Forum

ağ bulmayı açt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ağ bulmayı açtırma

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
2,786 Görüntüleme
(@KadirAyyildiz)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

GPO ile Gelişmiş Paylaşım sekmesinde yer alan "ağ bulmayı aç" opsiyonunu tüm clinetlarımda nasıl açtırabilirim. 

Gönderildi : 15/10/2015 17:18

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Gpo ile yapmak için şu yolu izleyebilirsiniz.

Computer Policy \Policies \Administrative Templates \Network \Link-Layer Topology Discovery 

Turn On Mapper seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Gönderildi : 15/10/2015 18:58

(@KadirAyyildiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gpo ile yapmak için şu yolu izleyebilirsiniz.

Computer Policy \Policies \Administrative Templates \Network \Link-Layer Topology Discovery 

Turn On Mapper seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Yardımınız için teşekkürler Hakan bey.

Söylediğiniz sekmeyi enable konuma getirip gpupdate /force komutunu uygulayarak test ettim. Maalesef değişen bir şey olmadı, halen kapalı konumda.

Gönderildi : 15/10/2015 20:58

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Firewall'da inbound kurallara new rule diyip predefined kısmından network discovery kuralına izin verip denermisiniz birde.

--EKLEME --

Bende şu anda test ettim firewall'da kurallar yazılıp clientlere basılınca ağ bulma çalışıyor.

Kolay gelsin

Gönderildi : 15/10/2015 23:30

(@KadirAyyildiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Firewall'da inbound kurallara new rule diyip predefined kısmından network discovery kuralına izin verip denermisiniz birde.

--EKLEME --

Bende şu anda test ettim firewall'da kurallar yazılıp clientlere basılınca ağ bulma çalışıyor.

Kolay gelsin

Söylediğiniz gibi oldu Hakan bey. Peki firewall da eklediğim kurali diğer clientlara nasıl basacağız.

Gönderildi : 16/10/2015 14:18

(@KadirAyyildiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

--EKLEME --

Kolay gelsin

Söylediğiniz gibi oldu Hakan bey. Peki firewall da eklediğim kurali diğer clientlara nasıl basacağız.

Dağıtılacak yeri buldum fakat aşağıdaki gibi paylaştığımda clientlara uygulamıyor

http://hizliresim.com/LEEpVJ

Gönderildi : 16/10/2015 16:31

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Policy bağladığınız ounun içerisinde computerler varmı ? Eğer varsa gpupdate /force komutu ile gelicektir.

Gpresult -r komutu ile de policyi alıp almadığını görebilirsiniz.

Gönderildi : 16/10/2015 17:31

(@KadirAyyildiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Policy bağladığınız ounun içerisinde computerler varmı ? Eğer varsa gpupdate /force komutu ile gelicektir.

Gpresult -r komutu ile de policyi alıp almadığını görebilirsiniz.

Evet Hakan bey alıyor. /gpresult -r ile kontrol ettiğimde çektiğini gösteriyor.

Firewall ayarlarından kontrol ettiğimde listede göremiyorum

Uygulamalı Grup İlkesi Nesneleri
---------------------------------
Yazici
LocalAdminPass
RDP & Erisim kisitlama
Ag Bulma & Firewall
Default Domain Policy

Gönderildi : 16/10/2015 18:39

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Şu anda test ortamımda denedim olumlu sonuç aldım.

Sırasıyla

Computer accountu bir ounun altına taşıdım.

Ouya bir policy bağladım. Policy şu şekilde:

Zaten gpoyu aldıktan sonra firewallda yöneticiniz tarafından kontrol ediliyor yazıyor. Ekran görüntüsünde gösterdiğim gibi.

Büyük ihtimalle kuralı almama nedeni gpoyu okuyamamasından veya computerun o ou altında olmamasından kaynaklanıyor olabilir.

Gönderildi : 17/10/2015 01:33

(@KadirAyyildiz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şu anda test ortamımda denedim olumlu sonuç aldım.

Sırasıyla

Computer accountu bir ounun altına taşıdım.

Ouya bir policy bağladım. Policy şu şekilde:

Zaten gpoyu aldıktan sonra firewallda yöneticiniz tarafından kontrol ediliyor yazıyor. Ekran görüntüsünde gösterdiğim gibi.

Büyük ihtimalle kuralı almama nedeni gpoyu okuyamamasından veya computerun o ou altında olmamasından kaynaklanıyor olabilir.

Merhaba Hakan bey,

Söylediğiniz adımları tek tek uyguladım.

Öncelikle Ağ & Firewall isimli bir kural oluşturup Computer OU'nun altına taşıdım ;

Sonrasında bu kuralda aşağıda belirttiğim alanları enable konuma getirdim.

Yine bu kural sekmesinin altında aşağıda gösterdiğim alandan İnbound kısmına tüm kulları ekledim.

Son olarak kendi bilgisayarım da gpupdate /force komutunu uyguladığımda değişen bir durum olmadı. Gpresult /r konutunu uyguladığımda da kuralı çektiğini gösteriyor.

Güvenlik duvarını kontrol ettiğimde ise İnbound kısmında yazılmış bir kural yok. Elle eklediğimde ağ bulma açılıyor.

Uyguladığım tüm adımları sırası ile anlattım. Nerede yanlış yapıyor olabilirim.

Gönderildi : 20/10/2015 20:32

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayın, pek giremiyorum bu aralar.

Herşey normal gibi görünüyor, en azındandan bende aynı şekilde test ettiğimde bir sorunlar karşılaşmıyorum.

Alternatif olarak aynı policy içinde computer settings altında herhangi bir değişiklik yapıp uygulanıp uygulanmadığını test edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Yine de olmamakta ısrar ediyorsa mutlaka bir bilen çıkacaktır forumda, bende takipteyim bu arada.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 22/10/2015 03:15

Paylaş: