Forum

server 2003 HP Prol...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2003 HP Proliant ML370

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
380 Görüntüleme
(@ISMAILKILINC)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Kendimi tanıtma şansım olmadı ama büyüklerimden bir konu da yardım yada fikir almak isterim

Tarafımda HP Proliant ML370 server kasa var bu kasanın ıcerısınde server 2003 kurulmus.Dısklerden bazıları bozuldugu ıcın yenı sıparıs verılıp sıfırı geldi.şimdi sormak ıstedıgım sudur.Ben bu dısklerı degısımde nasıl yol izlemem gerekıyor.Daha onceden boyle bır tecrubem olmadıgı ıcın fıkrınızı almak ısterım .Sısteme yuklu olan dıskın uzerınde kalınması yenı dısklerın takılıp raıd5 yapılması gerekıyor.Bu ıslem ıcın bana yol fıkır verırsenız ben bu yoldan deneme yanılma yontemıyle ustesınden gelebılcegımı dusunuyorum sımdıden tesekurler.İnş derdimi anlatabılmısımdır

Gönderildi : 16/09/2015 13:08

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Derdiniz anlatmışsınız ancak yeterli değil 🙂 

Şimdi sunucunuzda RAID mimamirisi var mı ? Var ise hangi raid modelinde çalışıyor şu an. 

Arızalı disklerin numarası nedir ? 

Sunucu içerisindeki Win2003 aktif kullanılan bir sunucumu down time esnekliğiniz var mı ? 

Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/09/2015 13:29

(@ISMAILKILINC)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Cevabınız ıcın tesekur ederım .Raıd sıstemı mevcut raıd 5 arzalı olan dısklerı manuel olarak anlama sansım olamadı cunkı aktıf calıstıgını goruyorum ama acıldıgında su hatayı aldımız ıcın sıfırdan dısklere raıd yapılması ıstenıldı.Sıstem acılıyor gerıye kalan dıskler hammıs gıbı bıcımlendırme ıstıyor.Acıkcası cok olaya hakım olmadım ıcın sorarak gelen bılgıye gore ıslem yapmaya calısıcam sızden sayet yeterlı olunursa :)evet sureklı aktıf olarak kullanılan sucunu ama suan pasıf durumda problemden dolayı

Sormak ıstedıklerım

Hangı dıske sıstemın kuruldugunu nasıl anlarım.

Bunu anladıkdan sonra yenı dısklerı takıp hp nın array confg uygulamasından nasıl raıd yapabılırım 

Uzerınde kı raıd yapısını emin olmak ıcın dısk mang tan mı gorebılırım

Gönderildi : 16/09/2015 13:43

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Hp Array Configuration üzerinden RAID yapısını görebilirsiniz ve ILO üzerinden arızalı olan disk var ise bunu görebilirsiniz. 

Eğer yeni bir RAID yapılandırması istendi ise sunucunun baştan kurulması daha mantıklı olacaktır. Yani sunucu aktif olarak kullanılmıyorsa arızalı diskleri tespit edip RAID konfigürasyonunu yapıp yeniden kurulum en sağlıklısı olacaktır.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/09/2015 13:56

(@ISMAILKILINC)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Uygulama uzerınde tespıt ettıgım durum soyledır.Bu ektekı dosyaya bakarak nasıl bır yorum uretebılırsınız

.html
.html

Gönderildi : 16/09/2015 14:50

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Anlaşılan C için RAID 1 , D için RAID 5 kurmuşsunuz, bu yapıda D volume olduğu gibi silip RAID 5 tekrar kurabilirsiniz. Eğer D diskinde verilerinz varsa bunun yedeğini almanız gerekir tabiki. 

bu işlemi sunucu açılışında RAID management ekranından yapabilirsiniz, yanılmıyorsam CTRL + S olması lazım .

Ayrıca arızalı olan disk 2 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 16/09/2015 14:57

(@ISMAILKILINC)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

sorunu yuksek ıhtımal cozdum gıbı.şuan sistemın calısıp calısmadıgını kontrol edıyorum olumlu sonuclar alırsam sburaya neler yaptıgımı paylaşabılırm

teşekkurler

Gönderildi : 16/09/2015 17:08

Paylaş: