Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Server

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
728 Görüntüleme
(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba bir domain adresi var www.test.com ve dışarda tutuluyor , deneme.test.com subdomain ekledim.Bu web siteside benim lokalimdeki bir sunucu üzerinde tutuluyor ama içerdeki web sitesi 8040 portundan yayın yapıyor.Şimdi buna dışarıdan bir kullanıcı ulaşması için benim ne yapmak gerek ? nameserver ı lokalememi almam gerekiyor ? yeni test.com u benim mi tutmam gerekli ?

Gönderildi : 28/10/2015 00:46

(@mustafanisanci)
Gönderiler: 82
Estimable Member

Yapmınız gerekenler sırasıyla şöyle:

1. İnternet sağlayıcından statik ip talep edeceksin. Yani sabit ip isteyeceksin. TTNet kullanıyorsan ttnetten alacaksın.
  2. www.test.com domain sunucunun yönetim arayüzüne erişeceksin. Plesk mi kullanıyor artık her neyse.
  3. www.deneme.test.com adında AAA oluşturacaksın. bunun ip sini telekomdan aldığın ip yi yapacacaksın.
  4. Sonra lokalde kullanmış olduğun firewall arayüzüne gireceksin NAT bölümüne geleceksin
  5. Oraya şu şekilde nat oluşturacaksın.
  6. Source: Any olacak Destination: ttnetipadresin Service yani port: 80 veya http yapacaksın > source: original destination: lokaldeki www.deneme.test.com bulunan bilgisayarın ipsi olacak service: 8040 olacak. Tabi lokalde bu yayını yapan bilgisayarın ipsini sabitleyeceksin.

Yani bu şu demek ttnetipadresim üzerinen 80 portu ile gelen talepleri localimdeki deneme.test.com yayını yapan pcmin 8040 portuna yönlendir.

Son olarak firewall nat oluşturduktan sonra policy e gelip destination: ttnetipadresin source: 8040 izinini ekledğinde sorun çözülecektir. artık dışarıya yayın yapabilirsin.

Gönderildi : 28/10/2015 03:13

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Tamam hocam peki ya 80 nolu port kullanılıyorsa başka bir sayfa tarafından ?

Gönderildi : 28/10/2015 11:44

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

kendi evinizde yayınladıgınız bir başka bir web sayfası yok ise kullanılmıyordur.

Gönderildi : 28/10/2015 13:41

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam bir şiret ama dns ler dışarda , ama içerde web uygulamaları var ve bir sunucu üzerinde birden çok web uygulaması farklı portlardan yayın yapıyor.İçerde dns kurarak çözerim biliyorum ama ya dışardan gelenler ? onun için ns leri içeri mi almam gerek li ?

Gönderildi : 28/10/2015 18:51

(@mustafanisanci)
Estimable Member

arkadaşım zaten bu nat kuralı dışardan gelen bir kullanıcı için. dolayısı ile dişardan gelen bir kişinin 80 portunu kullanması mümkün değil. sen açmadıkça. 

Gönderildi : 29/10/2015 04:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

IIS host header ozellıgı  ıle  aynı port uzerınde bırden fazla web  sayfası yayınlayebılırsınız  header a  bakarak ilgili  sayfayı getıyor  aşagıdaki  videoyu ınceleyebılırsınız.

http://tv.cozumpark.com/video/257/iiS-7-uzerinde-Birden-cok-Web-Sitesi-Yayinlama-iiS-7-Multiple-Web-Site-Publish

Gönderildi : 29/10/2015 04:06

(@mustafanisanci)
Estimable Member

Tabikide hayır. içerden o uygulamalara erişim için kendi dns kayıtlarını istediğin şekilde uygulayabilirsin. ancak dışarıdan erişecekler için her uygulamanın portuna yukarıda yazmış olduğum 80 portu örneği gibi ilgili portlara uygulamayı atman gerekli. Ha burada şöyle bir durum var 80 portundan gelen bütün talepleri diğer portlara nasıl paylaştıracaksın? Bu mümkün değil. Bunun için kişilerin wwww.test.com:8090 gibi portları yazması gerekiyor.

Gönderildi : 29/10/2015 04:08

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Tabikide hayır. içerden o uygulamalara erişim için kendi dns kayıtlarını istediğin şekilde uygulayabilirsin. ancak dışarıdan erişecekler için her uygulamanın portuna yukarıda yazmış olduğum 80 portu örneği gibi ilgili portlara uygulamayı atman gerekli. Ha burada şöyle bir durum var 80 portundan gelen bütün talepleri diğer portlara nasıl paylaştıracaksın? Bu mümkün değil. Bunun için kişilerin wwww.test.com:8090 gibi portları yazması gerekiyor.

iş burada kopuyor zaten benim sorunum bu , zaten port numarası yazarak ben erişim sağlatıyorum , name server ben olsam ve içeriye dns kursam o zaman ben direk istediğim portta yayınlana websayfanısna yönlen diremem mi ? hostheader kullanarak

Gönderildi : 29/10/2015 15:25

(@mustafanisanci)
Estimable Member

iş burada kopuyor zaten benim sorunum bu , zaten port numarası yazarak ben erişim sağlatıyorum , name server ben olsam ve içeriye dns kursam o zaman ben direk istediğim portta yayınlana websayfanısna yönlen diremem mi ? hostheader kullanarak

Arkadaşım sen hostumuz dışarıda tutuluyor dedin bende sana çözümünü yazdım. şimdi çevirdin nameserver ben olsam diyorsun? Bence sen ne yapacağına bile karar vermiş değilsin? Ben sana diyorum mi söylediğim ayarları yaparsan içerden dışardan fark etmez port yazmaya gerek kalmadan herkes senin sitene erişir.

Gönderildi : 31/10/2015 20:02

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Siz bence tam okumadan cevap veriyor sunuz , bu kadar gergin olmaya ne gerek var cevap vermesiz olur biter bak ilk soru da ne yazıyor

" Merhaba bir domain adresi var www.test.com ve dışarda tutuluyor , deneme.test.com subdomain ekledim.Bu web siteside benim lokalimdeki bir sunucu üzerinde tutuluyor ama içerdeki web sitesi 8040 portundan yayın yapıyor.Şimdi buna dışarıdan bir kullanıcı ulaşması için benim ne yapmak gerek ? nameserver ı lokalememi almam gerekiyor ? yeni test.com u benim mi tutmam gerekli ? "

Gönderildi : 31/10/2015 22:08

(@mustafanisanci)
Estimable Member

Siz bence tam okumadan cevap veriyor sunuz , bu kadar gergin olmaya ne gerek var cevap vermesiz olur biter bak ilk soru da ne yazıyor

" Merhaba bir domain adresi var www.test.com ve dışarda tutuluyor , deneme.test.com subdomain ekledim.Bu web siteside benim lokalimdeki bir sunucu üzerinde tutuluyor ama içerdeki web sitesi 8040 portundan yayın yapıyor.Şimdi buna dışarıdan bir kullanıcı ulaşması için benim ne yapmak gerek ? nameserver ı lokalememi almam gerekiyor ? yeni test.com u benim mi tutmam gerekli ? "

Güzel kardeşim ben gergin değilim polemik yapma. Sen ne yapacağına karar ver. senin test.com domainin dışarda. buna birtane subdomain yapmışsın anladık tamam. bende sana diyorum ki o oluşturduğun subdomaine ip olarak kedi ttnet ip adresini vereceksin. sonra lokaldeki bilgisayarının bağlı olduğu modem veya güvenlik duvarı ne varsa orada daha önceki dediğim natları oluşturacaksın. subdomain adresini yazan kişi senin ipne yönlenecek. modemin veya güvenlik duvarın ne varsa oda gelen kişiyi http yani 80 portundan geldiği için 8040 portuna atacak. böylece siten dışarı açılmış olacak.

Gönderildi : 01/11/2015 00:45

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Güzel kardeşim ben gergin değilim polemik yapma. Sen ne yapacağına karar ver. senin test.com domainin dışarda. buna birtane subdomain yapmışsın anladık tamam. bende sana diyorum ki o oluşturduğun subdomaine ip olarak kedi ttnet ip adresini vereceksin. sonra lokaldeki bilgisayarının bağlı olduğu modem veya güvenlik duvarı ne varsa orada daha önceki dediğim natları oluşturacaksın. subdomain adresini yazan kişi senin ipne yönlenecek. modemin veya güvenlik duvarın ne varsa oda gelen kişiyi http yani 80 portundan geldiği için 8040 portuna atacak. böylece siten dışarı açılmış olacak.

Mustafa Bey , burası çözümpark , biraz daha nezaket lütfen..

Hacı Bey sorunu dnsleri içeri alarak çözebilirsiniz portalda bunu ile ilgili bir çok başlık var , başarılar.

Gönderildi : 01/11/2015 02:24

Paylaş: