

nbtstat -a ipdaresi komutuyla bulmaya çalıştım ama ping atabildiği halde cihazın mac adresini getirmiyor.bu ipyi boşa almak için ne yapabilirim ?

Gönderildi : 17/12/2015 14:46

(@vasviuysal)
Üye

bu tip sorunların en güzel çözüm yontemi networkü vlanlara ayırarak sunucu , network cihazı , storage gibi cihazlara farklı bir segmentten

ip vermek olacaktır.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 17/12/2015 16:25

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bu tip sorunların en güzel çözüm yontemi networkü vlanlara ayırarak sunucu , network cihazı , storage gibi cihazlara farklı bir segmentten

ip vermek olacaktır.

iyi çalışmalar

tamam teşekkür ederim

Gönderildi : 17/12/2015 19:12

Paylaş: