Forum

Nasıl bir gpo oluşt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nasıl bir gpo oluşturulmalı ve oluşturulan gpo yedeği nasıl yedek alınıp restore edilmeli.

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
396 Görüntüleme
(@mehmethanifi)
Gönderiler: 458
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bir konuda değerli görüşlerinizi ve önerilerinizi istirham ediyorum.

Şİrket içerisinde buluna pc leri domaine aldık yaklaşık 40 adet pc mevcut. Her departman için bir tane OU oluşturduk ve oluşturulan user ları bu OU ların içine taşıdık. GPO ekranında her kullanıcının etkilenmesi istediğim belli kurallar var;

Bunlar; (Her kullanıcı etkilenmeli)

Kullanıcı ağ ayarlarını, proxy ayarlarını, sistem saatini, değiştiremesin gibi.

Birde Bazı bölümler için ek olarak, (Her kullanıcı etkilenmemeli)

Masaüstünü değiştiemesin, Masaüstünde admin izni olmadan program çalıştıramasın.

Son olarakta, (sadece bir ou etkilenmeli)

Bazı pc leri için kullanıcı şifresi tanımlarken çok kısa örneğin 1 yazarak girmesini istiyorum. 

Bunlar dışında oluşturmuş olduğum gpo ları nasıl yedeklerim ve sorun olduğunda tekrardan nasıl restore yapabilirim.

Ayrıca oluşturulan gpo nun server tarafında etkin olması için gpupdate/force yapıyoruz ama kullanıcıya uygulanması için bekiyoruz bu kuralın onlar içinde hemen uygulanmasını nasıl sağlayabiliriz.

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/08/2015 13:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,
Gpo oluşturun ve bunu ou ya sağ tıklayarak link edin. Bu durumda hangi ou ya bağlarsanız orada etkin olur. Herkesin password ayarları ortak bazıları farklı olacak ise fine grained password policy kullanabilirsiniz.
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2013/09/29/windows-server-2012-r2-fine-grained-password-policies-fggp.aspx
http://tv.cozumpark.com/video/547/Temel-GPO-Kullanimi
http://tv.cozumpark.com/video/201/Windows-Server-2012-GPO-Uygulamalari

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/08/2015 18:04

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhaba, Grup İlkesi Yönetimi sayfasında Grup İlkesi Nesneleri'ne sağ tıklayıp Tümünü Yedekle seçeneğine tıkladığınızda tüm GPO'ları yedekleyebilirsiniz.

Client Bilgisayarlarda gpupdate yapmak için ise gpupdate /force /target:IP yada gpupdate /force /target:PCName komutunu kullanabilirsiniz. Yalnız hatırladığım kadarıyla bu komutun çalışması için yapınun Server 2012 olması gerekiyor.

Gönderildi : 10/08/2015 19:35

Paylaş: